A+ A A-

Ilustrátor dětských úsměvů a herec Miloš Nesvadba

nesvadba 90

Miloš Nesvadba (17. 4. 1925) je populární ilustrátor dětských knih, malíř i herec. Kariéru začínal jako dvacetiletý ve Studiu Národního divadla u Jindřicha Honzla a roku 1948 přešel do činohry. Jeho doménou byly hlavně role komické. V národním divadla hrál až do svých 89 let. Na filmovém plátně se objevil ve více než ve 30 filmech. Známá je jeho role prince ze Země vycházejícího slunce v Pyšné princezně.

Ilustroval nezaměnitelným stylem desítky knih, zejména pro děti.
Základy ilustrování se jako autodidakt učil se především od Josefa Lady a Ondřeje Sekory. Je autorem komiksu Chytří psíci jezevčíci, který od roku 1977 vycházel na pokračování ve Čtyřlístku nebo v témže časopisu seriál o kocourovi Damiánovi. Mnozí starší vzpomenou na Evičku a pejska Monoklíčka. Jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, přispíval také do Dikobrazu.
Nedávno ilustroval například Vodňanského básničky Moje tužka ušatá. Audiokniha pohádek, Miloš Nesvadba Dětem, poprvé vyšla na LP v roce 1989 a dodnes je v prodeji.

Svého času pokryl Ladislava Dvorského, když nemohl za bolševika vycházet. Např. jeho knížky Bubetka v Praze a Bubetka a Smítko vyšly nejen s jeho ilustracemi, ale i pod jménem Miloš Nesvadba.

Největší popularitu si získal v televizních pořadech pro děti, kde kreslil, hrál a vystupoval se Štěpánkou Haničincovou.


nesvadba tuzka usata 2


nesvadba tuzka usata 1

nesvadba-kocka-pes

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Nesvadba Miloš

Komentáře  

# Alina 2015-04-17
v dětství můj nejmilovanější pan malíř. Když jsem byla malá, často jsme ho s maminkou potkávaly na ulici. Vždycky měl vlídný úsměv a jiskřičky v očích
Citovat