Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Škola Malého stromu, velmi oblíbená kniha Jiřího Žáčka

skola maleho stromu carter

Nevím, kdo je Forrest Carter, nevím ani, zda jeho knížka Škola Malého stromu je adresována dospělým či dětem, zato vím, že si tuhle nenápadnou brožuru zařadím ke svým nejmilejším knížkám někam poblíž povídek Oty Pavla. A kdo je Malý strom? Sám autor, který vypráví příběh svého dětství ....

 "Maminka přežila tatínka jen o rok, a tak se stalo, že jsem se dostal k dědečkovi a babičce. To mi bylo pět let. /…/ Dědeček byl napůl Čerokí, babička plnokrevná indiánka."

Indiánští prarodiče jsou společenští outsideři, a přesto hrdí lidé svobodného ducha. Chlapec s nimi žije ve srubu na samotě v horách. Dědeček občas vydělá pár dolarů pálením whisky (samozřejmě načerno), kterou prodává místnímu obchodníkovi.

Chlapec pomáhá dědečkovi jak s hospodařením na lesním políčku, kde pěstují kukuřici, tak i s destilací whisky, s babičkou sbírá byliny a semínka, po večerech poslouchá vyprávění o indiánech a babiččino předčítání z vypůjčených knih, mezi nimiž nechybí ani Shakespeare. Učí se žít v zázračném světě divočiny, kde každé zvíře má své vlastní jméno, kde nejen lidé, zvířata, stromy, ale i sama "Matka země" je živou bytostí – však proto indiáni nosí mokasíny s měkkou podrážkou, aby její puls vnímali chodidly. Učí se svérázné a podivuhodné moudrosti lidí, kteří žijí s přírodou v harmonii, neboť je to jejich domov. Říkal, že je to ta zatraceně nejpitomější věc na světě, pobíhat sem a tam a zabíjet ze sportu. Říkal, že celou tu věc vymysleli nejspíše politici mezi válkami; dyž nemohli zabíjet lidi, začali zabíjet aspoň něco jiného.

skola maleho stromu carter ukazka

Učí se rozumět stromům, zvířatům i lidem, neboť „není možné milovat něco co nechápeš.  Skamarádí se s tulákem Borovým Billym, který hraje na housle, se starým indiánským samotářem Vrbovým Johnem, s podomním obchodníčkem Wajnem: svět jeho dětství je svět dospělých, kteří s ním jednají jako se sobě rovným, bez žvatlání a bez všemožných tabu.  Zasvěcují chlapce do věcí, o nichž se obvykle s dětmi nemluví – ke škodě dětí i dospělých.

„Duchovní mysl se může scvrknout jako hrášek nebo i docela zaniknout, když tělesná mysl začne vládnout všemu. Tak se z tebe stane mrtvý člověk. Babička řekla, že mrtví lidé se dají docela snadno poznat. Když se mrtví lidé podívají na ženu, nevidí nic než špínu, když se podívají na druhého, nevidí nic než zlo, když se podívají na strom, spatří jen prkna a peníze; nikdy krásu. Babička řekla, že světem se toulá mnoho mrtvých lidí."

V nejdramatičtější epizodě knížky zažívá dítě divočiny trýznivý konflikt s pokryteckou společností establishmentu – z moci úřední je chlapec odebrán prarodičům a poslán do sirotčince, aby byl „s pomocí Boží“ zcivilizován. Po opakovaných roztržkách s bigotními vychovateli se však nakonec s dědečkem šťastně vrací domů do hor, aby pokračoval ve své škole života.

"To je Cesta", řekl dědeček tiše, "ber jen to, co potřebuješ. Dyž lovíš jelena, neber nejlepšího. Vem menšího a pomalejšího, a jeleni porostou silnější a dycky ti dají maso. Pako, panter, to ví, a tak bys to měl vědět i ty. Jen Tý-bí, včela, ukládá víc, než spotřebuje, a pak ji vokrádaj medvěd a mýval… a Čerokí.
Tak je to s lidma, co ukládaj a tloustnou z toho, vo co se nechtěj dělit. Přídou vo to. Budou kvůli tomu války, aby si udrželi víc, než kolik jim patří. Lidi budou umírat kvůli slovům a práporu…, jenže nikdy nemůžou změnit zákony Cesty."

Škola Malého stromu trvá jen pár let a je plná ztrát: postupně zemřou všichni jeho dospělí přátelé, po smrti dědečka a babičky chlapec opouští srub v horách a s dvěma zbylými psy odchází do "Národů". Přes všechny ztráty však příběh Malého stromu zůstává příběhem objevování životní harmonie, dětsky senzitivní a přitom nesentimentální knihou lásky k životu.

Na sklonku druhého tisíciletí taková kniha člověku sugeruje nevyslovenou otázku: nezvítězila v konfrontaci euroamerické civilizace s indiány civilizace technicky a vojensky vyspělejší, avšak – z hlediska budoucnosti planety – ta horší, méně perspektivní? Přátelský vztah indiánů k „Matce zemi“ byl nepochybně rozumnější než náš dobyvatelský. Ale jak praví starořecký klasik: "Budou-li vítězové ctít bohy poražených, zachrání se". Naučíme se ctít "Matku zemi", nebo se změníme v civilizaci oněch mrtvých lidí s odumřelou duchovní myslí?

P.S. Pokud autor s jemným humorem uvádí: "Dědeček přišel na to, že příčinou všech zmatků je čtení příliš mnoha knih", jeho knihy se to netýká. Škola Malého stromu je  pravým opakem matení mysli. Její české vydání má přesto jednu vadu – postrádám v knize doslov či aspoň malý autorský medailón, kde bych se o Forrestu Carterovi dozvěděl víc.Carter, Forrest | ŠKOLA MALÉHO STROMU / Praha :  Kalich,  1993, dotisk 1996. 164 str. Přeložil L. Miřejovský / 2. upravené  vydání:  Praha :  Kalich,  2000. 158  str.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Žáček Jiří Carter Forest indiáni

Vaše názory  

# JAn
Vynikající kniha. Připomíná, že je ošemetné spojovat morální kvality autora s uměleckou kvalitou jeho díla, přesto je podle mě zřejmé, že se to týká spíš drobnějších přečinů. V případě velkých zločinů není dost dobře možné "porušit pravidla celkové harmonie", neumím si představit další pozitivní vnímání děl takového autora, který by byl současně velmi zápornou osobností (ale je víc než jisté, že mnoho takových děl a dokonce široce uznávaných i dnes existuje, jejich autoři jsou pouze dostatečně dlouhou dobu ukryti - závojem historie a zapomnění, na jejich činy se již dávno zapomnělo, zatímco jejich díla žijí dál. Ale zde se většinou jedná o delší časové období několika staletí).
Pavel Sedlák
| Quote
# Maximilian Linhart
Poslala mi ji Mamka do Berlina.
Naprosto uzasne cteni.
Bohuzel totalne odflaknuta grafika na vazbe knihy.
Tato vyjimecna kniha by si zaslouzila kvalitni vytvarnou prezentaci.A mozna i par slusne pojednanych ilustraci uvnitr
| Quote
# Irena
Naše nejmilejší knížka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! S ní se může rovnat jen Malý Princ.
| Quote
# Lucie Lomová
Ta kniha mě kdysi taky nadchla, o to víc jsem pak žasla, když jsem se dozvěděla, co byl zač její autor. Jeho životní dráha by si sama o sobě zasloužila další zpracování. V průběhu života se patrně všelijak stylizoval, lhal, překrucoval svou osobní historii. Boxer, opilec, rasista, aktivní člen radikální odnože Ku-Klux Klanu (která stála mj. za útpkem na Nat King Colea v Birminghamu v r. 1957) atd. Více anglicky na https://www.salon.com/2001/12/20/carter_6/
nebo krátce i na české wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Forrest_Carter
| Quote
# Ludvík
Byl jsem taky šokován a to až tak, že dodnes mám dojem, že knihu musel napsat někdo jiný. Člověk se může změnit hodně, ale pokud se podíváme na život Cartera, tak je to stejný, jako by podobnou knížku měl napsat Klaus. A to dle mého vyloučené. Nejspíš pravdě bude, že knihu někde získal nebo ukradl a publikoval pdo svým jménem.
| Quote
# Lucie Lomová
Mě zas napadl Dan Landa - ten přece taky lidi "chytá za srdíčko"... Je to možná otázka pro psychiatra, jestli to Carter moh napsat. Je to, myslím, dobrý příklad toho, jak věci nejsou vždycky černé a bílé.
| Quote
# Ludvik
osobně bych byl rád, kdyby se Carter opravdu tak radikálně změnil, ale to, co jsem o něm četl nenapovídá na změnu myšlení a na takovou knihu je třeba velká vnitřní změna. Navíc v té době nemohl předpokládat, že by se právě takový příběh dobře prodával. A kniha zpočátku opravdu neměla úspěch.
| Quote
# Majka
MOJE OBLÍBENÁ KNIHA
To je Cesta", řekl dědeček tiše, "ber jen to, co potřebuješ. Dyž lovíš jelena, neber nejlepšího. Vem menšího a pomalejšího, a jeleni porostou silnější a dycky ti dají maso. Pako, panter, to ví, a tak bys to měl vědět i ty. Jen Tý-bí, včela, ukládá víc, než spotřebuje, a pak ji vokrádaj medvěd a mýval… a Čerokí. Tak je to s lidma, co ukládaj a tloustnou z toho, vo co se nechtěj dělit. Přídou vo to. Budou kvůli tomu války, aby si udrželi víc, než kolik jim patří. Lidi budou umírat kvůli slovům a práporu…, jenže nikdy nemůžou změnit zákony Cesty. Forrest Carter, Škola Malého stromu
| Quote
# Majka
Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Jak v dětství, tak dnes. Moudrá a laskavá.
| Quote
# Michala
Je to kouzelná, nádherná kniha. Tak plná staré indiánské moudrosti, že jedno přečtení nestačí. například tady: Babička zpívala a mírně se kývala sem a tam. A já jsem najednou zaslechl mluvit vítr, a jak o mně zpívá Laj-ná, potůček, a jak o mně vyprávějí všem mým bratřím. Poznal jsem, že já jsem Malý strom; byl jsem šťasten, že mě někdo miluje a že po mně někdo touží. Usnul jsem a už jsem neplakal.
| Quote
# Jana
Skutečně mimořádná kniha pro každého, kdo přemýšlí o výchově svých dětí.
| Quote
# oldcrow
Vynikající kniha o indiánské moudrosti a o tom, že bychom měli více používat svou duševní mysl, která je mocnější než tělesná. Jen bych se rád dozvěděl, jak to s chlapcem bylo dále, když mu všichni bližní zemřeli a jak pokračoval jeho život na tomto světě. Film je dobrý, ale dědeček je čistokrevný běloch a babička spíše míšenka a Malý strom se jmenuje Malý Indián a na začátku je již osmiletý, což přece jen význam původní předlohy staví do poněkud jiných rozměrů.
| Quote
# Fox
máš pravdu, knížka je knížka. Navíc se čte jedním dechem.
| Quote
# Verunka
x
| Quote
# oldcrow
Ještě existuje audiokniha ve dvou verzích a ta, která je načtená Lukášem Hlavicou, je taky výborná, s občasnou domorodou hudbou na pozadí.
| Quote
# Milan
Kniha se moc hezky čte. I kdyz je zcela jasno kam smeruje a jak dopadne. Je to moudra kniha, plna pravd vychazejici z poznani a staletych tradic. je to ale take smutna kniha o neskonale hlouposti lidi.
| Quote
# Karla
souhlasim, jedna z nejkrasneji smutnych knih. ale pro mne presto plna nadeje
| Quote
# Maria
Bylo nám dobře s příště nám bude líp. Jedna z vět v knize, kde se otřepané fráze mění v životní pravdy. Krásná kniha, četla jsem jedním dechem.
| Quote
# Vaněk
Opravdu jak knížka tak film vynikajíicí. Ale je šokující život autora, jako brutálního politika a člena KuKluxKlanu. Tak nevím, co si mám o tom myslet.
| Quote
# BigTree
Bez knihy se na film ani nedívejte. Nejdřív si přečtěte víc o tom jak Malý strom uvažuje, to pak ve filmu už není. Ale obojí se bude líbit.
| Quote
# Pavel
Víděl jsem i film. Jmenuje se úplně pitomě Dobrodružství malého indiána. Film se velmi věrně drží děje knihy a v roli dědečka exceluje jednoznačně James Cromwell (Zelená míle). Graham Greene (Tanec s Vlky) s Tantoo Cardinal (Strážce snů) snad ani špatně hrát neumí, Opět jedna z nejkrásnějších knih na filmovém plátně.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit