Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Andrew Miller dostal cenu Costa za rok 2011 za knihu Čistý

miller andrew pureRomán Andrewa Millera Pure (Čistý) získal britskou literární cenu Costa za knihu roku 2011. Kniha je nepochybně brilantní historický román, který je situován do předrevoluční a revoluční Francie 18. století, v době Velké francouzské revoluce.

Kniha popisuje jednu z nejšílenějších epoch lidstva, kterou zahájila Francouská revoluce a dál v ní pokračoval Napoleon. Je to doba, kdy zfanatizovaný dav i jednotlivci vytvářeli neuvěřitelné tragédie a to jak ve jménu církve tak rozumu. Silný příběh, který svým bolestně krutým popisem absurdity lidského chování jako by byl literárním zrcadlem obrazu Jacques-Louise Davida: Smrt Marata.

Osobně jsem se v knihkupectví od knihy nedokázal odtrhnout. Čeští čtenáři se mají na co těšit!

Cena Costa je obdobou ceny Booker, ale je jen určena pro autory Británie a Irska, ne pro celý Commonwealthu. U Costy jsou nejprve známi výherci v pěti kategoriích - próza, románový debut, biografie, poezie, dětská kniha - a z nich potom vzejde celkový vítěz. Vznikla v roce 1971 a od roku 1985 se rozrostla o kategorii prvních knih. Celkově vyhrál devětkrát román, čtyřikrát debut, pětkrát biografie, sedmkrát sbírka poezie a jednou dětská kniha.
Loni (2011) se vítězem stala poezie - sbírka Of Mutability od Jo Shapcottové.

Recenze o knize zde: https://www.guardian.co.uk/books/2011/jun/24/pure-andrew-miller-review

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit