Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Katastrofální stav veřejných knihoven v Británii. Budou stávkovat. V Česku je stav horší, ale pohoda

britske verejne knihovny

Víc jak 300 britských spisovatelů, včetně autorů jako Malorie Blackman, Philip Pullman, Michael Holroyd poslali v červenci 2016 otevřený dopis nové státní tajemnice pro kulturu, Karen Bradleyové, Dopis je o tom, že veřejné knihovny v Británii jsou ve velké krizi a tím se zásadním způsobem omezuje dostupnost vzdělávání.
V dopise se dále uvádí, že od roku 2010 bylo zavřeno 343 veřejných knihoven, byly rapidně omezeny návštěvní hodiny a bylo vyhozeno přes 8000 vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců knihoven.

"Knihovny jsou druhou nejoblíbenější veřejnou službou po NHS," dodal Gibbons. "Nabízejí vzdělání, inspiraci a přístup ke znalostem, základy demokracie. Je smutné, že jsou pod útokem vládních škrtů jako nikdy předtím. Je na čase se tomu postavit. "

Každý rozumný člověk ví, a není to fráze, že veřejné knihovny, muzea a galerie jsou životně důležité společenské a kulturní zdroje v srdci našich komunit.
Dávají přístup ke čtení, sebevzdělávání, gramotnosti, informační technologiím, historii, umění, informacím a smysluplné zábavě. Ale jsou v krizi v celé Evropě ne-li ve světě. Dnes už je zcela zřejmé, že vzdělanou společnost nepotřebuje žádná politická strana. Nevzdělanému a chaotickému národu se lépe vládně. Tak to praktikovali i mnozí uzupátoři moci ve starověkých civilizací a Niccolo Machiavelli ve své knize Vladař netvrdí nic jiného už na počátku 16. stol.

Aktivisté a spisovatelé, včetně milovníků knihoven a odborářů, se připravují na pochod na protest proti škrtům v knihovnách. Stane se tak 5. listopadu 2016. Pochod začíná v Britské knihovně a končí u sněmovny. Aktivisté vyzývají veřejnost, aby se k nim připojila.

V Česku je situace obdobná a to jsme po socialistické vládě zdědili v roce 1990 jednu z nejlepších knihovnických sití v Evropě.
Od roku 1995 (do 2015) bylo ale zrušeno v ČR 825 knihoven a podle níže uvedeného zdroje se trend nezastavil. SKIP, organizace, která zaštituje české knihovnmy, však žádnou viditelnou aktivitu na větší podporu knihoven nevyvíjí. Celkem logicky. Pracovníci SKIPu jsou placeni státem, tak proč riskovat ztrátu tak dobrého místa, že?

Samozřejmě, že podprůměrné platy se knihovnicím a knihovnkům zvyšovat nebudou. Nejsou tak silná zájmová skupina před volbami jako učitelé. Bylo by ale zajímavé uvést konrétní čísla platů v knihovnách než se někdo začně ohánět jak jsme tom dobře.

Více: Počet knihoven v ČR stále klesá. Likvidaci knihoven začala ODS, TOP09 a KDU-ČSL

Počty knihoven v České republice:
1995 - 6179 knihoven
2000 - 6019 knihoven
2005 - 5920 knihoven
2010 - 5415 knihoven
2014 - 5360 knihoven
2015 - 5 354 knihoven
Úbytek: 825 knihoven

Zdroj: nipos

Zdroj: Alison Flood

Komentáře  

# Sofie 2016-11-21
Pravda také je, že SKIP pro knihovny a jejich zaměstnance nedělá vlastně nic a ani už dělat nemůže, kromě těch pár chudičkých státních grantů, které pokud vůbec dostanete, nic nemění. A pokud je dostanete, tak potřebujete víc času na vyplnění nesmyslných dotazniků a formulářů, než na vlastní činnost, pro který je grant určen. Mám stejný pocit jako autor článku, že lidem ze SKIPu jde jen o to, udržet se na svých místech do důchodu. V době, kdy mohli bojovbat za to, aby knihovny zůstaly pod státem neudělali vůbec NIC. A pokud jde o vzdělávání tak máme čím dál míň peněz na knížky a ještě jsme často tlačeni ředitelkami k tomu, abychom kupovali knížky podprůměrné, které se prý více čtou, protože soutěžíme přece o to, abychom v knihovnách měli co nejvíce čtenářů. To, že tím nikoho nevzděláváme, že nenasazujeme laťku vzdělávání kousek po kousku výš nikoho nezajímá. Tudíž všechny ty tabulky o návštěvnosti knihoven a počtu akcí jsou jen bláboly, nemající žádný vzdělávavcí smysl. Jsme tlačeni k tomu, abychom NEBYLI vzdělávacím centrem v oblasti, ale dalším zábavným parkem.
To je přesné a děkuji neznámé kolegyni za formulaci názoru. Někde to ještě jde, nakupovat vyváženě i tu kvalitní četbu, ale úloha a pomoc SKIPu knihovnám je minimální a málo užitečná.
Citovat
# Irena 2016-09-26
Je divné, že SKIP je v pohodě. Koho vlastně zastupuje?
Citovat
# Ludvík 2016-09-24
Jsem zvědavý, co Britové nakonec vybojují. Pokud ano, pak by se stávka mohla přenést i k nám. Češi vždy čekají až to někdo za ně vyřeší nebo ukáže jim cestu. Vždy jsou vpředu jen po cimrmanovsku a říkají: Tudy cesta nevede. Britové ukazují kudy cesta vede. Jde o to nenechat si kálet na hlavu od nedovzdělaných dřepící na různých MK apod. Pokud se nevzpamatujeme a nebudeme dělat víc pro vzdělání celého národa, budeme na tom za chvéli jako v rovníkové Africe. Domy plné mobilů, ale hlava tupá.
Citovat
# Ludvík 2016-09-24
Zabavné. U nás by podepsalo petici tak deset spisovatelů, ostatní mají jen zájem, aby jim Ministerstvo kultury zajistilo jejich spisovatelský dům, protože bez něho nemají kde prezentovat svá díla a nemají se kde setkávat s čtenáři nbeo se starají o omluvu Němcům za poválečný odsun, aniž by se ptali, kdo se omluví Čechům za předválečný odsun. A podle toho jejich díla vypadají. Nikdo je skoro nečte, až na těch deset nebo kolik autorů, kteří maj talent i páteř.
Citovat
# Markéta 2016-09-24
Platy jsou v knihovnách podprůměrné, i když jsou to lidé vesměs vysokošlolsky vzdělaní. Prý máme lehkou práci a nic v knihovnách neděláme, řekl nám starosta. Neboli člověk, který má zásadní slovo o našich platech a hodnoceních. Pravda také je, že SKIP pro knihovny a jejich zaměstnance nedělá vlastně nic a ani už dělat nemůže, kromě těch pár chudičkých státních grantů, které pokud vůbec dostanete, nic nemění. A pokud je dostanete, tak potřebujete víc času na vyplnění nesmyslných dotazniků a formulářů, než na vlastní činnost, pro který je grant určen. Mám stejný pocit jako autor článku, že lidem ze SKIPu jde jen o to, udržet se na svých místech do důchodu. V době, kdy mohli bojovbat za to, aby knihovny zůstaly pod státem neudělali vůbec NIC. A pokud jde o vzdělávání tak máme čím dál míň peněz na knížky a ještě jsme často tlačeni ředitelkami k tomu, abychom kupovali knížky podprůměrné, které se prý více čtou, protože soutěžíme přece o to, abychom v knihovnách měli co nejvíce čtenářů. To, že tím nikoho nevzděláváme, že nenasazujeme laťku vzdělávání kousek po kousku výš nikoho nezajímá. Tudíž všechny ty tabulky o návštěvnosti knihoven a počtu akcí jsou jen bláboly, nemající žádný vzdělávavcí smysl. Jsme tlačeni k tomu, abychom NEBYLI vzdělávacím centrem v oblasti, ale dalším zábavným parkem. Proč například SKIP organizuje kursy pletené košíků pro knihovnice a podobné nesmysly jsem nikdy nepochopila, ale třeba to paní Houšková ví.
Citovat