Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Alice Munro, Nobelova cena za literaturu 2013

  • Kategorie: Ceny ve světě

munro aliceNobelovou cenu za rok 2013 získala Kanaďanka Alice Munro, (1931). Porotou byla označena za mistra současné povídky.
Většina próz se odehrává v jejím rodném Ontariu (okolí Toronta). Často se v jejich povídkách objevuje ženské téma a jako vypravěčka příběhu vystupuje mladá dívka.
Sama autorka o svých povídkach řekla:
"Chci vyprávět příběh, staromódním způsobem, tedy co se někomu děje. Ale to, co se stalo, chci podat doplněné o různé překážky, zvraty a podivnosti. Chci, aby byl čtenář udiven - ne tím, co se stalo, ale způsobem, jak se to stalo. Tyto dlouhé povídky, které jsou fikcí, jsou pro mě nejlepší."

V češtině vyšly čtyři knihy - Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky, Útěk, Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel a Příliš mnoho štěstí.

Alice Ann Munroová, rodným jménem Laidlawová (* 10. červenec 1931, Wingham, Ontario) je kanadská spisovatelka, proslulá především svými povídkami. Třikrát získala nejprestižnější kanadské literární ocenění Governor General's Award (1968 za Dance of the Happy Shades, 1978 za Who Do You Think You Are? a 1986 za The Progress of Love) a roku 2009 i americkou Man Bookerovu cenu pro zahraniční autory.
Její povídka The Bear Came Over the Mountain byla roku 2006 zfilmována Sarah Polleyovou pod názvem Away from Her. Film byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář. V roce 2013 jí byla udělena Nobelova cena za literaturu.
Více: Wikipedie

Letošní Nobelova cena:
Podle pozorovatelů bylo v roce 2013 evidováno 195 kandidátů. Vyhlášení 10.10. 2013. Mezi nejvážnější kandidáty se tipovali: Japonec Haruki Murakami, Američanka Carol Oatesová, Španěl Javier Marias, Maďar Péter Nádas, Nor Jon Foss nebo keňský autor Ngugi wa Thiong'o. Z autorů s českými kořeny byl nominován Milan Kundera.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Nobelova cena,

Vaše názory  

# Petr Kratky
Jeji styl je zajimavy, ale s obsahem jsem se ale uz tak neztotoznil. Obavam se ze v Evrope nebude moc oblibena. Jeji tema je prilis provincialni, neni dokonce znama ani v Kanade. V tom ma Karla pravdu.
| Quote
# Karla
Četli jste něco od Alice Munro? Kanadský dotazník.
Ano 14%, Ne 86%
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit