Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Jiří Trnka – 100. výročí autorova narození

trnka jiri animace

Jiří Trnka osobně o odvaze:
http://old.radio.cz/mp3/podcast/cz/zarchivu/061119-jiri-trnka-o-odvaze.mp3

Jiří Trnka, malíř, grafik, ilustrátor a autor kreslených a loutkových filmů, se narodil 24. 2. 1912 v Plzni a zemřel 30. 12. 1969 v Praze.
Byl umělecky renesanční osobností, zasahující do oborů výtvarných i literárních, skloubil ve svém díle disciplínu filmovou, ilustrační, scénografickou, malířskou i sochařskou v jeden celek, vyznačující se specifickou poetičností.

Byl jedním ze zakladatelů českého loutkového filmu a protože nepřestával být výrazově všestranným, dosáhl v tomto oboru světové proslulosti. Ve svých loutkových filmech se ukázal být i velkým mistrem pantomimy, kterou pro tento nový umělecký obor znovu vzkřísil. Za animovanou tvorbu byl umělec doma i ve světě nesčíslněkrát oceněn, stejně jako za tvorbu ilustrační, za kterou získal cenu Hanse Christiana Andersena, jenž je považována za nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti.

V roce 1962 poprvé vyšla oblíbená knížka Zahrada, kterou umělec napsal i ilustroval. Knihy ilustrované Jiřím Trnkou opakovaně vycházejí nejen u nás, ale dočkaly se také mnoha vydání po celém světě.

24. února 2012 si připomeneme sté výročí jeho narození.

 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Trnka Jiří

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit