Image

Quentin Blake (*16. 11. 1932, Sidcup)

- významný britský ilustrátor a autor knih pro děti

Narodil se v roce 1032  a kreslil už od malička. Vlastně si nevzpomíná na dobu, kdy by nekreslil. Jeho první kresba byla otištěna v časopise Punch už když mu bylo šestnáct let.
Studoval Chislehurst and Sidcup Grammar School a angličtinu na Downing College, Cambridge. Po vojenské službě vystudoval postgraduálně učitelství na University of London a studoval i na Chelsea Art School.

Ilustroval více než 300 knih pro děti. Světově proslulý je ilustracemí ke knihám Roalda Dahla. Jeho umělecký styl je velmi přísný, používá jednoduché, ale precizní linky. Napsal ale také mnoho vlastních knih.

Ocenění
Whitbread Award - Společně s Withem Russellem Hobanem za dětskou literaturu za knihu How Tom Beat Captain Najork & His Hired Sportsmen.
The Kate Greenaway Medal
The Emil/Kurt Maschler Award
Bologna Ragazzi Prize
2002 Cena Hanse Christiana Andersena
2005 – byl vyznamenán Řádem britského impéria s titulem  Commander of the Order of the British Empire
2004 – obdržel prestižní francouzský titul „Chevalier des Arts et des Lettres“

Výběr z ilustrovaných i autorských knih
Angel Pavement
Drawing for the Artistically Undiscovered with John Cassidy
Mrs Armitage Queen Of The Road
Laureate's Progress
Loveykins
Quentin Blake's Abc
A Sailing Boat In The Sky
Fantastic Daisy Artichoke
Words And Pictures
Zagazoo
The Laureate's Party
The Green Ship
Mister Magnolia
Mrs Armitage And The Big Wave
Mrs Armitage On Wheels
All Join In
Clown
The Story Of The Dancing Frog
Simpkin
Quentin Blake's Nursery Rhymes
Cockatoos

BLAKE 1

BLAKE 2

BLAKE 4

BLAKE 3

blake matildaInspirující myšlenky...

Šavle a bodáky, jak vy též sám uznáte, nepoužívají se k poctivé práci. Šavlemi a bodáky nedobývám ze země ničeho. Ručnicemi a děly neořu. Šavlemi mohu ale krájet lidi, bodáky párat břicha svých bližních a ručnicemi a děly postřílet doma svého vlastního otce a zastřelit bratry. A tomu všemu říkáte nutnost. Chcete se dovolávat Boha k neobyčejné vraždě. Když se dva honci prasat pobijí, ženete je před soud a odsuzujete pro pár bezvýznamných ran. Sami ale tisíce lidí ženete do války, kde nutíte je zabíjet se navzájem, pro zájmy jednotlivce, který náhle prohlásil, že je uražen. A poněvadž sám nemá tolik odvahy se řezat, prohlašuje to za urážku státu, zbaví rodiny živitelů, navádí tisíce lidí ku žhářství a vy, kteří hlásáte lásku k bližnímu a vraždu pokládáte za smrtelný hřích, asistujete každému zákeřnictví a před bitvami modlíte se, aby to dobře dopadlo. A jak jinak si to slovo dobře představujete, než ve formě 'vraždy'? Ovšem že to jmenujete jinak. Vlastenectvím, statečným činem obhájců vlasti a podobně.
Jaroslav Hašek, Nazarénští