Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

A+ A A-

EIGA-SAI 2017. Jubilejní 10. ročník festivalu japonského filmu a kultury

Jubilejní  10. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2017 - a spolu s ním symbolicky i Rok japonské kultury v ČR, potrvá až do 22. února, koncem března se uskuteční část ostravská.

Pod titulem "Jak se smějí Japonci” představí festival snímky nejrůznějších žánrů, jež všechny spojuje pro Japonsko typický vztah k humoru.
I letos doplní festivalové projekce bohatý doprovodný program. Ten se soustředí zejména do víkendu 18. - 19. 2., kdy se návštěvníci mohou těšit na představení tradičních frašek kjógen, hudební happening s bubny taiko, ale i na přednášky, dílny pro celou rodinu nebo sympozium o žánrech manga a anime.
Desetiletí existence festivalu připomene retrospektivní výstava plakátů v kavárně Lucerna.

PROGRAM: http://www.eigasai.cz/2017/download/eigasai2017_letakcz_a4_.pdf
Více: http://www.eigasai.cz/2017/index.html

Stejně jako např. vztah ke smrti či jídlu, jimiž se zabývaly poslední dva ročníky festivalu, i vztah Japonců k humoru je velmi specifický.
"Smích byl na samém počátku japonských dějin a hrál v nich častěji, než by cizince napadlo, zcela zásadní roli. Kdyby se chechotem nepovedlo před věky vylákat z jeskyně sluneční bohyni Amaterasu, svět by dodnes tonul v temnotě. Že prostřednictvím absurdního humoru dosahovali zenoví mistři osvícení, je všeobecně známo, ne každý si ale uvědomí, jak zásadní roli mohl hrát humor pro samuraje v dobách bratrovražedných bojů.  Pozoruhodná je i kapitola smíchu vzdorujícího cenzuře v pohnutých letech II. světové války," připomíná programový ředitel festivalu Robin Šóen Heřman.

Ve filmové tvorbě nalezneme specifický typ humoru často mimo vyloženě komický žánr, např. v některých historických snímcích či v těch nejlepších japonských hororech - podobně jako tomu bylo a je i ve  strašidelných příbězích dávných i soudobých japonských vypravěčů. Některé z těchto aspektů našly své vyjádření i v letošní festivalové dramaturgii: Zmiňovanou roli válečné cenzury a její nečekaně komické důsledky originálním způsobem pojímá artový snímek Vysoká škola smíchu (Warai no daigaku), mrazivý humor čiší z jinak hororového snímku Příčesky (Exte) či sarkastického Zrození patriarchy (Kyōso tanjō).
Humor jakožto forma vladařského charismatu je působivě vykreslen v historickém velkofilmu Plovoucí hrad (Nobō no shiro). Snímek Vypravěči (Rakugo monogatari) s ironickým nadhledem zachycuje počátek profesionální dráhy jednoho vyloženě beznadějného adepta tradičního zábavního řemesla. A chybět pochopitelně nemohou ani dvě největší ikony japonské zábavy - kontroverzní Kitano Takeshi a idylický Tora-san, hrdina čtyřicetiosmidílné série Chlapi to maj těžký (Otoko wa tsurai yo).

EIGA-SAI-2017

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit