A+ A A-

Spisovatelka Hilary Mantel o snobismu a pokrytectví: Kate je královský věšák na hadry

mantel hilary books

Britská autorka oceněných historických románů Hilary Mantel řekla v London Review of Books fakt, který mnoho zpitomnělých Britů zvedl ze židlí. Spisovatelka si dovolila sáhnout na živoucí ikonu všech obálek ženských časopisů, princeznu Kate. A řekla to navíc přesně, když tvrdí, že nejde o kritiku, ale projev soucitu. S tím lze jen souhlasit.

Mantel si získává své příznivce nejen svým propracovanými knihami s historickými tématy, ale i tím, jak je otevřená ve svých názorech ke všem kýčovitým projevům společnosti. Například trefně pojmenovává chování královské loutky, když tvrdí, že jde o osobu bez jakýkoliv výstředností, která dokáže své city udržet na uzdě jen díky své ctižádosti. Vypadá jak precizní stroj, tolik odlišný od lidské Diany.

Pokud jste měil možnost vidět královskou modelku na živo a já ji bohužel viděl, pak je zcela na místě přirovnání k figuríně s umně oblečeným tělem, považovaným spíš za věšák na módní hadry než objekt pro mediální reprezentaci královské rodiny. Primárně je evidentně určena pro mediální použití, o tom není púochyb.

Kritika spisovatelky Mantelové je i v české kotlině nevídaná. Není jen soucitnou obžalobou princezny Kate, ale především kritikou primitivního cirkusu kolem královské rodiny a způsobu života snobské smetánky. Jasně podsouvá otázku o smysluplnosti královského úřadu v 21. století a samozřejmě poukazuje na nekonečnou lidskou hloupost, díky které lidé uvěří všemu, o čem píši vycvičení píár manageři a primitivní novináři v bulvárech a dnes vlastně i v mainstreamu.

Ano, panenka Kate je nádherná, skvělá, líbezná, oslnivá, jedinečná a hloupá až k uzoufání. Mediální obraz na věky věků, Amen.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Mantel Hilary, kritika společnosti snobismus

Komentáře  

# Ludmila 2013-02-24
Přednáška Mantelové byla dobrou analýzou úlohy žen v královských rodinách v uplynulých staletích. Velmi věcně a přesně mluvila o vzhledu, o tom, jaké to je být v pasti, o tom, jak se musí monarchie jako instituce prezentovat a jaký to vyvolává dojem. Jinými slovy popsal celou pakárnu kolem královské rodiny. V Británii nemá podobná kritika obdobu.
Citovat
# JaneL 2013-02-23
Británie je skutečna na nohách, víc než Češi o volbách :o)
Citovat
# Pavel Lán 2013-02-21
Mantelová nahodila téma, které se britskou společností dlouho ponese. Její kritika královské mediální modelky je ale kritikou královského systému jako takového a to je v Británii velmi vážné téma. Hlópost lidí klanět se nevýznamné ikoně královské rodiny je velmi vysoká. Stejně jako u nás věříme Nečasově vládě, která vládne stylem, po nás potopa. Češi to asi nepochopí, ale prohlášení Mantelové vyžaduje velkou odvahu.
Citovat
# Jana 2013-02-21
"plastic princess, designed to breed" plastiková princezna designována pro chov. Moc hezký přirovnání.
Citovat
# Milena 2013-02-21
Na jedné straně je to pravda a Mantelová řekla, co si spousta lidí myslí. Na druhé straně je to dobrý reklamnní tah na její knihy.
Citovat
# JAn 2013-02-21
Taky je z toho v Británii mela. Vyjařuje se k tomu kdejaký politik, včetně Camrona. Jsou tam stejně pitomí jako Češi. Žádný rozdíl. Otázku o smysluplnosti královské rodiny jako symbolu rozpadající se britské říše, tam ale nikdo nandhodil.
Citovat
# Rudolf 2013-02-21
Brity nemá co nadzvedávat ze židle, Mantelová má prvdu, je to loutka. Kolik jich ale máme u nás, jen nejsou z kralovsjého hnízda, ale funguje to stejně.
Citovat