Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

National Book Awards 2012 – stručně o prestižní americké ceně

national book awardLetošní  americká cena je charakteristická tím, že zvítězily knihy, jež přesvědčily porotu víc svým stylem než obsahem. Jedině kniha faktu Katherine Boo, Behind the Beautiful Forevers je pravým opakem a podle mě je jediná, která si cenu zaslouží. Je zvláštní, že česká média jsou ochotna vybásnit cokoliv o této ceně, ale knihu pro mládež nevzpomenul žádný novinář.

Knihy pro mládež

William Alexander, Goblin Secrets
(Margaret K. McElderry Books, an imprint of Simon & Schuster Children's Publishing)
Kniha, která sice má svůj originální náboj, ale podstatu příběhu bohužel čerpá ze známých a populárních příběhů Talkiena, Pottera apod. Pokud kniha něčím vyniká, pak rozhodně mnohem víc stylem, než obsahem. Jsem ale přesvědčený, že děti kniha opravdu zaujme, protože je čtivá a přináší jim povědomé příběhy i pohádkové postavičky z říše fantazie. V knize autor popisuje útěk Rownie, která jde hledat svého bratra. Cestou se seznamuje se souborem divadelních skřítků, učí se o tajných maskách... Nakonec pomůže vyřešit jeden velký problém, který mají obyvatelé městečka.

Poezie
David Ferry, Bewilderment: New Poems and Translations
(University of Chicago Press)
Mnoha cenami ověnčený David Ferry (1024) s úsměvem označil cenu za před-posmrtnou. Autor byl oceněný za celoživotní dílo a překlady. Opravdu velký básnický zjev jenž citlivého čtenáře zaujme spíš stylem než obsahem.

Literatura faktu
Katherine Boo, Behind the Beautiful Forevers: Life, Death, and Hope in a Mumbai Undercity
(Random House)
Katherine Boo je držitelkou Pulitzerovy ceny a ve své oceněné knize popisuje poměry v chudinských oblastech Bombaje. Vztahy lidí bez domova a úřednické mašinérie. Katherine podala velmi osobitý a přesvědčivý obraz dnešní Indie, ale také nastavila velmi ostré zrcadlo dnešnímu zapadnímu pojetí řízení státu. Čehož si málokdo všímá. Kniha, která rozhodně stojí za překlad.

Beletrie
Louise Erdrich, The Round House
(Harper, an imprint of HarperCollinsPublishers)
Vcelku prodávaná americká autorka, jež je známá především svým výjimečným literárním stylem. Horší je to s obsahem jejich románů, které balancují mezi filosofickým chápáním života indinánů, jenž žili kolem Velkých jezer  a klasickým pojetím bělošské rodiny, která se často vlastní vinou rozpadá v neuvěřitelně spletité příběhy. Těžko říct, jak její knihy pojmout. Bulvární témata, prošpikována častým sexem, se mísi se zajímavě integrovanými názory a opravdu podmanivě psaným stylem.

https://www.nationalbook.org/

Vaše názory  

# Mirian
Autor to sice naznačuje, ale Goblin Secrets je velmi slabá kniha. S údivem jsem přijala zprávu, že byla oceněna.
| Quote
# Kamila
Mám podobný názor na knihy Louise Erdrichové. Četla jsem v angličtině Love Medicine a Little No Horse. Styl skutečně strhují, obsah průměrný. Nedávno jsem s ní četla v Timesech rozhovor a bohužel na mě působí jako žena velmi ambiciózní, která touží po úspěchu. Možná proto jsou obsahově knihy tal slabé a nepříliš složité, aby je pochopily průměrné čtenářky, které hlavně kupují její knihy. Je to smutné, zřejmě je na psaní talent.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit