collodi_150.jpg

Carlo Collodi (*24. 11. 1826, Florencie – †26. 10. 1890, Florencie)

Vlastním jménem Carlo Lorenzini. Byl italský novinář a spisovatel. Pseudonym Collodi si zvolil roku 1856 podle vesnice Collodi, dnes části města Pescia, odkud pocházela jeho matka Angela Orzaliová.

Během války 1848 a 1860 sloužil jako dobrovolník v Tuscany armádě. Zajímal se aktivně o politiku, což mělo za následek, že už v mládí se začal věnovat psaní v různých politicko-satirických novinách, např. Il Fanfulla. V 80.letech 19. století píše satirické skeče a články jako Macchiette (1880), Occhi e nasi (1881), Storie allegre (1887).
V roce 1875 poprvé začíná psát i pro děti. Překládá francouzské pohádky od Perraulta. V roce 1876 ještě napsal "Giannettino  the Minuzzolo" a "Il viaggio per l'Italia di Giannettino".

V té době ho začíná zaobírat literární postavou, která by měla charakter přívětivého lumpa, skrze kterou by mohl skrytě popisovat některé lidské vlastnosti nebo i události. V roce 1980 začíná psát knihu Storia di un burattino ("Příběh loutky"), která se také začala nazývat Le avventure di Pinocchio ("Dobrodružství Pinochia"). V červenci 1881 byl příběh poprvé publikován na pokračování v prvním časopise pro děti v Itálii - Il Giornale dei Bambini.

Lorenzini umírá, aniž by se dočkal slávy, kterou jeho literární postava získala. Je pohřbený v San Miniato al Monte ve Florencii.

Carlo Collodi - Le avventure di Pinocchio (1881)

pinochio400.jpg

Inspirující myšlenky...

Demokratická teorie obecně předpokládá, že společnost potřebuje žurnalistiku, která je přísným hlídacím psem těch, kdo jsou a chtějí být u moci, která je schopna vypátrat, co je pravda a co lež, a která dokáže představit velkou šíři osvícených názorů na důležitá témata dne. Toto vše nemusí dělat každé médium, ale mediální systém jako celek by měl občanům zajistit snadnou dostupnost této žurnalistické kvality. Jelikož mocní často chtějí informační tok ovládnout, je základním problémem svobodné společnosti, jak dokáže vytvořit mediální systém, který dá vzniknout čemusi, co se blíží demokratické žurnalistice..
Robert W. McChesney, Problém médií