vhrsti jurik vhrsti150

VHRSTI
(vl. jm. Vojtěch Jurík) (*1. 8. 1975, Rokycany)

spisovatel, ilustrátor, komiksový kreslíř a scénárista

Výtvarnému umění se věnuje od útlého dětství, kdy mu byl velkou inspirací jeho tatínek. Až po studiu na střední a vysoké škole s výtvarným zaměřením začal autor hledat vlastní tvůrčí cestu. Je charakteristický svou výraznou originální kresbou a optimistickým pohledem na svět.

Poprvé na sebe upozornil v roce 2003 ve světové antologii protiválečného komiksu Warburger a čestným uznáním na komiksovém festivalu v Bělehradě. Od té doby publikuje u nás i v zahraničí ilustrace, komiksy, kreslený humor, pohádky a sbírá ceny z nejrůznějších komikových a cartoons festivalů. V roce 2005 se stal členem České unie karikaturistů. Jeho první autorskou knihou je Už se nebojím tmy. V této dětské knize předkládá aktuální a originálně zpracovanou variaci na téma strašidel a boje se strachem.

Mezi své milované autory řadí Borna, Šlitra, Šalamouna, Velíška, Poše, Holého, Jelena, Švankmajerovy, Lamra, Vyčítala, Čecha, Síse, Miróa, Klea, Mordilla, Trondheima, Sfara, Groeninga, De Grécyho, Andersona, Prap a tatínka. Práce těchto a mnohých dalších autorů pokládá za nesmírně imaginativní a podnětné.

Domácí publikace
V roce 2006 se mohli čtenáři Deníku setkávat s Vhrstiho stripem Nekonečný autobus. Dále Vhrsti spolupracuje s časopisy Nový prostor, Labyrint Revue, Moje 1. noviny, Zkrat, Bedeman ad. Připravuje ilustrace k článkům a povídkám, vtipy, komiksy, bludiště, porovnávačky, osmisměrky, omalovánky ad. Na podzim roku 2006 vyšla kniha Dva tucty plzeňských pohádek a pověstí.

Zahraniční publikace
V roce 2003 získal za příběh Brejle zvláštní cenu poroty na 1. mezi­národním salonu mladého komiksu v Bělehradě. Komiks Peace (r. 2003) publikoval ve světové antologii protiválečného komiksu Warburger. V mezinárodní tématické soutěži kresleného humoru, kterou u příležitosti World Press Freedom Day pořádal v roce 2006 National Press Club of Canada, získal Vhrsti jako jediný Čech ocenění Certificate of Excellence. Komiks Rybář se objevil ve speciálu italského komiksového magazínu Q International, který vyšel u příležitosti XX. zimních olympijských her TURÍN 2006.

Informace převzaty z www.vhrsti.cz

tma400.jpg

TUCET400Myšlenky z knih

Já knihy nepíšu, ale prožívám. Jsem v každém okamžiku se svým hrdinou a neustále se ptám, co by udělal on a co jeho okolí, a to se pak snažím skloubit do jednoho dějového celku. Ale pokud povaha lidí předem vymyšlenému ději neodpovídá, raději změním děj, protože nechci znásilňovat své hrdiny. Když jsem psal svou první detektivku, předem jsem si vymyslel, jak bude děj vypadat a kdo je vrahem. Jakmile jsem ale začal psát, postavy se začaly bouřit, a tak jsem to nechal na nich. Nakonec byl jako vrah odhalen někdo jiný, než jsem původně plánoval. A tohle řešení je mnohem lepší.
Vlastimil Vondruška, spisovatel a historik