sykorova150.jpg
Helena Sýkorová (*25. 2. 1934 – †13. 4. 2008)

Dramaturgyně, scénáristka

Vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze.

Pracovala od poloviny 50. let v Československé a později v České televizi, v posledních letech jako externistka.   Působila nejprve ve vysílání pro děti, později se dostala k přípravě dramatických pořadů. Český filmový a televizní svaz Fites jí v roce 1995 udělil cenu Trilobit za dramaturgický přínos původní televizní tvorbě.

Spolupracovala například s režiséry Karlem Kachyňou (Zlatí úhoři, Městem chodí Mikuláš, Vlak dětství a naděje, Kráva, Hanele, Fany),   Jaromilem Jirešem (Helimadoe), Františkem Filipem (Noc pastýřů), Zdeňkem Zelenkou (Karlínská balada, Lakomec, Falešné obvinění, Rumplcimprcampr, Stín viny), přičemž u posledních dvou inscenací byla i autorkou scénáře.
Dále např. Princ a chuďas (Twain, Vogeltanz, Ráža), Golet v údolí (Zeno Dostál) aj.

Jako dramaturgyně stála Helena Sýkorová například u zrodu seriálu Jana Eyrová a také novějšího seriálového projektu Hotel Herbich režiséra Hynka Bočana. V roce 1978 byla asistentkou režiséra Ludvíka Ráži při přepisu Vernova románu Tajemství Ocelového města. Spolu s Karlem Škorpíkem se jako producentka podílela například na vzniku šestidílného televizního románu Konec velkých prázdnin, který podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové natočil režisér Miloslav Luther.
Byla také u zrodu znělek ČT pro děti jak Kolotoče, tak Večerníčka.

Inspirující myšlenky...

Zbraně neposkytnou bezpečí, vlády nebudou schopny pomoci, věda nenajde odpovědi. Ta bouře bude zuřit, až všechny květy kultury budou zašlapány a všechno lidské bude v obrovském chaosu srovnáno se zemí. Takové vidění jsem měl, když jméno Napoleon nebylo ještě známé; a takové vidění mám nyní a každou hodinu je zřetelnější. Můžete říci, že se mýlím? Věk temna, který má přijít, zakryje černým příkrovem celý svět; nebude úniku, nezbudou žádná útočiště, až na ta, která jsou tak skrytá, že je nelze najít, nebo tak skromná, že nestojí za povšimnutí. A Šangri-La smí doufat, že na ně budou platit oba tyto předpoklady.
J. Hilton, Ztracený obzor