Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Stanislaw Lem o masové kultuře, umění a lidské tuposti

lem stanislaw blue portrait

Ve "Světě na hraně" tvrdíte, že je naše kultura v desolátním stavu. Říkáte: "Rozmytí hranice mezi uměleckým dílem a smetím, mezi kumštem a lajdáctvím, se mi jeví jako jeden z hlavních znaků naší epochy".

Myslím si to stále. Je to obzvlášť dobře vidět v současném výtvarném umění, ve kterém z rozmanitých skvrn, rozteklin a čert ví čeho ještě, se dělá umělecké dílo. Jednou jsem byl v Berlíně na výstavě nazvané Nad vodou. V galerii stálo okolo 200 plných kbelíků vody - a to bylo vše. Já něco takového vůbec za umění nepovažuji. Nikdo mi nenamluví, že v kaňce udělané na plátně je nějaký hluboký smysl. V užitém umění se objevují židle na kterých se nedá sedět a nádobí ze kterého se nedá jíst. Světovým bestsellerem se stala série o Harry Potterovi, kterou bych možná i četl, pokud by mi bylo 8, ale ne už 10 let - a u nás jsou z toho celí pryč dospělí. Veřejná televize ohlupuje lidi a táhne je k nejnižším instinktům. Na obrazovkách je nejvíce seriálů v podobě Velkého bratra - nejhloupějšího pořadu, jaký si můžete představit. Je to znepokojující, měl jsem na medicíně přednášky z psychologie, ve kterých vykládal vyučující o úchylech, mezi jinými o skoptofilii, což je šmírování.

Jaký je váš postoj k masové kultuře?
Zakaluje mozek, ořezává představivost, a vybočuje vkus. Samozřejmě, ať si na okrají existuje, ale ne aby masová patlanina vytlačila kvalitní umění, které se stává čím dál tím víc elitářské až nakonec, pokud se nic nezmění, se v této patlanině potopí.
Dnes se mne ptali žurnalisté, který polský vědec by mohl obdržet Nobelovu cenu. Odpověděl jsem: žádný. Neboť od časů Marie Sklodowské, která ostatně musela odjet za hranice, se žádný vynikající vědec neobjevil. Už dlouho, pokud chce talentovaný Polák něčeho dosáhnout, odjíždí na Západ. V kultuře je to stejné. V literatuře máme jen kmety. Já jsem kmet, Rozewicz, Milosz a také Wiška Szymborska... Samozřejmě je spousta píšících lidí, protože knížku může dnes vydat kdekdo. V módě jsou obzvlášť paničky mýtomanky, snažil jsem se číst Gretkowskou, ale nešlo to. Množství totiž neznamená kvalitu.

Na obrazovce převažují akční filmy, plné násilí a agrese. Myslíte, že to má vliv na zvyšování kriminality?
Ano. V Americe zakázali promítání filmů, ve kterých jsou scény teroristických útoků, vyhazování staveb do vzduchu atd. Já bych se vůbec nedivil, pokud by se ukázalo, že se útočníci na WTC a Pentagon něco na ně nadívali. Světové kino a televize dnes ukazují hotové instrukce, jak se má vraždit, krást, znásilňovat a organizovat atentáty. Žádné řečičky psychologů mě nemohou přesvědčit, že agrese v médiích nemá vliv na agresi v životě. Dobré "mladé" literatury jsem si nevšiml. Možná, že jsou současní umělci neschopní a nebo považují všechno pěkné a moudré za rozebrané. Úpadek kultury a umění mě velice trápí... Andrzej Wajda a profesor Geremek mě pozvali na konferenci o tom, jak zachránit polskou kulturu, ale já jsem tam nejel, protože kulturu nelze zachránit žvaněním.

Jakou literaturu čtete pro potěšení?
Od 12ti let čtu jenom vědeckou literaturu. Na beletrii už nemám čas.

Tady nás klamete! Kdo se probouzel uprostřed noci a listoval v knihách, aby našel autora sonetu "Nemilovat těžko a milovat..."?
(Smích) No, to jste mě nachytala. Že bych o tom vyprávěl mému sekretáři (Fialkowskému)?

Samozřejmě. Říkal jste také, že čtete Lesmiana, Slowackého, Slonimského, Boya, Pruse - na jiné si nevzpomínám.
Když jsem byl mladý, tak se kolegové z medicíny divili: Doktor, a píše básničky. Mysleli si, že to není normální. Naštěstí jsem nechal psaní básní, protože byly příšerné, ale láska k poezii mi zůstala. Nyní čtu po večerech Norwida... Předtím jsem procházel Tuwima a zjistil jsem, že jeho lyrika je zvětralá ale jeho žertovné básně jsou vynikající. Přečetl jsem také nové dílo Milosza "To", pln podivu jsem mu napsal gratulaci.

zdroj: http://www.przeglad-tygodnik.pl/

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Lem Stanislaw umění

Vaše názory  

# Pavol Kolárik
Dnes je v kurze ženamuž Conchita, filmy o Źivých- neživých Upíroch, Smotánky na Slovensku, Farmári a podobné umenie. Dnes frčia realitushow, čo nemá s umením vonkoncom nič spoločne, ale ani s reálnym životom.
| Quote
# Jarda
MÁ svatou pravdu a ve všem. Podívejte se jaké úchylárny vystavují i v okolí Pražského hradu kde si malé holčičky hlásí penis na soše může a ještě se s ním fotí!!! Co to má být za uchylnou prasàrnu? Už jste viděli, že by někde chlapci a můžu leštili takto rozkrok sochy ženy?! A těch úchylárny a uchylů co se považují za umělce je mnohem víc
| Quote
# Emilie
Souhlasím, až na Harryho Pottera. To je tak obsáhlé dílo a dospělý v něm najde mnoho paralel s dněšným světem, A mnoho vlastností, které " modernímu" člověku chybí ... Proto nelze suudit knihy podle filmu ...
| Quote
# Jarda
Trefil vás s Poterem skutečně dobře jak je vidět. Ve skutečnosti jste jen zblblé do mladého kolouška, dobré jsou jen první dva díly pak už je to otrávená sága o hrabivosti autorky
| Quote
# Nada Hrckova
Súhlasím úplne so vvšetkým. V oblasti vážnej hudby už je umenie (teda pravý kunmšt, nezmysly a zlátaniny prekvitajú) tiež úplne na hranici zániku,v kultúrnych krajinách ešte existujú enklávy vysokého umenia, pokiaľ sa udržal a má autoritu nejaký veľký umelec.V Poľsku by som vedela o jednej Osobnosti, ktorá drží pohromade reflexiu o hudbe a povedomie hodnôt, aj keď súčasná hudba je už tiež na hrane. Je to 91-rodný profesor muzikológie Mieczyslaw Tomaszewski, píše jednu skvelú knihu za druhou a stále ešte prednáša a drží úroveň Akademie muzycnej v Krakove, ale aj celého akademického prostredia. Náš Tomasz, ako ho všetci voláme.
Nám sa už podarilo osobnosti konečne vyhnať a zadupať.Nevidím východisko - jedine ďalej robiť svoje ( písať knihy, tie by mali zostať????).
| Quote
# napsal Zdeněk Mahler
V síti televizních stanic už se uskutečnilo globální propojení – ať kdekoli na světě zvolíte kterýkoli programový kanál, vyvalí se na vás bohužel stejný veletok blbosti. Vysílání řízené komerčními interesy většinou oslovují spodní polovinu těla – břicho a žlázy. Potlačuje kulturu ve jménu zábavy. Kultura totiž znamená kultivaci. Bylo by záhodno oslovovat srdce a mozek. Namísto toho vás mají nasytit a ukojit pokleslí baviči svými vyčpělými anekdotami a záplava soutěží, v nichž se hraje o prachy, a mají vás „informovat“ zlomkovité zprávy z černé kroniky. Což všechno se upíná k hlavnímu cíli, vrcholu, ose, účelu mihotání – k spotřebním reklamám. Jde o spontánní nebo cílevědomou debilizaci?
| Quote
# John
Otrokem je ten kdo čeká, až ho jiní osvobodí, napsal Ezra Pound a taky řekl, že pokud literatura národa upadá, pak národ sám zakrňuje a chátrá. Lem je důkazem myslícího člověka, který naplňoval přesně tyto mylšenky. Autor, o kterém se teprve bude mluvit a jehož čas přijde. Ale asi nejdál došel v Solaris. Jeho vize inteligence je i na dnešní dobu obdivuhodná a stále lidmi nedoceněná. On nebyl jen spisovatel, byl hlavně vizionář. S tím se dá jen souhlasit.
| Quote
# Jirka
Mě nejvíc uchvátila novela "Futurologický kongres", kde velmi velmi mrazivým způsobem pojal téma virtuální reality a společenské role drog...
| Quote
# Koutný Milan
Zajímavá je Lemova kniha Invaze, která vyšla u nás v roce 2010. Vrcholem této netradiční sbírky je poslední text, jenž je jakýmsi ohlédnutím Lema. Odhaluje zde svoje tvůrčí metody a také píše nemálo o svém životě. Nevím jak vy, ale pro mne je Lem nejen spisovatelem scifi, ale především vizionářem, který ve mně rozvíjí fantazii smíchanou s realitou natolik, že mě přivádí k úžasu, co všechno je svým psaním schopen evokovat.
| Quote
# Dana
Za vrcholnou Lemovu práci považuji Pánův hlas (Glos pana, 1968), do češtiny mistrovsky přeložený Františkem Jungwirthem (1982). Pánův hlas je rozsáhlé pásmo filozofických úvah o smyslu vědy a zejména o možnostech komunikace s mimozemskou civilizací. V žádném ze svých beletristických děl nevyjádřil Lem jasněji přesvědčení, že "pokud naše kultura není schopna náležitě asimilovat ani pojmy vzniklé v lidských hlavách, pokud se rodí za jejím ústředním proudem, ačkoli tvůrci těchto pojmů jsou přece dětmi téhož času jako jiní lidé, jakpak bychom mohli být schopni skutečně pochopit kulturu zcela odlišnou od naší, přicházející k nám přes kosmický prostor?"
| Quote
# Robo
Bez touhy žít vše znova,
spíš v tiché pokoře,
za to chcem poděkovat
těm bohům nahoře:
že nic tu není věčně,
nic smrti neuteče
a každá řeka vleče
své vlny do moře.

(poslední odstavec Swinbrunovy básně, uvedeno v knize Pánův hlas)
| Quote
# Jeanik
Stanislaw Lem je jistě výjimečným zjevem mezi současnými autory vědecké fantastiky, ať již na Východě nebo na Západě; přes všechnu osobitost a spečifičnost své tvorby však jednoznačně patří ke světové SF, a i když si od ní zachovává kritický odstup, je v mnoha ohledech jejím produktem. Je jedním z těch, kdo pozvedli žánr na jeho dnešní vysokou myšlenkovou a uměleckou úroveň, plně ovládli jeho formální postupy a účinně se jeho prostřednictvím k problémům světa a člověka, okamžitým a nadčasovým, individuálním i všelidským. Z tohoto hlediska je Lemova filozofie filozofií science fiction jako takové."

(Ondřej Neff, Všechno je jinak, Albatros 1986, str. 393-402)
| Quote
# Rudolf
Lem po celý život poukazoval na nesmyslnost křesťanské ahlavně katolické cirkve a brojil proti ní, kde se dalo. Nakonec se aledočkal paradoxného konce. Na jeho pohřbu, který si Lem rozhodně nepřál aby měl náboženský charakter, se sešlo přes tisíc lidí. Poslední slovo ale měl katolický kněz, který aniž byl pozván a vyzván se modlil za jeho duši u Boha v okamžiku, kde Lemovo tělo dávali do hrobu. Takový hnus a neúctu k člověku si může dovolit jen katolický kněz, normální člověk vždy zachová úctu k mrtvému. Polsko je v tom panbičkování opravdu jak ve středověku.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit