Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

do 30.4. / Neváhejte nebo nespatříte hada! Originální výstava Josefa Čapka v Liberci se Skácelem, Hrubínem a Kabeláčem

 capek-josef-deti-zahrada-hra

Výstava Nespatříte hada se koná od 26. 1. do 30. dubna 2017.
Oblastní galerie Liberec / Masarykova 723/14 / 460 01 Liberec
http://www.ogl.cz

Originálně pojatá expozice představí nejen poetický dětský svět malíře Josefa Čapka, ale také Skácelovy a Hrubínovy básně a Kabeláčovu hudbu, vše inspirované právě jeho obrazy.

Přijeďte si zavzpomínat na dětství do Liberce, a vezměte s sebou děti - bude je to bavit!

modre nebe capek 2

Nespatříte hada

Josef Čapek – František Hrubín – Jan Skácel – Miloslav Kabeláč

Dětský svět je jednou z oblastí, jíž se moderní umění dotklo s nebývalou intenzitou. Velkou pozornost mu věnoval malíř a spisovatel Josef Čapek, jehož tvorba pro děti zaujímá v české kultuře zcela jedinečné místo. Inspirovala navíc i další umělce, kteří nalezli k dětskému světu tvůrčí cestu: básníky Františka Hrubína a Jana Skácela. Jejich sbírky Modré nebe (1948) a Kam odešly laně (1985) vznikly na motivy Čapkových pastelů a tužkových kreseb s dětskou tematikou, poprvé zveřejněných na zvláštní výstavě v roce 1935. Skladatel Miloslav Kabeláč zkomponoval v roce 1950 cyklus dětských sborů Modré nebe s podtitulem Knížka dětských zpívánek podle obrázků Josefa Čapka na slova Františka Hrubína. Výstava představí tyto vzájemné vztahy prostřednictvím multimediální instalace, obsahující Čapkovy pastely a kresby, Hrubínovy a Skácelovy verše včetně jejich mluvené podoby i hudebního provedení Kabeláčovy skladby a v konfrontaci se současnými dětskými kresbami.

Nejdříve Josef Čapek na přelomu 20. a 30. let namaloval pastely s dětskou tématikou, na konci let 40. se jimi nechal inspirovat František Hrubín a napsal sbírku básní pro děti Modré nebe. Tato básnická sbírka v roce 1950 inspirovala hudebního skladatele Kabeláče k napsání dětských sborů. S větším časovým odstupem v roce 1985 napsal další básnickou sbírku na motivy Čapkových prací Jan Skácel. Pojmenoval ji Kam odešly laně. Všechny tři složky - výtvarná, literární i hudební - jsou na výstavě představeny stejnou měrou v kompaktním celku.

Výstava vznikla ve spolupráci s Akademií věd České republiky v rámci programu Strategie AV21. K výstavě vyjde doprovodná publikace, která se bude zabývat nejen analýzou představených děl, ale také nastíní předpoklady zájmu o dětskou tvorbu v 19. století, v období předcházejícím intenzivnímu avantgardnímu zájmu o tuto oblast tvořivosti.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Čapek Josef Hrubín František výstava

Komentáře  

# Affairs Of The Heart 2017-05-19
І like the helpful informatіon you supply for ʏour articles.
I'll biokmark уour weblog and take a look at ooncᥱ
more right һere frequently. I am relatively cerrtain I'll
lеarn lots of new stuff right right here! Besst
of luck for the next!
Citovat