nejstarší čítárny jsou šestnáctileté

A+ A A-

SOUTĚŽ o nejlepší povídku. Společnost Agathy Christie slaví 20. výročí

christie agatha spolecnost

V sobotu 22. července 2017 uplyne přesně 20 let od chvíle, kdy byla oficiálně založena česká Společnost Agathy Christie (SAC).

U této příležitosti SAC spouští pro širokou veřejnost na webu soutěž pro milovníky celosvětově nejúspěšnější spisovatelkysoutěž pro milovníky celosvětově nejúspěšnější spisovatelky
(web bude spuštěn právě v sobotu 22. července).
Společnost Agathy Christie také každoročně vyhlašuje Cenu SAC o nejlepší detektivní povídku, která se nejvíce přiblíží duchu Agathy Christie.
V roce 2017 proběhl již 19. ročník, v němž zvítězila Zuzana Vránová.

Společnost Agathy Christie založil v roce 1997 Jan Čermák jako pobočku londýnské Agatha Christie Society (ACS) – v jejím čele stáli například dcera i vnuk Agathy Christie či slavný televizní představitel proslulého detektiva Hercula Poirota David Suchet.
Česká společnost se později osamostatnila, londýnská ACS byla zrušena a česká SAC fungovala jako jediná na světě. V současné době vznikají různé skupiny fanoušků, česká společnost je výjimečná svou dlouhou historií. SAC sdružuje fanoušky Agathy Christie a jejím cílem je například šířit její dobré jméno či pomáhat zvyšování povědomí o ní i jejích dílech.

V roce 2015 se stal čestným členem SAC také spisovatelčin vnuk Mathew Prichard a certifikát o jeho členství mu při osobním setkání předala současná předsedkyně Jana Ohnesorg. Prichard se tak zařadil k dalším významným osobnostem, jako je například irský archivář John Curran (autor několika publikací o její tvorbě) a správce archivu Agathy Christie Joe Keogh.

Z českých osobností se čestnými členy stali Olga Simonová, která si několik let s Agathou Christie dopisovala a po níž byla pojmenována také postava v jedné detektivce, spisovatelka Inna Rottová či herec Jaroslav Meduna, který nadaboval prakticky všechny díly televizního seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem.

Více informací
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
web: www.agatha.cz 

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit