Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

The Folio Prize 2014 - Vítěz George Saunders

folio prizeVítězem nové ceny The Folio Prize 2014 se stal George Saunders se sbírkou povídek Tenth of December, 2013 (česky 10. prosinec).

George Saunders patří mezi nejprodávanější americké autory, který se rozhodně nepotřebuje podbízet lacinými příběhy.
Jeho příběhy, s často rafinovanými zápletkami, jsou citlivými a hlubokými sondami do lidských osudů. Přesto nebo spíš právě proto je čtenáři vyhledávám. Píše jak romány tak povídky, eseje, ale také dětské knihy. Byl finalistou National Book Award, nositel ceny PEN/Hemingway Award a World Fantasy Award. Bývalý geofyzikální inženýr, vyučuje dnes tvůrčí psaní na Syracuse University v New Yorku.

V závěrečné řeči uvedl skutečnost, která velmi charakterizuje nejen jeho psaní, ale i celé jeho životní hledání.
„Literatura nás učí soucitu jeden k druhému. Domnívám se, že v dnešní době, při existenci veřejného diskursu, ze které plyne, že jsme antagoničtí a sobečtí, se literatura stává skvělou platformou, kde lze říci, že je to lež."

Nová cena The Folio Prize 2014 vstupuje do světa knih se dvěma plus.
Za prvé se zaměřuje na kvalitní literaturu a ne na komerční knihy jako v Česku,
kde vítězná kniha musí být tlustá a musí se objevovat v žebříčcích na prvních místech, jak sdělil národu předseda české Škvorecké ceny, pan Karfík.
Za druhé se jedná o soutěž otevřenou všem autorům světa. Není tedy omezena nacionálními žvásty ani hranicemi. Přesně v duchu výroku Thora Heyerdahla, podle kterého exitují jen jedny hranice, v mysli některých lidí. Ale to už není jen česká specialita.

Finalisté The Folio Prize 2014:
Anne Carsonová - Red Doc
Amity Gaigeová - Schroder
Jane Gardamová - Last Friends
Kent Haruf - Benediction
Rachel Kushner ová- The Flame Throwers
Eimear McBrideová - A Girl Is A Half-Formed Thing
Sergio De La Pava - A Naked Singularity
George Saunders - Tenth of December

Pravdou ale je, že kromě Irky McBrideové a Kanaďanky Carsonové jsou všichni z USA.
Pozoruhodnou skutečností je rovněž stovka porotců, včetně vítězů prestižní ceny Bookerovy ceny. Bylo by proto zajímavé vědět, jaké zakulisní tahanice se kolem soutěže dějí neboť není literární soutěže, kde by se tak nedělo. Kniha je pro výrobce knih přece jen zboží a business je obchod a ten jak známo, je samou podstatou podvod. Nicméně budou-li se tahat skutečně o kvalitní knihy, bude jim odpuštěno.

Vítěz bude vyhlášen 10.3.2014.

Více: https://www.foliosociety.com/

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit