Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Petr Sís získal prestižní mezinárodní Cenu Hanse Christiana Andersena

sis petr ilustrator

Po dlouhé době získal prestižní Cenu Hanse Christiana Andersena český a americký ilustrátor Petr Sís, který byl nominován na Cenu Hanse Christina Andersena  2012 za Českou republiku v sekci iIustrace.  Celkem  bylo nominováno 30 ilustrátorů z celého světa. (https://www.ibby.org/index.php?id=1186)

Cena byla slavnostně vyhlášena v italské Boloni 19.března 2012. Cena H. Ch. Andersena bývá označovaná za Nobelovu cenu pro dětskou literaturu. Je udělována spisovatelům a výtvarníkům za celoživotní tvorbu knih pro děti a mládež.

María Jesús Gil, předsedkyně poroty Ceny H.Ch. Andersena oznámila, že ji za své texty získala Maria Teresa Andruetto z Argentiny a za ilustrace Petr Sís, nominovaný za Českou republiku.
Jedenáctičlenná porota složená z odborníků z celého světa ocenila Síse jako mimořádně originálního autora, který vytváří s bohatou představivostí mnohoznačné a věrohodné příběhy s využitím různých uměleckých postupů. Andersenova cena, udílená pravidelně od roku 1956 (každé dva roky), je považována za nejprestižnější ocenění pro tvůrce dětských knih.

Zlatá medaile mu byla předána z rukou dánské královny na kongresu IBBY v Londýně. Z českých výtvarníků Andersena získali v minulosti Jiří Trnka (1968) a Květa Pacovská (1992).

Petr Sís se narodil v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života a 2008 za Zeď). Od roku 1982 žije ve Spojených státech. V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium. Je autorem pětadvaceti knih pro děti a mládež, dále ilustroval přes padesát knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům a nástěnným malbám (např. mozaika pro newyorské metro).

Česky vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa: Strom života / Charles Darwin (2004), Tibet / Tajemství červené krabičky (2005; podle knihy vzniklo stejnojmenné představení souboru Buchty & loutky a text zároveň autor načetl jako audioknihu), Hrej, Mozarte, hrej (2006), Tři zlaté klíče (2007; nové české a anglické vydání), kontroverzní, ne zcela kladně přiajtá ideologická příručka Zeď /Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007; česky a anglicky) a Ptačí sněm (2011).

O jeho životě a díle viz katalog v angličtině, připravený ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint:
https://www.ibby.cz/images/stories/pdf/sis_andersen.pdf

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Sís Petr, Hans Christian Andersen Awards

Vaše názory  

# Michal
Netvrdím, že všechno co Sís napsal, není dobré. Naopak, udělal v dětských knihách poctivý průvan. Bohužel jeho počínání je ovlivněno jeho vztahy, které si vytváří v USA a podle toho se také chová. Každá cena je určitě dobrá a vítězné tažení Síse po cenách degraduje dosti zásadně jeho morální kredit. Ale koho to zajímá, že? Hlavně, že ho poroty mají rády.
| Quote
# Petra
Sís utekl z Československa za lepším bydlem a ještě v roce 2009 se nechal nominovat na prestižní ceny za USA, viz

https://citarny.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1946:v-nominaci-prestini-the-astrid-lindgren-memorial-award-je-iva-prochazkova&catid=46:aktuaklity-knihy&Itemid=4195

Tak nevím, proč tady jásáte. Když ho nezvolili za Ameriku, vzal zavděk Českou republikou a naše "malá" IBBY ho samozřejmě zvolila.
Nenašla jsem jméno žádného spisovatele, kterého by nominovali. Přitom v soutěži existují dvě kategorie a až na výjimky tam všechny země posílají i skutečného spivatele, ne jen malíře.
Andersen byl spisovatel, pokud vím, proto je mi to vše trochu divné.

No, napadá mě, že se autoři, kteří zasedají ve výboru IBBY nemohli dohodnout, koho ze svých řad nominují, tak nominovali jen malíře.
Jinak je také velmi veselé, když výbor IBBY s Radkem Malým a Renátou Fučíkovou nominuje porotu Magnesie Litery, načež tyto dva jmenované tato porota následně nominuje na Magnesii Literu.
Velmi se to podobá naší vládě.
| Quote
# Radek
Kakaja kultura, takyj narod!
| Quote
# radka
Petr Sís byl mezi pěti finalisty na Cenu Hanse Christiana Andersena, která se udílí na knižním veletrhu v italské Boloni. Porota ocenila jeho zatím poslední dětskou knížku Ptačí sněm a dala mu Nobelovku za nejlepší dětskou knihu roku.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit