Image

Fero Lipták (*1962, Spišská Sobota, Slovensko)

- ilustrátor, malíř, grafik, scénograf, architekt, výtvarník

Vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Košicích, obor grafika a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, obor divadelní scénografie. Od roku 1986 pracoval téměř ve všech slovenských divadlech, ale i v divadlech v Čechách a v Polsku. Je zakladatelem nezávislé divadelní společnosti Teatro Tatro. Za posledních patnáct let vytvořil kolem devadesáti inscenací. Mnohé z nich byly oceněny na domácích i zahraničních festivalech. Od roku 1991 se věnuje především filmu. Jako architekt a výtvarník se podílel na nejvýznamnějších slovenských filmech devadesátých let. S režisérem Martinem Šulíkem spolupracoval na snímcích Něha, Všechno co mám rád, Zahrada, Orbis Pictus, Zabíjačka, Krajinka, Sluneční stát, s režisérem Miroslavem Šindelkou na filmu Vášnivý polibek, s Václavem Vorlíčkem na filmu Pták Ohnivák a s Agnieszkou Hollandovou na filmech Třetí zázrak a Jánošík (nedokončený). Dále spolupracoval s Vladem Balcem na filmu Déšť padá na naše duše a s Romanem Vávrou na filmu Čert ví proč, za nějž byl nominován na Českého lva. V roce 2006 se podílel na celovečerním hraném filmu Haličské příběhy v režii Dereka Jablonského. Za film Zahrada získal ocenění České filmové akademie Český lev. Spolu s Dušanem Dušekem a Martinem Šulíkem spolupracoval na scénáři k filmu Zabíjačka.
Jako scénograf vytvořil několik úspěšných inscenací také v Polsku.
Věnuje se též malbě. Doposud měl dvanáct samostatných výstav a zúčastnil se mnoha kolektivních výstav na Slovensku i v zahraničí.

Ilustrace:
Burlasová, Soňa. Slovenské ľudové balady (Bratislava : Scriptorium musicum, 2002)
Kapitáňová, Daniela. Samko Tále (Kniha o hřbitově (Brno : Host, 2004)
Charms, Daniil. Mačkin zabil Koččina (Bratislava : Vydavateľstvo PT, 2004)
Charms, Daniil. Cirkus Šardam (Bratislava : Vydavateľstvo PT, 2005)
Bichsel, Peter. Povídání pro děti (Brno : Host, 2006)

Autoportrét
Narodil som sa roku 1962 v malom renesančnom mestečku Spišská Sobota.
Detstvo som prežil pod Tatrami, lyžovať neviem.
V roku 1969 som absolvoval prvé sväté prijímanie, o pár rokov neskôr som vstúpil do pionierskej organizácie na základnej škole, kde som robil kronikára. Osvedčil som sa aj ako nástenkár.
Študoval som na Východe grafiku. Potom som odišiel na Západ, kde som vyštudoval scénografiu na VŠMU u prof.Ladislava Vychodila.
7 rokov som chodil na náboženstvo a 6 rokov do ľudovej školy umenia.
Venujem sa divadelnej a filmovej scénografii a kostýmu. Občas spravím plagát pre niektorú inscenáciu.
Mám za sebou chválabohu cca 82 divadelných inscenácií, 8 celovečerných filmov a 5 televíznych inscenácií.
Obrazy som vystavoval v Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Kanade, v Čechách a na Slovensku. Všetky obrazy som namaľoval vo voľnom čase, čo na nich aj vidieť.
Rokom 1990 som sa stal spoluzakladateľom divadla Teatro Tatro.
Ak vám nejaký obraz padne do oka, urýchlene vyhľadajte lekára!!!
Životopis je platný od roku 1962.

Zdroj: kniha Povídání pro děti (Host, 2006) a https://www.gallery.sk/cajovna.htm#Liptak.

liptak povidani pro deti 2

liptak povidani pro deti 4

Inspirující myšlenky...

Šavle a bodáky, jak vy též sám uznáte, nepoužívají se k poctivé práci. Šavlemi a bodáky nedobývám ze země ničeho. Ručnicemi a děly neořu. Šavlemi mohu ale krájet lidi, bodáky párat břicha svých bližních a ručnicemi a děly postřílet doma svého vlastního otce a zastřelit bratry. A tomu všemu říkáte nutnost. Chcete se dovolávat Boha k neobyčejné vraždě. Když se dva honci prasat pobijí, ženete je před soud a odsuzujete pro pár bezvýznamných ran. Sami ale tisíce lidí ženete do války, kde nutíte je zabíjet se navzájem, pro zájmy jednotlivce, který náhle prohlásil, že je uražen. A poněvadž sám nemá tolik odvahy se řezat, prohlašuje to za urážku státu, zbaví rodiny živitelů, navádí tisíce lidí ku žhářství a vy, kteří hlásáte lásku k bližnímu a vraždu pokládáte za smrtelný hřích, asistujete každému zákeřnictví a před bitvami modlíte se, aby to dobře dopadlo. A jak jinak si to slovo dobře představujete, než ve formě 'vraždy'? Ovšem že to jmenujete jinak. Vlastenectvím, statečným činem obhájců vlasti a podobně.
Jaroslav Hašek, Nazarénští