fencl ivo v televizi

IVO FENCL - PUBLICISTA, SPISOVATEL

Nový Chesterton - znáte chytřejšího spisovatele?
Na mezinárodním veletrhu Svět knihy 08 v Praze jsem párkrát potkal Alexandra Tomského a jenom čirou náhodou si před jedním z těch setkání koupil jím do češtiny přeloženou knihu citátů z G. K. Chestertona. Tomský ony pasáže vybral z Angličanových článků… Líbí se mi podobné náhody a překladatel mi knihu podepsal plný energie i radosti a pohotově vylovil (a to rovnou z hlavy) i aforismus. Alkoholik i abstinent jsou na tom ve vztahu k alkoholu stejně. Oba ho vnímají jako drogu, smál se: „Vy jste ňákej smutnej!“ Měl pravdu - a když jsem sklopil oči k deskám knihy (Karmelitánské nakladatelství 2007, 304 stran), teprve jsem si povšiml celého znění titulu: Úžas, radost a paradoxy života v díle G. K. Chestertona…

Stále skvělý Flaubert
V Praze jsem si (také úplnou náhodou) koupil i několik let starý výbor z Flaubertových dopisů Dílo je vše (Arbor vitae 2005). Nejčastější adresátkou těchto psaníček byla Louise Coletová, ale i George Sandová, Guy de Maupassant či Edmond de Goncourt. Poměrně extrémní Flaubertovy názory na psaní jsou známy, přesto či právě proto stojí jejich esence za projití. Cituji z dopisu na téma psaní paní Bovaryové: … byl velmi spokojený s mojí scénou líbání. Ale před tímto místem je jiné, jež obsahuje osm řádek a stálo mne pět dní práce.

Klasika v novém kabátě
Knižní veletrh na Výstavišti byl opravdu mezinárodní, a tak tu své dílo Bartleby a spol. (Garamond 2006) podepisoval i portugalský autor Enrique Vila-Matas (nar. 1948). Písař Bartleby je, jak známo, už klasická povídka Hermanna Melvilla (česky vyšla samostatně) o muži, který náhle odmítne účast na šedi svého světa a zemře. Vila-Matas vztáhl dnes tento „nečin“ na životy celé dlouhé řady spisovatelů, kteří se odmlčeli anebo dokonce zmizeli a kteří možná i udělali lépe, že v psaní nepokračovali. Pověstný J. D. Salinger je ovšem jenom jedním z nich…

Neutápějme se ale pouze v literatuře, ačkoli útěkem ona určitě není, číst znamená postavit se tváří v tvář skutečnosti v jejím nejkoncentrovanějším stavu, míní totiž ústy své hrdinky belgická spisovatelka Amélie Nothombová (nar. 1967 v Japonsku), autorka nejen loni u nás vydané knížky o vztahu krásky a ošklivky Antikrista (Garamond).

Biografie génia jménem Nikola Tesla
Ne, neutápějme se, a čtěme proto i sborník Davida Childerse Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy (DOBRA 2008). Autorem podstatné části textu je tu přitom sám titulní génius, a to díky pozoruhodné stati Problematika zvyšování energie lidstva (se zvláštním přihlédnutím k využití energie Slunce). Teslův moderní životopisec Marc Seifert, jehož kniha Nikola Tesla: vizionář – génius – čaroděj vyšla loni rovněž česky, přispěl sem dvěma závěrečnými kapitolami Teslovy laserové zbraně a paprsky smrti a Tajná historie bezdrátové komunikace, po čemž publikaci uzavírá přesný přepis dokumentů FBI o Teslovi. Bohužel ale plný navždy začerněných míst!

 

Inspirující myšlenky...

Život je stejně divná věc. Proč lidi ustavičně touží po životě? Je to hra, ve který žádnej člověk nevyhraje. Žít, to znamená do úmoru se dřít a snášet útrapy. Těžký je žít. V bolesti nemluvně vsaje první dech, v bolesti starej člověk vydechne naposledy a všecky jeho dni jsou plný trápení a zármutku. A přece klopejtá a potácí se do otevřený náruče smrti s hlavou otočenou dozadu a zápasí až doposledka. A smrt je laskavá. Přece právě život a věci života člověku ubližujou. A přesto milujem život a nenávidíme smrt. To je hrozně divný.
Jack London: Ženská statečnost