larsson

 

 

 

 

 


Björn Larsson(*1953)

spisovatel

Narodil se a žije ve Švédsku. Působí jako profesor francouzského jazyka a literatury na univerzitě v Lundu. Oblíbeným motivem Larssonových románů je moře a námořnictví, jak potvrzuje jeho nejúspěšnější kniha Dlouhý John Silver na motivy románu Roberta Louise Stevensona. V létě, autor žije na plachetnici v Dánsku.

Jeho romány byly přeloženy do patnácti jazyků. Získal řadu prestižních literárních ocenění, mezi jinými Prix Médicis étranger, Premio Elsa Morante či Premio Boccaccio.

Knihy: Filologův sen

Inspirující myšlenky...

Ti, kdož chtějí mít jen co největší počet přívrženců a potřebují tudíž mnoho lidí, podobají se bláznovi, který má velkou nádobu a v ní málo vína. A tak ji naplní až po okraj vodou, aby měl vína více. Ale tím nezíská víc vína, nýbrž si jen zkazí to dobré, které v nádobě měl. Nikdy nebudete moci tvrdit, že ti, kteří byli k nějakému vyznání donuceni, je také ze srdce vyznávají. Kdyby jim byla ponechána svoboda, řekli by: Věřím ze srdce, že jste nespravedliví tyrani a že je bezcenné to, k čemu jste mě donutili. Špatné víno se nestane lepším, když lidi přimějeme, aby je pili.
Stefan Zweig: Castelliův zápas s Kalvínem