conrad150.jpg

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalęcz Korzeniowski
(*3. 12. 1857, Berdyčiv - 3. 8. 1924, Canterbury)

anglický spisovatel polského původu, námořní kapitán

Narodil se v dnes ukrajinském městě Berdyčiv (poblíž Žytomyru). V sedmnácti letechse po smrti svých rodičů vydal Conrad do Marseille a stal se námořníkem na francouzských obchodních lodí plavících se do Karibiku. Ke konci sedmdesátých let přešel k anglickému loďstvu, roku 1886 dosáhl hodnosti kapitána a získal britské státní občanství. Roku 1890 při plavbě po řece Kongo vážně onemocněl malárií a musel se postupně vzdát své námořnické kariéry. Roku 1894 se proto natrvalo usadil v Anglii a začal se věnovat literární činnosti.

Přestože si angličtinu osvojil až v dospělosti, napsal všechny své romány, novely a povídky anglicky, a to s takovou propracovaností a jazykovou bohatostí, že se stal jedním z největších mistrů anglické prózy. Ve svých knihách se snažil ukázat život člověka jako sled neustálých vnitřních bojů, v nichž jediná chvilka slabosti, mající za následek zakolísání v odpovědnosti vůči druhým, vede často k neodčinitelné pohromě.

Za nejvýznamnější prózy jsou považovány román Lord Jim a novela Srdce temnoty, spojené vypravěčem Marlowem a zachycující zhoubné rysy kolonialismu a psychologickou složitost lidského jednání člověka vyvázaného ze světa západní civilizace.

Bibliografie:

Almayerův vzdušný zámek (Almayer's Folly, 1895, česky též jako Almayerův blud)
Vyhnanec z ostrovů (The Outcast of the Islands, 1896)
Černoch z lodě Narciss (The Nigger of the Narcissus, 1897)
Povídky neklidu (Tales of Unrest, 1898),
Lord Jim (1900)
Mládí a jiné povídky (Youth and Other Stories, 1902),
U konce sil (At the End of the Tether, 1902),
Srdce temnoty (The Heart of Darkness, 1902)
Tajfun a jiné povídky (Typhoon and Others Stories, 1903)
Nostromo (1904, česky též jako Věrný Nostromo)
Zrcadlo moře (The Mirror of the Sea, 1906) eseje
Tajný agent (The Secret Agent, 1907)
Vítězství (Victory, 1911)
Mezi mořem a pevninou (Twixt Land and Sea, 1912)
Hranice stínu (The Shadow-Line, 1917)
Záchrana (The Rescue, 1920)
Pirát (The Rover, 1923)
Povídky z doslechu (Tales of Hearsay, 1925),
Polední eseje (Last Essays, 1926)

Textcredit: Wikipedia


Inspirující myšlenky...

Jako hladové bestie vrháte se vy Evropané na nevykořistěné oblasti zeměkoule. To je smysl vašeho zbrojení. Vaše obchodní vztahy, o nichž jste předpokládali, že budou vztahy míru, udělaly z vás navzájem smrtelné nepřátele a posunuly vás do blízkosti války. Rubem vašich technických triumfů je rozpad duchovního myšlení, vaše smysly jsou mrtvé pro vnější dojmy a vnitřní zážitky. Váš život je nekonečná řada závěru z premis, které nezkoušíte, až k soudům, které jste nečekali, ani nechtěli. Všude samé prostředky a nikde cíl ... Kde jsou vaše výhody? Váš lid má více prostředků, více jí a pije - a tím přednosti přestávají. Je méně veselý, méně spokojený a méně pilný. V posledním stu let jste zničili celou společnost, vlastnictví, rodinu, náboženství, morálku, rozdíly tříd, všechny věci, které jsou nejvyššího významu v lidských vztazích.
G.L.Dickinson, Dopisy čínského učence, 1925