barrie_james

Sir James Matthew Barrie (*9. 5. 1860, Kirriemuir – †19. 6. 1937)

spisovatel

Narodil se v Kirriemuir, jako jeden z deseti dětí. Po ukončení studii v Edinburghu se stal novinářem v Nottinghamu, pak v Londýně, kde začíná psát své knihy a hry. Ty měly ve své době obrovský úspěch a díky tomu se stal i dramatikem. V roce 1913 se stává baronetem. Je pohřbený ve své rodné Kirriemuir.

J. M. Barrie napsal několik knížek určených dětem, z nichž nepochybně nejznámější je divadelní hra Peter Pan or the boy who would not grow up. Té ovšem předchází dvě prozaická díla, rovněž určená dětem a ve své době velmi uznávaná, Sentimental Tommy a Tommy and Grizel. V těchto knihách můžeme nalézt prvky, které lze považovat za předzvěst pozdějšího Petera Pana.

Peter Pan vznikl z pěti příběhů, které si Barrie vymyslel pro pět synů svých přátel Arthura a Sylvie Daviesových a o něž nadále pečoval po smrti jejich rodičů. První představení Petera Pana se konalo v roce 27.12. 1904. Hra byla následována prozaickým dílem Peter Pan in Kensington Gardens. Tato kniha vyšla v roce 1906 a rok nato vyšel v knižní podobě i Peter Pan. V roce 1924 konečně získává kompletní copyright na Petra Pana.

V českém prostředí vyšla kniha zřejmě poprvé v letech 1926-27 pod názvem: "Sir James Matthew Barrie - Petr Pan I-III". Sérii vydala Pražská akciová tiskárna. Dalšího vydání se kniha dočkala až za 60 let, kdy knihu převyprávěl Pavel Šrut a vydal Albatros v roce 1997. (ŠRUT, Pavel. Petr Pan. 1. vyd. Praha: Albatros, 1997.)

Bibliografie:

Co každá žena ví (What Every Woman Knows), 1908
Drahý Brutus (Dear Brutus), 1917
Malý duchovní/Malý farář (The Little Minister), 1891
Margaret Ogilvy, 1896
Mary Rose, 1920
Petr Pan (Peter Pan), 1904
Polibek pro Popelku (A Kiss For Cinderella), 1916
Sentimentální Tom (Sentimental Tommy), 1896
Tom a Grizela (Tommy And Grizel), 1900
Záleží na okolnostech (The Admirable Crichton), 1902

Inspirující myšlenky...

Nikdo vlastně neví, kdo Chan Šan byl. Je tu pár starých pamětníků, kteří ho znávali. Říkají, že to byl chudý člověk, povahou blázen. Žil prý sám v horách zvaných Mrazivé hory, Chan-šan. Vypadal prý jako tulák. Jeho tělo i tvář byly zestárlé a vrásčité. Avšak v každičkém slově, které vypustil z úst, byl hluboký smysl a vyjádření nejjemnější podstaty věci, jen dokázal-li se kdo nad ním hlouběji zamyslet. Cokoli vyřkl, obsahovalo cit pro Tao, pro jeho veliká nejskrytější tajemství. Jeho čapka byla zrobena z březové kůry, jeho šaty byly rozedrané v cáry a na nohou měl dřeváky. Tak ti, kteří jsou nuceni tak činit, skrývají i stopu po sobě. Někdy nepochopitelný, někdy příjemný, vždy byl přirozeně šťastný sám ze sebe. Jak by ho však někdo, kdo sám není moudrý, mohl ocenit a pochopit?
Předmluva k Chan Šanovým básním od pana Lü Čchiou Jina