Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Iva Procházková: německá cena Luchs 2012 za knihu Uzly a pomeranče

prochazkova iva spisovatelka

Je nám velkým potěšením napsat, že Iva Procházková získala další cenu. Na podzim 2012 obdržela cenu  Luchs za román Orangentage, která vyšla v češtině pod názvem Uzly a pomeranče (Albatros, 2011). Iva Procházková je jediná česká autorka, která je v současné době známá ve světě svými knihami pro děti a mládež.

Cenu Luchs udílí každoměsíčně týdeník Die Zeit spolu s Radio Bremen, jen jednou ročně ale v kategorii knih pro děti a mládež.  Román byl nominován na Magnesii Literu a později získal Zlatou stuhu 2012 v kategorii knih pro mládež. Za své předchozí knihy byla oceněna také v Česku. Je mimo jiné držitelkou ceny Magnesia Litera za rok 2006 za román Myši patří do nebe. Stejná publikace jí v roce 2007 vynesla také Zlatou stuhu, domácí obdobu německé Ceny Friedricha Gerstäckera.

Více o knize Uzly a pomeranče:
Uzly a pomeranče, oceňována kniha Ivy Procházkové o dospívání

V roce 2007 německou Cenu Friedricha Gerstäckera za literaturu pro mládež za knížku Tanec trosečníků.

Kniha Tanec trosečníků, která v Česku vyšla loni v nakladatelství Mladá Fronta 2006, líčí na pozadí smrtící pandemie osudy chlapce Mojmíra, který vyrostl v dětském domově. "Autorka s mimořádnou vyprávěcí a vyjadřovací schopností... napsala hutný text, který je vysoce aktuální a pro mladé čtenáře napínavý, strhující a zábavný," zdůvodnila podle agentury DPA porota udělení ceny české spisovatelce.

O knížce autorka mimo jiné řekla:
... Tanec trosečníků, který jsem psala předloni v Praze, vyplývá z obavy. Děsí mě naše závislost na médiích. Jako by nás okrádala o vlastní individualitu. Jako bychom svobodu, kterou nabízejí, neuměli zpracovat. Samorost Mojmír v mém románu je jedním z mála, kdo se mediální nákaze ubrání. Má svůj svět, možná malý, ale autentický. Osobní postoje si utváří ze vztahů v bezprostředním okolí, podobně, jak to ve společnosti dřív fungovalo. V závěru je sice ztroskotancem, ale věříme, že i z toho vytvoří něco ryzího...

Iva Procházková je v současnosti jednou z nejúspěšnějších českých autorek literatury pro děti a mládež. Na svém kontě má více než desítku knih. Je známá také v zahraničí; část života prožila v emigraci v Rakousku a Německu. V roce 1989 získala Cenu německé literatury pro mládež.

 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Procházková Iva

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit