Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Javier Marías nekompromisně odmítl Národní cenu za literaturu ministerstva kultury

 Javier MaríasPopulární španělský spisovatel Javier Marías odmítl převzít Národní cenu za literaturu, kterou uděluje španělské ministerstvo kultury. Veřejně tak odmítl politiku ministerstva kultury, které systematicky likviduje španělskou kulturu. Odmítl zároveň převzít i finanční částku 20 tisíc eur.

Rozhodnutí vychází také z jeho přesvědčení, že odmítá jakoukoliv cenu spojenou s oficiálními institucemi ve Španělsku.
I když je silný kritik pravicové vlády, jeho rozhodnutí by platilo i v případě, že by u moci byla levicová vláda. Sám k tomu řekl:
"Celý můj život se mi dařilo vyhýbat státním institucím, bez ohledu na to, která strana byla ve vládě. Odmítl jsem veškeré příjmy z veřejných zdrojů a nechci být viděn jako autor, který podporuje jakoukoliv vládu." Není to jeho první odmítnutí: Odřekl dokonce i cenu Spain's Royal Academy of Literature a 15 tisíc eur.

Ve Španělsku odmítl cenu také Santiago Sierra (2010) který zároveň kritizoval politiku socialistické vlády za to, že napumpovala peníze do zkrachovalých bank a zadlužila tak Španělsko na mnoho desítek let dopředu. No a v Česku... nikdo? Čím to asi bude?

Cenu měl dostat Marías za knihu Los enamoramientos (Poblouznění).
Jedná se o detektivní román. V Česku vyšly jeho knihy Vzpomínej na mě zítra při bitvě, Všechny duše, Černá záda času.

Photoceredit: Wikipedia, Miguel A. Monjas
Více o autorovi: Wikipedia

Vaše názory  

# Majka
Odchýlit se od norem znamená, že na to musíte mít. Než začnete být tvořivý, musíte být odvážní. Tvořivost je osud, ale odvaha je cestou.
Joye Reiman
| Quote
# Karel
Ano, dobrá poznámka. U nás se takový hrdina nenajde. O nás jsou spisovatelé jen ...
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit