Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Kniha plná násilí a vulgarismů Maggot Moon vyhrála Costa children's book award 2012

maggot moon costa

Pátá kniha Sally Gardner vyhrála kategorii dětské knihy na Costa children's book award 2012. Tentokrát šlo o mimořádně temnou knihu pro teenagery. Příběh dyslektika, který se odehrává ve vymyšlené totalitní zemi Motherland.

Dyslektik Standish Treadwell, tak se hrdina jmenuje, se jednoho seznámí s Hectorem, který zanedlouho záhadně zmizí. Je unesený skupinou tyranského režimu, která se snaží dostat na měsíc za každou cenu. Standish Treadwell se pokusí o záchranu svého kamaráda, i když nikdo nevěří, že toho schopen.

V čem je tato kniha zvláštní?
Poukazuje na skutečné příčiny a také výjimečné vlastnosti dyslektiků. Nejde jen o problémy s psaním a čtením, jak to chápe většina, ale autorka popisuje jiný způsob myšlení, kteří tito lidé mají vůči ostatním. A na tomto faktu je také vystavěna pointa celého příběhu.

Kniha má bohužel i svou velmi stinnou stránku.
Je přímo přeplněna vulgarismy a násilím. Jakoby předem kalkulovala s dětmi-čtenáři, které většinu času prosedí u počítačových her, jež jsou často laděny podobně jako kniha. Je to smutné zjištění, které jen dokládá velkou míry vykalkulovanosti při psaní i propagování knihy za účelem zisku. Kniha tak rozhodně nevychovává, ale primitivně se podbízí velké skupině dospívajících dětí.

Svým stylem knihu kdosi na internetu přirovnal k Orwellovi pro děti, což se do jisté míry může někomu zdát jako trefné přirovnání, ale do skutečného Orwella má kniha velmi daleko. Snad jen ta temná a násilná atmosféra totalitního státu, kterou ale autorka stejně nedokázala věrohodně popsat.

Autorka knihy Sally Gardner je sama dyslektička, u níž byla porucha diagnostikována ve 12 letech. Poté navštěvovala různé školy, aby se jí nakonec dostalo označení nenapravitelná. Dnes je mluvčí dyslektiků.

Vaše názory  

# Alena
Moc hezká knížka, příjemné a tuze pravdivé vyprávění moudré paní.
| Quote
# Václav Čtvrtek
Tady platí slova Václava Čtvrtka: Myslím si, že kdyby se někdo snažil psát světově, nebudou se jeho knížky líbit ani doma. Ale když píše "ze svýho hnízda a svým zobákem", může to svět zajímat. Psát se má především upřímně, člověk se nemá nějak tvářit a na něco si hrát.
| Quote
# Majka
Ceny v literatuře už dávno nejsou o kvalitě díla, ale zvýšení prodeje knihy, jako zboží. Ceny nemají jiný smysl než obchodní. Magnesia Litera to celé roky dokazuje.
| Quote
# Kamilla
Citace:
Kniha tak rozhodně nevychovává, ale primitivně se podbízí velké skupině dospívajících dětí
ano, jednou větou řečeno vše, navíc kniha není příliš kvalitně napsaná, jak by se mohlo zdát
| Quote
# John
Kdyby hlavni hrdina nebyl dyslektik, kniha by neměla šanci se dostat ani do výběru. Nic moc to opracvdu není.
| Quote
# Majka
Pokud vím, tak kalkulace s úspěchem knih u autorů existovala vždy. Je pravdou, že dnes je u mnoha autorů hlavním kritériem psaní vůbec. Například česká hysterie, která tvrdí, že spisovatel by se měl psaním uživit. proboha, kniha není stolařina, je to svébytné umění a ne zaměstnání. Pokud ale spisovatel dělá ze psaní zaměstníní, pak to dopadá jako u knihy Gardnerové. Vyhrávají knihy, jenž jsou spíš zbožím než knihami. A tomu budeme říkat literatura?
| Quote
# Karolína
Vykalkulovanost je aktuální terminus technicus. Konkurence je silná a tak se hledají různé cesty jak ovlivnit co nejvíc lidí, kteří rozhodují o uznání ceny knize. K nám to teprve dojde. I když....
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit