A+ A A-

Cena Bohumila Polana 2015: VHrsti, ilustrátor a spisovatel

vhrsti ilustrator

V listopadu 2015 převzal autor knihy Nejdůležitější věc na světě na plzeňské radnici Cenu Bohumila Polana. V patnáctileté historii ceny se jedná vůbec o první komiks, který takové ocenění získal.

Kniha Nejdůležitější věc na světě představuje výtvarně i literárně ojedinělý počin nejen v dosavadní Vhrstiho tvorbě, ale i v kontextu historie českého komiksu. Jde o sbírku sebezpytných autobiografických komiksů, které vycházely v časopise Plž - Plzeňský literární život, ale přetiskovaly je i významné evropské komiksové magazíny jako Aargh! nebo Stripburger.

vhrsti balon

Laudatio na knihu Nejdůležitější věc na světě

Možná se mnozí podiví, že Polanovu cenu pro rok 2015 získalo dílo komiksového typu. Málokterému spisovateli jsou totiž komiks pochuti. Asi proto, že se setkáváme s touto formou většinou u politických aktualit, výsměšných agitek, u příběhů, které ilustrovány s jistým stupněm vulgarity patří do oblasti pokleslé literatury.

Ne tak autor, který si dal originální pseudonym Vhrsti. Jeho kniha Nejdůležitější věc na světě se jako komiks tváří. Ale je to jako u člověka. Dokud se mu nepodíváme hlouběji do očí, nemůžeme mu porozumět.

Ale my básníku Vhrsti chceme rozumět. To proto, že jeho vyslanec, světlovlasý panáček s udivenými puntíky očí, je nejobyčejnější figurka, ani příliš originální, snad právě proto se neokouká, snad právě proto jsme stále zvědavi na stav jeho bytí v tomto nepříznivém světě. Jeho slova, jeho postoje dělají svět průzračnějším, je do něho vidět jako do zahrady právě umytým oknem.

Tam dochází panáček pěšinkou prostých slov zdobenou nejobyčejnějšími bylinami, sedmikráskou, která vykvete vždy, dokonce i pod sněhem, zatímco růže mohou pomrznout a na úbytě zahynou lilie. Rozkvete vždy, je důležitou rostlinou; dává lidem znamení, že na planetě je pořád ještě dobře. A pokud vedle nás tryskne hejno vrabců, je tahle zpráva dokonale potvrzená.

Panáček zve k svému pohledu na svět nejen milovníky poezie, ale třeba děti, které jsou obvykle zahleděny do displeye tabletu, člověka, který má oči unavené z obrazovky kompjútru. Naděje, že tyto děti i tito dospělí přijmou panáčkovo pozvání, je velká, vyletí jako holubice, a už se nevrací. Našla pevnou zemi.

Básník jménem Vhrsti zvolil neobvyklou formu pro přiblížení poezie člověku, který se k ní nedostává zrovna lehko. Obdařil prosté slovo poetickým nábojem, spojil s obrázkovým doprovodem a přitom neprofanoval jedno ani druhé. Naopak, navzájem se umocnily ve vynalézavých situacích, v drobných, výmluvných příbězích, v důležitých životních bodech panáčka, který žije v každém z nás.

V centru poezie, které tvoří nezastupitelné verše básnických bardů plné metafor, hledají verše knihy Nejdůležitější věc na světě své platné místo novou formou, odvahou, která má naději objevit i v člověku poezii dosud uzavřenému nový potenciál pro její nevratné přijetí.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Vhrsti Cena Bohumila Polana

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit