cerna_olga150.jpg

Olga Černá (*3. 2. 1964)

Vzděláním je agronom, pracovala napřed v laboratoři, která pod jejím vedením zanikla, a potom v knihkupectví, které se ji podařilo od krachu uchránit.
Krátké texty různých žánrů uveřejnily následující noviny a časopisy: Jonáš (časopis Českého fonoklubu), Mateřídouška, Sluníčko, Svět zvířat, Revolver revue, Literární noviny, Lidové noviny, Kavárna A.F.F.A, Host, Náš domov (zpravodaj města Sedlec – Prčice), Hlas Nadějkova, Milevské noviny a Bezjaderný region.

Má tři děti (13, 10 a 3 roky). Bydlí s rodinou na samotě, asi na půl cestě mezi Prahou a Českými Budějovicemi v Nadějkově.

Bibliografie:

Kouzelná baterka - Baobab 2004
Poklad starého brouka, Baobab 2007
Jitka a kytka, Baobab 2010
Z domu a zahrady, Baobab 2011
Klárka a 11 babiček, Baobab 2015
Ztracený deník profesora z Essexu aneb podivuhodná zvířena, Baobab, 2017


Myšlenky z knih

Teď nemám v úmyslu říci, že mýlit se je to samé jako být kreativní. Víme, že když nejste připraveni se mýlit, nikdy nepřijdete s ničím originálním. A v době, když děti dospívají, většina z nich tuto schopnost ztratila. Jsou vyděšeni možností vlastního omylu a takto to chodí ve firmách, stigmatizujeme chyby. A my dnes provozujeme národní vzdělávací systémy, kde to nejhorší, co můžete udělat, je chyba. Výsledkem je, že odnaučíme lidi jejich kreativitě. Picasso jednou řekl, že všechny děti se rodí jako umělci. Problém je zůstat umělcem během dospívání. Hluboce věřím tomu, že nedospíváme do kreativity, my ji dospíváním ztrácíme, nebo spíše, jsme jí odnaučeni.
Ken Robinson