Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Skotský básník John Burnside byl vyhlášen vítězem TS Eliot Prize 2012

burnside catSkotský básník John Burnside byl vyhlášen vítězem TS Eliot Prize 2011 za poezii za svou sbírku Black Cat Bone. Jedná se o druhou prestižní cenu, kterou Burnside získal. Nedlouho předtím získal Forward Prize za stejnou sbírku.

Sbírka Black Cat Bone je opravdu mimořádná sbírka současné skotské poezie. Autor se v ní vyznává z touhy po kráse a lásce. Objevují se zde také motivy z dětství, lidských tužeb, ale také osamělosti.

Cena TS Eliot Prize byla založena k 40. výročí Poetry Book Society a je udělována za nejlepší sbírku nových básní publikovaných v Británii, Skotsku a Irsku v předchozím roce.
Vítěznou sumu 15.000 liber cenu věnovala vdova po básnické legendě Thomasu Stearnsu Eliotovi (1888 - 1965), který byl anglický básník, esejista a dramatik amerického původu, držitel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1948.

O ceně se hodně negativně hovoří v souvislosti s podporou soutěže  investiční firmou Aurum. Ta mnohým vadí, protože například podle básnířky Oswaldové (cenu vyhrála v roce 2002) by poezie měla takové instituce zpochybňovat, a ne je podporovat. Investiční firma totiž patří mezi agresivní finanční společnosti, které nejsou rozhodně na stejně vlně, jak je vnímána poezie.
Investiční firma vstoupila do soutěže až poté, co britská vláda bez jakéhokoliv zjevného důvodu zruušila dotaci na soutěž.

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit