A+ A A-

Světlana Alexijevičová. Nobelova cena za literaturu 2015 bývalé sovětské a dnes běloruské novinářce

Alexijevičová svetlana

Švédská akademie ocenila dílo Nobelovou cenou Světlanu Alexijevičovou za vytvoření tzv. literárního "památníku utrpení a odvahy v naší době."


Běloruská novinářka, spisovatelka Světlana Alexijevičová, bývalá komunistka a členka svazu spisovatelů SSSR (od roku 1983), držitelka sovětského řádu «Знак Почёта" (1984), nositelka komunistické ceny Leninského komsomolu (1986) a mnoha dalších cen, ve svých knihách sděluje různé okamžiky ruských lidí. Jejím hlavním tématem je „homo sovieticus“, člověk sovětský, který v jejich knihách defiluje jak v době bývalého SSSR, tak v dnešním Rusku. Alexijevičová velmi často kritizuje politiku běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, její díla proto nejsou v Bělorusku vydávána.
Způsob svého psaní sama charakterizuje: „Je to rekonstrukce citů, nikoli událostí.“ Proto z jejich knih nelze vyčíst zcela objektivní stav společnosti, jak se mnoho tzv. kritiků domnívá. Jsou to jen vybrané emoce, názory, charakterizují stav, jaký v ruské společnosti byl nebo je, i když na pozadí historických událostí jako je válka v Afganistánu, výbuch jaderné elektrárny v Černobylu apod.

Ve svých knihách Alexijevičová spojuje neobyčejné množství příběhů, které do velké míry jsou témata ovlivněna samotným myšlením a osobními zkušenostmi autorky. Je zřejmé, že její subjektivní přístup ve své podstatě ovlivňuje celkové vyznění.
Faktem ale na druhé straně je, že i emoce lidí vytvářejí podhoubí toho, čemu říkáme historie a k čemu se obracíme, abychom porozuměli, co se stalo. Koneckonců každý historický zápis či prezentace historické události je ovlivněná našimi emocemi, subjektivním přístupem k tématu. Přesto objektivní historie vyžaduje především jasná historická fakta a ne pocity.
Sama o svém psaní řekla: "Nikdy mě nepřestane udivovat, jak zajímavý a obyčejný je každodenní život. Existuje nekonečné množství lidských pravd ... Historie je zajímavá jen skutečností; emoce jsou z jeho oblasti zájmu vyloučeny. Je považováno za nevhodné, aby jejich přijetí do historie. Dívám se na svět jako spisovatel, a ne striktně jako historik. Lidé mě fascinují."

Je zde ale základní otázka, která je mířena na objektivitu a soudnost poroty Nobelovy ceny za litaraturu. Není to poprvé, vzpomeňme jen rok 2007, kdy cenu získala naprosto průměrná Doris Lessingová, o které nikdo už ani neví, že existuje.
U Alexijevičové otázka zní, zda je vůbec hodna literární ceny a ne např. ceny novinářské (třeba Ceny Peroutky))), kam rozhodně její dílo patří mnohem víc jak do oblasti literatury. Pokud se jen podíváme na další navržené osobnosti v roce 2015, pak naprostá většina převyšuje tuto autorku kvalitou svého literárního díla i přínosem světové litaratuře. Např. jihokorejský básník Ko Un, syrský básník Adonis, Francouz českého původu Milan Kundera nebo dokonce i Muarakami etc. protože jsem přečetl dvě knihy od Alexijevičové, mohu zodpovědně říct, že jsem četl mnohem zajímavější, čtivější, kvalitnějií napsané a smysluplnější knihy, než lehce propagandistická Doba z druhé ruky či kniha za kterou dostala ocenění komunistického komsomolu Válka nemá ženskou tvář. Tak trochu mi připadá, že autorka se umí velmi dobře orientovat v každém režimu.

V Česku se autorka představila knihami:
Modlitba za Černobyl (Doplněk, 2002)
Válka nemá ženskou tvář (Lidové nakladatelství, 1986) - cena Leninského komsomolu (1986)
Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka. (Pistorius & Olšanská, Příbram, 2015)

Komentáře  

# JAn 2015-12-08
V Bělorusku, Rusku i ostatních postsovětských zemích panují na její tvorbu protichůdné názory. Někteří kritici ji oceňují jako „brilantního mistra uměleckého dokumentu“, jiní její tvorbu charakterizují jako „spekulativní a neobjektivní žurnalistiku“.
Citovat
# Martas 2015-10-27
tak mě napadla parafráze na báseň Halase:
Slečno, řekněte mi,
jak to děláte,
že hodiny neoněmí,
když se svlékáte.
Dejte jí Nobelovu cenu
za gesto, jímž zvedá sukni svou,
ale ta se dává jen presstitům,
kteří nic podobného nesvedou.
Citovat
# john 2015-10-24
Velmi přesná věta: Tak trochu mi připadá, že autorka se umí velmi dobře orientovat v každém režimu.
Citovat
# Martin 2015-10-24
Striktně rusky píšící autorka, která většinu svého života prožila aktivně v komunistickém SSSR (viz, její ocenění) nějakým způsobem procitla a staví své dílo na tzv. mnohohlasu, to znamená, že nekonečný proud lidí vypráví své emočně zabarvené názory na různé události, něco v duchu: Mnohohlas řekne všechno, já nemusím říct nic. Jenže se zapomíná, že někdo ten výběr lidí musí stanovit a tím říká všechno. Takže to už známe, ne? Stačí zapnout ČTV a či omylem zabloudit do Lidovek.
Citovat
# Paľo 2015-10-24
Vzgljad vyhlásil také anketu s otázkou: „Jak se stavíte k udělení Nobelovy ceny za literaturu Světlaně Alexijevičové?“ Zatím odpovědělo přes 40 tisíc respondentů. Nejvíce -- 59 % -- to přijalo s údivem, skoro 20 % se za to stydí, 10 % má radost, 5 % to vzalo s pochopením… a zbylých 5 % se vyjádřilo v komentovaných zdůvodněních. „Bylo by zajímavé zjistit,“ píše jeden ze čtenářů, „zda by tuto cenu dostala, kdyby nekritizovala Putina a Rusko.
Píše Michail Stavrev literarky.cz/kultura/95-literatura/20774-nobelovka-za-literaturu-coby-politicky-vzkaz
Citovat
# Milena 2015-10-15
Kdo asi bude hlavní tažný kůň v Bělorusku, až tam začne nový mejdan?
Citovat
# Kamil 2015-10-15
Cena na politickou objednávku. To je jasné každému, jen ne presstitutům z Lidovek, IDnes ci HDnes a uz vůbec ne z ČT. Je zajímavé, že pan Herman ale neříká nic "nového". Všechno se jednoduše dá dohledat na internetu. O to hůř z toho vychází česká novinářská propaganda.
Citovat
# Ludmila 2015-10-14
Docela mě šokuje, že se nikdo nezabývá tím, že byla komunistka. Jak jinak by mohla dostat taková vyznamenání a mít funkce, která měla. To je ajsné každému, kdo má aspoň nějaké povědomí jak to v SSSR fungovalo. To, že pak otočila je také téma na zamyšlení. Proč a kdy? Zatím se českému mainstreamu hodí, že prý ostře kritizuje Putina, ale pokud by někdo z těch blbečků od novin četl její knihy. Tak tam nic takového vlastně není. To jen řekla v několika rozhovorech. Tím ale nechci říct, že by její knihy byly bláboly, ale jen se z nich přebírá to, co se někomu zrovna hodí.
Citovat
# Milena 2015-10-09
hmm, nobelovka za literaturu se milovymi kroky meni na politicko-litearni cenu. Kdyby aspon psala slusnou beletrii, ale dokumentaristka a novinarka a nobelovka?
Citovat
# Ludvík 2015-10-09
Právě jsem četl články o spisovatelce na IDnes a ČT a jen zírám. Tam to byla úplně jiná ženská? jako vždy, díky za objektivní informace, které se našim novinářům vyhýbají velkým obloukem.
Citovat
# Líba 2015-10-10
ČT je úřasná učitelka, která učí lidi, jak si nevážit informací, které sama produkuje. Svým způsobem geniální tah, jak sebe sama zničit. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by tvrdil, že ČT podává objektivní a důvěryhodné informace. O Alexijevičové bych také měla úplně jiný obraz, kdybych poslouchala jen hloupé a zaplacené moderátory ź ČT nebo ČRo.
Citovat
# xyz 2015-10-09
Myslím, že je velmi pikantní, že nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová obdržela za svoji tvorbu v roce 1986 též cenu Leninského komsomolu…
Citovat
# Martina 2015-10-09
Jinými slovy: Chci být spisovatelka v každém režimu.
Citovat