Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Básnířka Carol Ann Duffyová získala britskou literární cenu Pen Pinter Prize 2012

duffy carolBásnířka Carol Ann Duffyová získala britskou literární cenu Pen Pinter Prize 2012. Jedná se o vcelku prestižní cenu, kterou Duffyová převezme 8. října 2012 na akci v Britské knihovně, kde bude číst několik nových básní. Zároveň zde oznámí jméno pronásledovaného spisovatele.

Poněkud sporná zůstává její aktivita dvorní básnířky královny Alžběty II., když k jejímu jubileu, šedesáti letům na britském trůně, napsala oslavnou báseň, která byla zhudebněna Orlandem Goughem. Sporná z toho důvodu, že se vcelku oprávněně objevily hlasy, vytýkající Duffyové oslavu člověka, který pro společnost vlastně nic neznamená, než jakýsi pomyslný symbol moci a útlaku. Ptali se proto vcelku přirozeně, proč neexistují básně na oslavu Brita Fleminga, který svým objevem penicilinu zachránil životy miliónů lidí na celém světě.

Další ceny
Carol Ann Duffyová, rodačka ze skotské vrchoviny již loni dostala za sbírku The Bees (Včely) cenu Costa Poetry Award, v roce 2006 získala cenu T. S. Eliota za sbírku Rapture (Zanícení). Ta dokonce už vyšla na Slovensku. Za svou sbírku Mean Time (Mezičas) z roku 1993 získala Whitbreadovu cenu za poezii a Forward Poetry Prize. V roce 1995 se stala členkou Řádu britského impéria.

Spor o její poezii na školách
Její poezie je jednoduchá a přímá, a snadno pochopitelné. Možná z toho důvodu, se žáci v mnoha anglických školách učí její básně. V poslední době, a to je pozoruhodné, nastal spor o jednu z její básní. Jedná se o báseň, která je o pocitech rozzlobeného mladého muže, který chce zabíjet a ničit věci. Tato báseň, jež byla ve školách čtena zvedla u některých vlnu odporu a požadovali aby byla zakázána. Zvláště šíleli z prvních řádků básně. »Dnes se chystám zabít něco. Cokoliv. Měl jsem dost ignorace a dnes si budu hrát na Boha". Naštěstí se našli rozumní lidé, kteří bylio schopni tyto konzervativní a hloupé názory mediálně převrátit a argumenovat skutečnými důvody, pro které lidé zabíjejí a které nespočívají ve čtení básní.

Duffyová je rovněž uznávanou dramatičkou; mezi její hry se řadí Take My Husband (Vezmi si mého chotě), Loss and Little Women (Ztráta a malé ženy) a Big Boys (Velcí kluci).

Cena je pokmenována po slavném britském dramatikovi a nositeli Nobelovy ceny Haroldu Pinterovi, která je udělována britským spisovatelům nebo cizincům anglicky píšícím a žijícím v Británii za vynikající literární dílo.

Jako ukázku uvádíme jednu z básní Carol Ann Duffyové. Je to milostná báseň, ale poněkud neobvyklá. Je o dárku, pro milého, kterým je cibule.
Takže dnes anglický koutek ))

Not a red rose or a satin heart.
Carol Ann Duffy

I give you an onion.
It is a moon wrapped in brown paper.
It promises light
like the careful undressing of love.

Here.
It will blind you with tears
like a lover.
It will make your reflection
a wobbling photo of grief.

I am trying to be truthful.

Not a cute card or kissogram.

I give you an onion.
Its fierce kiss will stay on your lips,
possessive and faithful
as we are,
for as long as we are.

Take it.
Its platinum loops shrink to a wedding ring,
if you like.
Lethal.
Its scent will cling to your fingers,
cling to your knife.

Carol Ann Duffy recituje svoji báseň Premonitions, ze sbírky The Bees

Premonitions

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit