A+ A A-

Vybíráme nejzajímavější knihy posledních let

knihy dot

Jaké nejzajímavější knihy četli osobnosti ze světa knih?

 
Ludmila Favardin, nakladatelství Edition Lidu
Zakladatelka umělecky zaměřeného nakladatelství EDITION LIDU a iniciátorka mezinárodního projektu na podporu autorských knih ART BOOKS WANTED International Award

Tento rok byl tak náročný a zároveň bohatý na nabídky českých i zahraničních autorů, že jsem se, tedy kromě rukopisů, ke čtení knih již vydaných téměř nedostala. Přesto bych čtenáře a především milovníky krásných ilustrací ráda upozornila na knihy, které byly oceněny v rámci mezinárodního projektu ART BOOKS WANTED International Award (organizováno nakladatelstvím EDITION LIDU), tedy alespoň na ty, které mi opravdu přirostly k srdci.
My Dear Omi (autorka Maruša Račič ze Slovinska), dojemná kniha o autorčině prababičce získala ocenění za nejlepší autorskou (uměleckou) knihu.
City Acrobat (autorka Yeni Kim z jižní Korei), nádherná a důmyslná pop-up kniha vypráví příběh osamělé akrobatky bloudící velkoměstem. Kniha získla hlavní ocenení v soutěži ART BOOKS WANTED International Award v roce 2013 a v současné době ji připravujeme k vydání.
Pohádka na dobrou noc Pokud hledáte inspirativní knížku pro děti, pak doporučuji Pohádku na dobrou noc, která skrývá příběh o souhvězdí Camelopardalis, tedy Žirafa. Při večerním čtení si malí čtenáři i ostatní snílci mohou s lampičkou vykouzlit noční nebe plné hvězd a naslouchat jejich vyprávění. Pohádka na dobrou noc byla vybrána mezi Nejkrásnější české knihy a zařazena do stejnojmenné putovní výstavy.
Toulitka Ráda bych se také zmínila o novince v nakladatelství EDITION LIDU, kterou je Sešítek milostné poezie s názvem Toulitka.
Útlá knížka obsahuje 8 něžných básní Idy Való. Díky krásnému ilustračnímu doprovodu Martiny Hamouzové se kniha stává potěšením pro všechny smysly.
Dubnování. A na závěr bych ráda připomněla výjimečnou knihu Dubnování: básně a texty z pozůstalosti. Knihu vydali v dubnu 2012 přátelé a sestry Dorotky Žurkové vlastním nákladem, která obsahuje Dorotčiny básně a texty z pozůstalosti. Grafické úpravy knihy se ujal Luboš Drtina.


Tomáš Řízek, ilustrátor

Vzhledem k práci na ilustracích ke knížce Kluk a Měsíc jsem se dostal ke čtení básně "Jarní ráno" čínského básníka jménem Meng Haoran a samozřejmě se mi tak dostala do ruky krásná knížka „Zpěvů staré Číny“ v překladu Bohumila Mathesia. Po mnoha letech jsem se opět také vrátil k mé zamilované dětské knížce Robinson Crusoe. Považuji tuto knihu za základ všech novodobých „story“. Hrdina se musí vyrovnat sám se svým okolím i se sebou samotným. Každá znalost je mu dobrá a nepropadá panice. Stačí místo opuštěného ostrova dosadit vesmírnou loď, nebo něco jiného.
Nedávno mne zaujala kniha „Intimní deník – Frida Kahlo“. Možná pod vlivem výborného filmu se Salmou Hayek.
Doslova jsem zhltl všechny knihy Harukiho Murakamiho. Je to vážná próza, nicméně se mi vždy čte velmi lehce.


Galina Miklínová, ilustrátorka

Musím zmínit svého oblíbence Salmana Rushdieho a jeho knihy:
Fantasticky napsaný životopis Joseph Anton, česky vyšel už v r 2012, ale četla jsem ho až letos v lednu. Vzrušující text, nenudíte se ani chvilku!
Ve spacím vlaku jsem v létě jedním dechem přecetla Poslední Maurův vzdech a nyní, v adventním čase se těším na společné čtení s dcerou jeho jediných dvou knih pro děti, Hárúna a moře příběhů a Luky a Ohně života, které napsal pro své dva syny, Zafara a Milana.
Hárúna mimochodem přeložil skvěle Pavel Šrut.
A ted čtu Chudé v Lodži od Steva Sem-Sandbergra - to je literatura ze kterého mrazí. Mistrně vystavěný román postavený na historických faktech.
www.galinamiklinova.cz


