Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Knihy Fina Mika Waltariho patří v Česku mezi nejoblíbenější. A právem

waltari finmika

Mika Waltari (19.9.1908 - 26.8.1979) tvrdil, že všechno, co chtěl říct, řekl ve svých knihách.  A měl o čem psát. V dětství byl chudý, později nesmírné bohatý. Jeho vztah k ženám byl velmi rozporuplný a také měl problémy s alkoholem. Byl okouzlen dálkami, exotikou, svobodou, světem, který byl po první světové válce tak nadějný. Ve třicátých letech je jeho dílo ovlivněné situací, která souvisí hlavně se špatnou mezinárodní situací Finska, kdy mnoho lidí žilo v bídě.


Waltari ale nepsal jen vážnou literaturu, byl neobyčejně plodný, psal romány, povídky, novely, pohádky, detektivky, divadelní a rozhlasové hry či filmové scénáře.

V Česku Waltari patří mezi deset nejoblíbenějších autorů. První české edice jsou z roku 1941. Od té doby vyšlo nespočet českých překladů. Jeho knihy vycházejí v současné době v překladu Markéty Hejkalové v nakladatelství Hejkal.

Nejpopulárnější romány Waltariho jsou Egypťan Sinuhet (1946, česky poprvé 1965), Krvavá lázeň, Šťastná hvězda nebo Temný anděl. Málokdo však ví, že Waltari psal své slavné romány v situaci, kdy Finsko bylo po 2. světové válce poraženou zemí a hrozila mu sovětská okupace a v nemilosti byl i sám Waltari, jehož knihy byly vyřazovány z knihoven nebo byly dokonce odmítány jako pornografické.

Ke stému výročí Walraiho vyšla v Česku jeho vůbec první monografie, kterou vydalo nakladatelství Hejkal pod názvem Fin Mika Waltari. Knihu napsala Markéta Hejkalová a vyjde také ve finštině a angličtině.

Nad dílem Mika Waltariho

https://media.rozhlas.cz/_audio/00563703.mp3 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Waltari Mika

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit