Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Život po životě. Cena Costa 2013 za román pro Kate Atkinson

atkinson life after lifeŽivot po životě je slavná kniha Raymonda Moodyho, ale také kniha oceněná cenou za román Costa 2013, kterou napsala známá Kate Atkinson. (Life after life) V její knize si čtenář přečte fiktivní příběh Ursuly Todd, která zemře v roce 1910, v den svého narození, ale dostane několik příležitostí vrátit se zpět do života.

Základní otázkou knihy je: "Co byste dělali, kdybyste měli možnost žít svůj život znovu a znovu, dokud ho nezačnete žít správně?" Odpověď na takovou otázku je nejednoznačná, stejně jako celý román. Čtenář nakonec dostává víc otázek než odpovědí na to, co je správný život a jak ho správně žít. Jedna z hlavních je však: "Co kdyby to všechno byla pravda..?"
Atkinson tak předkládá veřejnosti svou verzi reinkarnace, kterou s přirozenou samozřejmostí uznává svět Buddhismu, ale křesťanští biskupové ji na počátku své historie vymazali z Bible, jako nežádoucí jev.

Doufejme, že tento velmi zajímavý a čtivý román se co nevidět objeví i v češtině.

Kromě ceny za román byly uděleny také ceny za poezii, biografii, debut a dětskou knihu.
Získali je Michael Symmons Roberts za sbírku Drysalter (Drogista), Lucy Hughes-Hallettová za biografii Benita Mussoliniho, Nathan Filler za svůj první román The Shock of the Fall (Šok z pádu) a autor a ilustrátor Chris Riddell za strašidelný příběh Goth Girl and the Ghost of a Mouse (Gothovic holka a duch myši).

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit