Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Magnesia Litera 2016 nezklamala. Fraška dovedena k dokonalosti

magnesia litera symbol

Další vyhlášení soutěže, která opět prozrazuje narůstající fraškovistost v české literární kotlině. Nominace potvrdila, že úvodní věta o poslání soutěže je jen fráze a o čtenáře jde až na posledním místě. Upadající úroveň nezachránila ani Daniela Hodrová nebo Ladislav Zedník, už jenom proto, že nakladatelství Dauphin vydává opravdu skvostně knihy. Do jisté míry k těm lepším patří i Vynalezárium Robina Krále, který mimo jiné má vkus na knížky z dětství. Což potěšilo.

Co se týče samotného vyhlášení, pak se na ČTV podívejte sami. Na vlastní nebezpečí!
Od počátku si budete klást otázku, kdepak ty dva "vtipné a duchaplné" moderátory vyhrábli, když o knížkách, čtenářích a autorech nám skoro nic neřekli. Nebo nemohli? Nepřekvapila ani herečka Havlová-Veškrnová, která nevtipně poznamenala něco o zhrubnutí básníků. No zrovna od této dámy, která jak puberťák píská na prsty v parlamentu, když se ji něco nelíbí, to opravdu sedí. V jejích stopách jakoby kráčel ministr Herman svým mimořádně duchaplným výrokem: „Literatura, to je něco krásného.“

Nezájem o čtenáře potvrzuje nejen většina nominovaných knih, z čehož vystupuje jak Eifelovka neuvěřitelná "Litera za nakladatelský čin" za knihu o fotografické kýčařce Pepe, zatímco jasný nezájem čtenářů dokazuje "Kosmas cena čtenářů", kterou dostala za svůj knížní paskvil herečka Geislerová, což byla asi nejtrapnější vsuvka v celé komedii.
Komediální styl celé soutěže lze doložit i cenou Magnesia blog roku, který způsobem psaní a opravdu mainstreamovým myšlením přesně vypovídá o stavu současné literární scény. Navíc smysl této ceny dokáže pochopit jedině organizační výbor soutěže, který každoročně udělá vše proto, aby ze soutěže udělal podprůměrnou kulturní záležitost. Srdečně blahopřejeme.

A kdo se nakonec těší z peněz Magnesie:

Kniha roku
Daniela Hodrová: Točité věty (Malvern)
Litera za prózu
Anna Bolavá: Do tmy (Odeon)
Litera za poezii
Ladislav Zedník: Město jeden kámen (Dauphin)
Litera za knihu pro děti a mládež
Robin Král: Vynálezárium (Běžíliška)
Litera za literaturu faktu
Milena Lenderová, Martina Halířová, Tomáš Jiránek: Vše pro dítě! Válečné dětství 1914-1918 (Paseka)
Litera za nakladatelský čin
Barbora Baronová, Dita Pepe: Intimita (Wo-men)
Litera za překladovou knihu
Joanna Batorová: Pískový vrch (z polštiny přeložila Iveta Mikešová, Paseka)
DILIA Litera pro objev roku
Blanka Jedličková: Ženy na rozcestí (Academia)
Kosmas cena čtenářů
Aňa Geislerová: P.S. (Ikar)
Magnesia blog roku
Tomáš Princ: Humans of Prague

 
"Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy."
V seznamu vidíme knihy které propagují kýč (Dita Pepe), slohová cvičení místo kvalitního psaní (Iva Pekárková, Renáta Fučíková, Alexijevičová) Co snad stojí za pozornost je Hodrová a Točité věty, Ladislav Zedník a Město jeden kámen, Olga Černá a Klárka a 11 babiček, Barbora Toman Tylová: Jde o to, aby o něco šlo. Typograf Oldřich Hlavsa. Jenže i tyto knihy nejsou úplně na pomyslném vrcholu, který by soutěž měla hlavně vyhledávat.
Úpadek samotné soutěže jen podtrhuje kategorie Blog roku. Loni vyhrál blog Kafe a cigárko, kde už letmý pohled na web svědčí o tom, že se jedná o klasický bulvár a ne o smysluplné psaní. Smysl této kategorie je tak ryze propagandistický, znehodnocující jakoukoliv literární soutěž.

Koneckonců pohled na obsazení poroty hodně napoví.
Výběr zcela pomíjí celou škálu českých literárních sdružení a okatě propaguje podivnou samozvanou unii. Rovněž nechápu proč jsou v ní dva zástupci SKIP. Holt jako vždy takový malý KML: Kamaradšoft Magnesie Litery.
Tak se nedivme, že v nominaci chybí to hlavní. Knihy pro čtenáře.

Nominace 2016.

Próza:
Anna Bolavá: Do tmy (Odeon)
Pavel Bušta: Sigmundovy můry (Togga)
Daniela Hodrová: Točité věty (Malvern)
Iva Pekárková: Pečená zebra (Mladá fronta)
Daniel Petr: Straka na šibenici (Host)
David Zábranský: Martin Juhás čili Československo (Premedia)

Poezie:
Jiří Dynka: Kavárny (Archa)
Irena Šťastná: Žvýkání jader (Srdeční výdej)
Ladislav Zedník: Město jeden kámen (Dauphin)

Kniha pro děti a mládež:
Olga Černá: Klárka a 11 babiček (Baobab)
Renáta Fučíková: Praha v srdci – 189 příběhů města a lidí (Práh)
Robin Král: Vynálezárium (Běžíliška)

Nakladatelský čin:
Barbora Baronová, Dita Pepe: Intimita (Wo-men)
Barbora Toman Tylová: Jde o to, aby o něco šlo. Typograf Oldřich Hlavsa (Filip Tomáš – Akropolis)
Jindřich Vybíral: Leopold Bauer. Heretik moderní architektury (Academia)

Překladová kniha:
Světlana Alexijevičová: Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka (z ruštiny přeložila Pavla Bošková, Pistorius & Olšanská)
Joanna Batorová: Pískový vrch (z polštiny přeložila Iveta Mikešová, Paseka)
Jesús Carrasco: Na útěku (ze španělštiny přeložil Štěpán Zajac, Filip Tomáš – Akropolis)

Porota (hodně napoví)

Výbor
Jan Kanzelsberger (Nadace Český literární fond)
Vladimír Karfík (České centrum PEN klubu)
Pavel Mandys  

Ostatní členové
Tomáš Černý (Svaz českých nakladatelů a knihkupců)
Ivo Harák  (Obec spisovatelů)
Markéta Hejkalová (Obec překladatelů)
Zlata Houšková (SKIP)
Vít Richter (SKIP)
Petra Hůlová (Asociace spisovatelů)
David Zábranský (Asociace spisovatelů)
Pavel Janáček (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
Pavel Janoušek (Akademie věd ČR)
Radek Malý (Česká sekce IBBY)
Roman Ráž (České centrum PEN klubu)
Blanka Stárková (Obec překladatelů)
Milan Trávníček (SČKN)

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Magnesia Litera Hodrová Daniela

Komentáře  

# Pavlová Jana 2016-07-03
Je to tak. Litera se snaží o to, aby výběrem knih odradila co nejvíc průměrných čtenářů od čtení. A je v tom vytrvalá a klesající důvěra a nezajem lidí je jasnou odpovědí na smysluplnou propagaci regionální soutěže.
Citovat
# Pan Děro 2016-05-03
No... Kritika je hezká věc, nicméně pohlídal bych si věty typu: "...co snad stojí za pozornost je snad Hodrová..." - tohle úplně nesvědčí o dostatečné kompetenci autora textu kritizovat literární soutěže... Nic ve zlém.
Citovat
# Adam 2016-04-11
Nechápu proč tolik vzruchu kvůli jedné reginální literární soutěži.
Citovat
# Ludvík 2016-04-09
Mimo Čítárny jsem nikde neobjevil jasná kritická slova. Pokud se někde něco objeví, pak velmi opatrně, aby náhodou nikoho nenastal. Např....vyjdeme-li z toho, že Litera chce objevovat „srozumitelnou literaturu“ a přivádět lidi ke čtení, jak aspoň existence Litery často je obhajována, některá rozhodnutí jsou přinejmenším zvláštní.
Citovat
# Karla 2016-04-08
Geislerová a spisovatelka! A cena v soutěži o nejlepší knihu roku. Museli se zbláznit, jinak nevím. A že bych si nějakou knihu vybrala, taky nemohu říct. prostě mimo mísu čtenářů.
Citovat
# Miroslav 2016-04-08
Litera připomíná nebezpečně Českou televizi s jedním (tím správným) ideologickýcm názorem na kvalitu knih. Hodrová je bezepsoru vynikající autorka, klobouk dolů, nicméně parta velmi často tzv. spisovatelů, která se pohybuje za ní, je většinou podprůměr. Viz. knížka o Pepe nebo dokonce Geislerová, ta je vyloženě výsměch organizátorů všem čtenářům. Pokud takové knihy se objevují na pomyslném vyrcholu české literatury, pak je to víc než špatný. Nehledě k tomu, že jsou zde zcela záměrně opomíjené další literární žánry a vyznění soutěže je vykolejeno do jakési absurdní pseudointelektuálního pohledu, což s normálním čtenářem nemá nic společného.
Citovat
# Dagmar 2016-04-08
Mně se to líbilo,naopak se mi nelíbí všude se rojící kritici všeho možného v umění,včetně filmu,kteří ani už nepoznají dobré dílo
Citovat
# Jirka 2016-04-07
Další úspěšný pokus Spolku nepřátel literatury tzv. ML odradit od čtení českých knih co nejvíc lidí! Hurá!
Citovat
# Jarek 2016-04-07
Hodrová je vzdělaná paní a cenu si zalsouží. kdo to ale bude číst? 500 lidí? Jinak nominace byla stejně uděsná jako finále.
Citovat
# Mirka 2016-04-07
Ach ti moderátoři neschopní položit smysluplné dotazy, neschopní reagovat, neschopni být vtipní a neschopni být v obraze kolem dění české literatury. Naprostá nevzdělanost, stejně jako kdysi Geislerová, která asi za svoje moderování dostala cenu. Neuvěřitelně trapné.
Citovat
# Franta 2016-04-07
Je to trapárna. Neznám snad nikoho, kdo by s podobným článkem nesouhlasil. Díky pane Hermane, jste jeden mála, kdo dokáže o problémech psát otevřeně. Sdílím.
Citovat
# Jaroslava 2016-04-07
Měla by to být oslava čtenářů a dobrých knih. A ejhle Geislerová, herečka, která ani neumí mluvit, sama se předvedla v přímém přenosu, tak taková nána vyhrála cenu čtenáře? Zajímá někoho, co si myslí soudný člověk? Jsem velmi rozčarována porotou a vůbec.
Citovat
# Dušan 2016-04-07
Proč píšou články o knihách lidi, kteří knížky a jejich autory očividně nenávidí?
Článek je plný nepřesností, nesmyslů i očividných lží. Například tendenční otázka "A kdo se nakonec těší z peněz Magnesie:". Inu, kromě vítěze hlavní ceny NIKDO, ocenění totiž nejsou honorovaná penězi.
A takhle bych mohl pokračovat a najít v každém odstavci informaci svědčící buď o totální neznalosti, ignoranci nebo záměrné snaze poškodit všechny a všechno.
Citovat
# Miroslava 2016-04-07
A věta "A kdo se nakonec těší z peněz Magnesie:" je lež? Proboha zapněte mozek, než něco napíšete. Skoro jako Česká televize. Podsouváte něco, co není, jen ve vaší fantazii.
Jinak jsem z celé akce velmi zhnusena. Naštěstí aspoň dvě knihy mě jakžtakž potěšily, ale že by soutěž měla přivést ke čtení další čtenáře? Ani náhodou.
Citovat
# Ladislav K. 2016-04-07
Cituji Dušan:
Proč píšou články o knihách lidi, kteří knížky a jejich autory očividně nenávidí?.

Tak blbá otázka se jen tak nevidí. Fakt trapné. Už tady zase vidím hejly jak vrkaj plno nesmyslů, místo aby se zamyslili nad tím, co se kde píše. Asi jste sem zabloudil z bulvarních Lidovek.
Citovat
# Petr 2016-04-07
Někdo to zafinacovat musel, ne? Celá komedie (a s tím názvem velmi souhlasím) je placena z peněz firmy, která totálně na českou kulturu kašle. Viz devastující stav kulturní památky lázně Kyselka. A pokud někdo ostře kritizuje a kritika je u ML na místě, proč by měl někoho nenávidět. To je pěkný nesmysl. Já být na místě pana Hermana budu mnohem ostřejší, protože ML je v českém literárním prostředí nehoráznost. Dokonce ani nakladatelství Torst se nechce na takové taškařici podílet a odmítl dát do soutěže své knihy a že jich má dost dobrých na všechny ceny.
Citovat
# John 2016-04-07
Potěšila mě Hodrová. Kniha není ale pro širokou čtenářskou obec a dokonce i vzdělaný a citlivý čtenář musí mít na knihu správnou náladu, ale autorka si zaslouží ocenění. Možná bych ji přál jinou cenu. Litera už za ty roky dost smrdí a paní Hodrová si takovou neúctu nezaslouží. Ostrá kritika Litery je ale zcela na místě. Pořad byl k nekoukání.
Citovat
# Milena 2016-04-07
Nezájem čtenářů o cenu dokazuje i naprostá absence kometářů pod oslavnými články ve všech velkých bulvárních novinách. Pokud pak stoupne některému dílu prodejnost, rozhodně ne kvůli obsahu knih, ale pro popularitu některých autorů v různých lifestylových magazínech. Důkaz, že knihy jdou beznadějně do kopru.
Citovat
# Milan Lavička 2016-04-07
Nuda, nuda, nuda a ještě jednou nuda. A to se hodně držím.
Citovat
# Ewa 2016-04-07
Geislerová dostala cenu za knižku? Bože můj, s kým se musela vyspat, vždyť ani neumí mluvit, natož psát. Jsem na vážkách i s její hereckým projevem.
Citovat
# Rudolf 2016-04-07
V Literárních novinách měl Matějka velmi dobrou poznámku, i když ve svých úsudcích byl hodně opatrný. Ale svým výběrem neoceněných knih má pravdu.
"Stranou konečného verdiktu zůstalo žel několik výpravných knih, které by rozhodně neměly zapadnout. Například Archeologický atlas Čech (Martin Kuna a kolektiv, Academia) či zbývající nominanti na cenu za „ediční počin“ - monografie typografa Oldřicha Hlavsy od Barbory Toman Tylové nazvaná Jde o to, aby něco šlo (Akropolis/VŠUP) a monografie „heretika moderní architektury“ Leopolda Bauera od Jindřicha Vybírala (Academia/VŠUP). Takové knihy rozhodně nevycházejí každý rok. A právě na jejich „neocenění“ se ukazuje nedokonalost hodnocení knižní produkce skrze ceny. Stejně tak neprávem zůstal (tentokrát ovšem zcela) nepovšimnut jedinečný překlad Nabokovova románu Ada aneb Žár od Pavla Dominika, který vydala Paseka."
Citovat
# Lenka 2016-04-06
Hezký den,
výběr knh do Magnesie vždy vzbuzuje emoce a to zas není tak špatné. Souhlasím, že to co bylo nakonec vybráno není šálek mého čtenářského čaje, ALE nevím co panu autorovi vadí na SKIPu, což je Svaz knihovníků a informačních pracovníků, protože kdo jiný by měl rozumnět tomu, co se čte, a hlavně kdo je více nezávislý na prodejnosti jednotlivých titulů než knihovníci. Navíc jsou oba kvalitně vzdělaní lidé, kteří na sobě stále pracují, Vít Richter je tím, který do knihovnictví přináší nové trendy, koncepce, je znalcem současných čtenářských zájmů (což má potvrzeno výzkumy), Zlata Houšková udělala pro dětské čtenářství tolik, že by pan autor spíše měl psát o ní, než ji napadat.

Jsem pozitivní a tudíž to autorovi odpouštím. Zvu jej na pokec o knihách do knihovny :-)
Citovat
# Majka 2016-04-07
Odkdy je Richter a Houšková expert na dětské knížky? Jsem knihovnice přes 15 let, ale nějak mi to uniká. Paní Houšková je dobrá organizátorka kursú, například pletení košíků nebo jiných zcela záslužných aktivit, které s knihovnickou praxi velmi úzce souvisí. Navíc pan Herman vůbec nekritizoval zmíněné představitele SKIPu, ale přístup ML k výběru poroty. Jste paní Lenko hodně mimo mísu, ale jinak vše dobré.
Citovat
# sofia 2016-04-06
O čtenáře tu opravdu nejde - to nejsou knihy pro ně. Takhle lidi ke čtení nepřivedou, ale o to jim nejde.
Citovat
# Miloš 2016-04-04
Není divu, že jim Praha nedala žádné peníze. Za co taky.
Citovat
# Pavel 2016-03-04
Šaškárna, která unavuje i komentovat.
Citovat