Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Cena Severské rady za literaturu 2012 patří Merethe Lindstrøm

Lindstrom meretheZa román Dager i stillhetens historie (Dny v dějinách ticha) byla popadesáté udělena Cena Severské rady za literaturu - Nordisk råds litteraturpris. Tentokrát norské spisovatelce Merethe Lindstrøm. Celkem vylo nominováno 14 spisovatelů z různých severských států a autonomních území včetně Faerských ostrovů, Grónska, Ålandských ostrovů či sámské jazykové oblasti. Cena je dotována fnanční prémii ve výši 47.000 euro.

Merethe Lindstrøm
se narodila v roce 1963 v Bergenu. Debutovala povídkovou sbírkou Sexorcisten og andre fortellinger (Sexorcista a jiné povídky). Na Cenu Severské rady byla nominována už v roce 2008 za povídkovou sbírku Gjestene (Hosté, 2007). K nejúspěšnějším autorčiným dílům patří povídková sbírka Svømme under vann (Plavat pod vodou, 1994) a romány Steinsamlere (Sběrači kamenů, 1996) a Stedfortrederen (Náhradník, 1997). Dny v dějinách ticha je její poslední kniha, které také obdržela norskou Cenu kritiků (Kritikerprisen) v kategorii literatury pro dospělé. V češtině vyšlo od autorky pouze několik povídek, a to v antologiích Krajina s pobřežím a Se světem nepohneš.

Krajina s pobřežím - aneb Sto let norské povídky
Výbor představuje průřez norskou povídkovou tvorbou dvacátého století. Vedle povídek starších, mnohdy již kanonizovaných autorů obsahuje povídky prozaiků současných, s jejichž tvorbou se český čtenář dosud nesetkal. Uvedené texty tak podávají celistvý literární obraz novodobého Norska: odrážejí optimismus doby bezprostředně po založení státu v roce 1905, deziluzi poválečného období, revoluční společenské uvolnění let šedesátých i hravost a skepsi současnosti. Stejně jako většina norské literatury pojednávají o křehkosti mezilidských vztahů, o úskalích váznoucí komunikace, o přírodě a místě, jež v ní náleží člověku. Vyprávění často podbarvuje norská, příznačně suchá ironie, pro niž jistě nejeden český čtenář nalezne pochopení. Knížka vychází u příležitosti stého výročí úplného osamostatnění Norského království.

Cena Severské rady za literaturu
Funguje od roku 1962 a je udělována beletristickému dílu, které bylo napsáno v jednom ze severských jazyků. Může se jednat o román, povídkovou či básnickou sbírku, eseje či drama, které splňují požadavek vysoké literární a umělecké kvality. Cílem udělování ceny je upozornit na literaturu a jazyk sousedních zemí a prezentovat severské literatury v zahraničí. Prvním držitelem ceny Severské rady za literaturu se stal švédský spisovatel a pozdější držitel Nobelovy ceny Eyvind Johnson za román Za časů jeho milosti (Hans nådes tid, 1962).

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit