Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Legendární kocour Vavřinec a spol. mají 50 let. Stvořilo je trio Lhotová, Slabý, Faltová

faltova kocour vavrinec spol

Už to jsou desítky let, co v nakladatelství Olympia vyšla první kniha s tímto dnes už legendárním hrdinou kreslených seriálů Kocour Vavřinec a jeho přátelé autorů Dagmar Lhotové a Z. K. Slabého a ilustrátorky Věry Faltové. Kolik je ale Vařincovi let? První seriálový příběh s ním už vyšel v časopise Mateřídouška už 1. února 1967 a on se pak na dlouhou řadu let v Mateřídoušce zabydlel.


O jeho zrodu uvádějí autoři:

"V šedesátých letech už mohly dětské časopisy u nás otiskovat komiksy (dříve považované za nežádoucí).  Mateřídouška však nemohla najít autory, kteří by k tomuto žánru inklinovali, a tak jsme se po několika krátkodobých pokusech, většinou převzatých ze zahraničí, sešli v trojici a hovořili jsme o tom, jak by měl seriál vyhlížet, jací by měli být jeho hrdinové, co by se v něm mohlo odehrávat.
Z tohoto rozhovoru (a z dalších schůzek) se zrodil nejen kocour Vavřinec, ale i psí holčička Otylka, prasátko Mojmír, snílek a básník, a nerudný kozel Spytihněv. K nim se jako antagonisté přidali psí zápasník Hubert a lstivá myš Julie.
Naším cílem bylo upoutat děti, aby si tyto postavičky oblíbily, a udržet seriál alespoň po dva nebo tři roky. Což se pak nejenom uskutečnilo, ale i pořádně protáhlo - nejen v časopise, nýbrž i v dalších knihách: Kocout Vavřinec a jeho přátelé na cestách (1971), Kocour Vavřinec detektiv sportovec (1973), Kocour Vavřinec na vodě i ve vzduchu (1977, holandské vydání De 4 vakantie plezier 1978, bulharské vydání Kotarakat Vavrinec po voda i vazduch 1980) a Olympiáda  kocoura Vavřince (1980).


Po samostatných reedicích vydalo nakladatelství BB/art v roce 2006 soubornou publikaci Velká kniha kocoura Vavřince.

faltova kocour vavrinec 1

Když vyšly v Mateřídoušce první příběhy, děti si své zvířecí hrdiny skutečně oblíbily, o čemž svědčí i několik divadelních inscenací, gramofonová deska, televizní seriál a DVD.
Dostali jsme však tehdy i jeden zcela negativní dopis, abychom Vavřince, Otylku, Mojmíra a Spytihněva okamžitě přejmenovali, poněvadž v rodině pisatele existovala přesně tato jména a on si tudíž nepřeje být porovnáván se zvířátky. Naopak o seriálu byly napsány dvě diplomové práce, jejichž autoři shledávali určitou příbuznost s Ladou a Sekorou, takže Vavřinec vychází z ryze české tradice.

A o to nám ostatně šlo. Být původní, čeští, nenapodobovat ani domácí ani zahraniční vzory. Že kocour Vavřinec přes zmíněné „jubileum“ si uchovává svoji životnost, o tom svědčí, že Česká televize právě zařadila reprízu sedmidílného „večerníčku“, uváděného ovšem ráno raníčko, a že se seriály s ním vrátily letos i do časopisu – tentokrát do Sluníčka.“

faltova kocour vavrinec 3
Ilustrace: Věra Faltová

Vaše názory  

# XYZ
Letos je tomu přesně půl století, co se na stránkách Mateřídoušky objevili kocour Vavřinec a jeho přátelé.

Kocoura Vavřince jste přivedl na svět v roce 1967. Jaká byla tehdy situace v Československu ve vztahu ke komiksům?
Značně negativní. Komiksy byly oficiálně pojímány jako imperialistické médium, které má oblbovat děti. V kritickém časopise Zlatý máj jsme s těmito názory polemizovali a dařilo se je postupně vyvracet, nebo alespoň zmirňovat. A právě v té situaci a v tomtéž čase jsme s mou ženou Dagmar Lhotovou uvažovali o možnosti kresleného seriálu zcela konkrétně pro Mateřídoušku, kde pracovala jako redaktorka. Když jsme pak přizvali ilustrátorku Věru Faltovou, začal se nám seriál rýsovat. Zvolili jsme jeho hrdiny a v lednu 1967 začal seriál vycházet.
Čím jste se inspirovali?
Z dětství jsme znali například Punťu, ale to byl spíše odstrašují příklad. Chtěli jsme vědomě navázat na domáci tradici, to znamená na Josefa Ladu a Ondřeje Sekoru.
LN
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit