woody allen portrait

Woody Allen (*1. 12. 1935, Bronx)

filmový režisér, scénárista, spisovatel, herec a komik.

Woody Allen, vlastním jménem Allen Stewart Konigsberg (*1.12. 1935 v Bronxu), je světově proslulý režisér, scenárista, spisovatel, herec a komik. Patří k ojedinělým světovým autorům, režisérům, kteří mají jasný autorský rukopis. Nápadité scénáře potvrzují jeho mimořádný talent i intelektuální společenský přehled, ačkoli nedokončil ani první semestr na Newyorské univerzitě. Potom se snažil prosadit jako tvůrce vtipných gagů pro komiky a pro různá vystoupení v nočních podnicích. Je ale také hercem, spisovatelem a v neposlední řade i jazzmanem, hráčem na klarinet.

V roce 1956 si ve dvaceti letech vzal za ženu Harlene Rosen, studentku filozofie, se kterou se roku 1962 rozvedl. V roce 1966 se zapletl s herečkou z vlastního filmu Banáni Louise Lasser, se kterou se o tři roky později rozvedl. Potřetí se oženil roku 1997 s adoptivní dcerou Mii Farrow Soon-Yi, se kterou si později adoptovali dvě děti.

V programu „The Comedian´s Comedian“ vysílaném v roce 2005 britskou televizí byl Woody Allen zařazen dívaky na třetí místo nejlepších komiků a bavičů všech dob.

Bilbliografie...

Knihy povídek:

1971 Vyřídit si účty
1975 Bez peří
1980 Vedlejší účinky
2007 Čirá anarchie

Dramata:

1969 Nepijte vodu – Zahraj to znovu, Same
1975 Bůh – jednoaktovka
1975 Smrt – jednoaktovka
1982 The Floating Light Bulb
1982 Central Park West – jednoaktovka
1995 Old Sybrook – jednoaktovka
1995 Riverside Drive – jednoaktovka
2004 A Second Hand Memory

Kompletní filmografie Woody Allen


Myšlenky z knih

Kchung-c' (Konfucius) byl údajně jeho starším současníkem. Podle tradice se prý Konfucius, když se o tomto mudrci dozvěděl, vypravil do státu Čou, a zeptal se jej: "Co učíš o morálce? Co mi můžeš říci o pěstování dobrého charakteru?" Lao-c' se prý hlasitě rozesmál a řekl: "Jen pokud jsi nemorální, zrodí se v tobě otázky spojené s morálkou. A jen postrádáš-li charakter, začneš o něm přemítat. Charakterní člověk vůbec neví, že je něco jako charakter. Morální člověk neví, co znamená slovo morálka. Nebuď pošetilý! Nic nekultivuj. Prostě buď přirozený. Vzdej se, příteli, své pýchy a svých přání, svých povrchních gest a ctižádostivých plánů." Konfucius se údajně k Lao-c' již nikdy nevrátil...