sykorova150.jpg
Helena Sýkorová (*25. 2. 1934 – †13. 4. 2008)

Dramaturgyně, scénáristka

Vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze.

Pracovala od poloviny 50. let v Československé a později v České televizi, v posledních letech jako externistka.   Působila nejprve ve vysílání pro děti, později se dostala k přípravě dramatických pořadů. Český filmový a televizní svaz Fites jí v roce 1995 udělil cenu Trilobit za dramaturgický přínos původní televizní tvorbě.

Spolupracovala například s režiséry Karlem Kachyňou (Zlatí úhoři, Městem chodí Mikuláš, Vlak dětství a naděje, Kráva, Hanele, Fany),   Jaromilem Jirešem (Helimadoe), Františkem Filipem (Noc pastýřů), Zdeňkem Zelenkou (Karlínská balada, Lakomec, Falešné obvinění, Rumplcimprcampr, Stín viny), přičemž u posledních dvou inscenací byla i autorkou scénáře.
Dále např. Princ a chuďas (Twain, Vogeltanz, Ráža), Golet v údolí (Zeno Dostál) aj.

Jako dramaturgyně stála Helena Sýkorová například u zrodu seriálu Jana Eyrová a také novějšího seriálového projektu Hotel Herbich režiséra Hynka Bočana. V roce 1978 byla asistentkou režiséra Ludvíka Ráži při přepisu Vernova románu Tajemství Ocelového města. Spolu s Karlem Škorpíkem se jako producentka podílela například na vzniku šestidílného televizního románu Konec velkých prázdnin, který podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové natočil režisér Miloslav Luther.
Byla také u zrodu znělek ČT pro děti jak Kolotoče, tak Večerníčka.

Inspirující myšlenky...

Ti, kdož chtějí mít jen co největší počet přívrženců a potřebují tudíž mnoho lidí, podobají se bláznovi, který má velkou nádobu a v ní málo vína. A tak ji naplní až po okraj vodou, aby měl vína více. Ale tím nezíská víc vína, nýbrž si jen zkazí to dobré, které v nádobě měl. Nikdy nebudete moci tvrdit, že ti, kteří byli k nějakému vyznání donuceni, je také ze srdce vyznávají. Kdyby jim byla ponechána svoboda, řekli by: Věřím ze srdce, že jste nespravedliví tyrani a že je bezcenné to, k čemu jste mě donutili. Špatné víno se nestane lepším, když lidi přimějeme, aby je pili.
Stefan Zweig: Castelliův zápas s Kalvínem