Petra Plevová, Host vydavatelství

Knížek, které by stály za upozornění, je za letošek tolik, že by mi odstavec nestačil. Vybírám proto čtyři, co mě chytly asi nejvíc:
1. Buzíčci Jana Folného. Ať vás název a obálka odpuzují, jak chtějí, knížka je jakákoliv, jen ne laciná a obyčejná.
2. Čistý Andrewa Millera. To je čistá čtenářská radost - krásný jazyk, úchvatné vylíčení prostředí, zkrátka zážitek z četby. 
3. Julie mezi slovy Petry Dvořákové. Dětská kniha, kterou si s chutí a zaujetím přečte nejen dětský čtenář. Citlivá, inteligentní a zábavná knížka.
4. Skála Petera Maye. První díl trilogie a román, jenž řadím mezi top knihy, co jsem doposud přečetla. Prolínání minulosti s přítomností, nádherná skotská příroda a vyprávění tak čtivé, že jsem si ho užívala stejně intenzivně i napodruhé. Na jaře vyjde další díl a já už se nemůžu dočkat.
Nové knihy na: www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/


Jindřich Jůzl , Odeon, nakladatelství Euromedia
Group
Skutečnou událostí knihy Skutečná událost (Argo 2012, e-kniha 2013) Emila Hakla je téma: když jsou její hrdinové totálně otráveni společností, sáhnou k násilí – a nad jednou sviní se zavře voda. Román inspirovaný myšlenkami a činy Frakce Rudé armády je ojedinělý a varující. Leccos nemusí zůstat jen na papíře...
Jaroslav Rudiš vyprofiloval protagonistu Národní třídy (Labyrint 2013) tak, že ho stěží můžeme obdivovat. Shrnuje v něm blbou náladu ve společnosti, hospodské kecy, aroganci, vypuštěné partnerské vztahy. Ale přidává víc: oblouk mezi rokem 1989 a románovou „současností“ je fackou všem porevolučním huránáladám, vystřízlivěním do tuposti, v níž pravda a láska nezvítězila ani omylem.
Ve třetí odvážné české knize (Darek Šmíd, Superpérák, Odeon 2013) najdeme parodii, výsměch, ale i sex a násilí. Pulp Porn Fiction po Česku. Pokud vám ještě televizní seriály nevymyly mozek, otevřte tuhle knihu a brzy ucítíte chladný kov revolveru na svém spánku. Pochopíte, že svět se vám vymkl z rukou už dávno.
Nové knihy na: www.odeon-knihy.cz/


Daniela Krolupperová, spisovatelka

Nejzajímavější knihou, na kterou jsem v poslední době narazila, je Tajný deník Jakuba S. s podtitulem Nápady a hry pro děti od 5 do 100 let, který vydala Národní galerie v Praze při příležitosti výstavy děl malíře Jakuba Schikanedera. Knížka sice vyšla v roce 2012, ale nadchla mne tak, že se o ní musím zmínit. Jedná se o neuvěřitelně přístupně zpracovaného průvodce dobou a dílem Jakuba Schikanedera, který promlouvá opravdu k dětem od pět let, jak jsem si osobně ověřila. Knížka je úžasná – od technického provedení po jednotlivé kapitoly, které popisují a vsazují do kontextu malířovo dílo i kulturní (a technický) život naší země. K pochopení dětem (i dospělým) pomohou různé praktické úkoly, do knížky se dá a má psát i kreslit.
Nové knihy na: www.danielakrolupperova.cz


Jana Semelková, JaS nakladatelství

Během roku jsem přečetla pěknou řádku knih. Z některých jsem se radovala, jiné jsem zuby nehty dočetla do konce, pár jich odložila. Které mne oslovily nejvíc?
Rozhodně autorská kniha VHRSTI Chci být dospělý – jde o poslední díl zdařilé volné trilogie o malém Štěpánovi.
Do školních lavic jsem usedla s radostí s knihou Jirky Holuba Jak se zbavit Mstivý Soni. Patří k titulům rodinným – byví se mladí i staří.
Povídková sbírka Hafni! a jiné povídky Moniky Petrlové mne potěšila vyzrálostí textů mladé autorky – opravdu se umí koukat dobře kolem sebe a docházet k zajímavým pointám.
Vesna Tvrtkovič nezklamala novelou Idioti 21. století kterou úspěšně navázala na svou předchozí knihu s povídkami Ani ve snu. Opět bravurní jazyk, promyšlená stavba, nečekané rozuzlení.
K poslední knize, kterou jsem se rozhodla uvést, asi stačí jen napsat název: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Myslím, že stařík od Jonase Jonassona okouzlil nejednoho z nás krásným pohledem na dvacáté a začátek jednadvacátého století.
Nové knihy na: www.jasknihy.cz  

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... nej knihy

Komentáře  

# Pepa 2015-04-19
moja obľúbená kniha je The key ktorú určite odporúčam prečítať. :) Ja som ju kupovala v angličtine na eurobooks.sk , ale tiež sa mi páči od Johna Greena na vine sú hviezdy.
Citovat
Život je vydáván za dar, zatímco je nad slunce jasné, že každý, kdyby si předem mohl tento dar obhlédnout a vyzkoušet, musel by se za něj poděkovat; jako se Lessing divil rozumu svého syna, který musel být násilně vytažen porodními kleštěmi, protože vůbec nechtěl na svět, sotva byl však v něm, opět z něj spěchal.
Arthur Schopenhauer, Svět jako vůle a představa