Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Cervantesova cena 2011 – básník a matematik Nicanor Parra

parra nicanorV roce 2012 dostane cenu sedmadevadesátiletý básník a matematik Nicanor Parra.

Tuto významnou cenu ve španělsky mluvících zemích převzali Juan Marsé, Camilo José Cela, Mexičan Octavio Paz a Kubánec Alejo Carpentier. V roce 2010 tuto cenu obdržela Španělka Ana María Matute. Ta byla teprve třetí ženou, která cenu od jejího vzniku roku 1976 získala. I Nicanor Parra se stal třetím Chilanem (po Gonzalu Rojasovi (2003) a Jorgem Edwardsovi (1999)) oceněným Cervantesovou cenou. Španělští autoři již „posbírali“ téměř dvacet ocenění.

Cena se uděluje od roku 1975 a bývá označována za španělskou obdobu Nobelovy ceny. Cena se předává pravidelně 23. dubna, na den výročí úmrtí Miguela de Cervantese (1547–1616).

Kdo je Nicanor Parra
Je známý jako zakladatel „antipoezie“, když svou precizní poetikou bez příkras šel proti vyumělkované estetice avantgardní poezii. V roce 1991 mu byla udělena cena Juana Rulfa, o deset let později cena Královny Sofie za španělsky psanou poezii, a letošní „Cervantes“ tuto řadu neporušil. Parra byl také několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

V Česku je známý jen sbírkou BÁSNĚ PROTI PLEŠATĚNÍ (česky r. 2002), v překladu Petra Zavadila.
První český výbor z poezie slavného chilského tvůrce "antipoezie" Nicanora Parry (1914), jehož tvorbou byl nadšen Jan Zábrana, který také přeložil několik básní do časopisu Světová literatura. Nicanor Parra, bratr folkové zpěvačky Violety Parrové, se ve své vtipné konverzační poezii všedního dne, místy blízké Prévértovu jemnému slovnímu humoru, jinde ostře ironické, vysmívá konformismu, zkostnatělým institucím a dutosti velikých slov.
Vydala Mladá Fronta, 2002

Básník cenu převezme příští rok z rukou španělského krále Juana Carlose I. na den výročí úmrtí Miguela de Cervantese (1547–1616), dne 23.dubna, v Cervantesově rodišti Alcalá de Henares.

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit