A+ A A-

E-knihy zdarma. Nejznámější digitální knihovny nabízejí knihy zdarma ke stažení

audio knihy eknihy zdarma

Google Book Search - světová knihovna

Největší internetový portál rozjel před časem giogantický projekt, ktzerý bude a možná už je obdobou legendární Alexandrijské knihovny. Ovšem ve virtuálním světě.
Google Book Search prezentuje knihy na své speciální „knihovnické stránce“ v souladu s autorskými právy. Údajně. Už se ale ozvalo dost překvapených a nespokojených autorů s kterými se ale Google většinou dohodl na určité finační kompenzaci za reklamu, kterou Google utrží na základě navštěvnosti díky právě jejich jménům a knihám. Jinak u knih, která jsou ještě pod ochranou autorských práv, zpřístupňuje pouze fragmenty svazků. Práva platí po dobu 70 let. Letos (2009) například skončily autorská práva Karla Čapka a je možné s jeho dílem volně nakládat. Knihy jsou tu přístupna ve formátu "pdf" a lze tu jimi listovat stejně jako v knize nebo je stahovat jako soubory do počítače.
Link: https://books.google.cz/

Project Gutenberg
Michal Hart je člověk, který se právem nazýván otcem digitální knihy. Na myšlenku digitalizovat knihy a volně je šířit přišel totiž ještě v dobách, kdy většina lidí neměla o počítačové technice ani ponětí a Internet nebyl ještě na světě. Stalo se tak v roce 1971, kdy ještě jako neznámý student Illinoiské university zde Hart dostal příležitost zdarma využívat přístup k počítači Xerox Sigma V. Prvním textem jeho projektu byla Deklarace nezávislosti Spojených států, kterou měl Hart zrovna v batohu. Přepsal ho sám.
Dnes tato digitální knihovna nabízí více jak 19 000 volně přístupných a stažitelných textů, přičemž průměrně přibývá více než 50 nových titulů měsíčně.
Link: www.gutenberg.org

Gallica – francouzská digitální knihovna
Projekt byl zahájen v roce 2000 a dnes umožňuje volný přístup k 90 000 digitalizovaných svazků z oblasti literatury, práva, ekonomie, historie, vědy i politických věd. Většina textů jsou digitální obdobou faksimile, nejsou tedy přepsány do textového formátu, nýbrž jsou naskenovány a distribuovány ve formátu PDF. Můžete stahovat proto původní vydání knih s původními ilustracemi.
K dispozici jsou i skutečné lahůdky prvních vydání knih. Navíc knihovna obsahuje i zvukové nahrávky autorů.
Gallica nabízí i základní díla encyklopedická a slovníková a najdete tu i skvěle chronologicky zpracované texty z dějin francouzské literatury. Madamme et messieurs – voila!
Bohužel encyklopedia je jen ve fracouzském jazyce. Jak typické pro Francouze )))
Link: http://gallica.bnf.fr/

Liber Liber -  italská knižní a hudební knihovna
Nezisková organizace Manuzio Project, pojmenovaná po vynikajícím benátským tiskaři s ejménem Alda Manuzia je správce italské velké digitální knihovny.
Dnes nabízí na výběr z více jak 1700 svazků italské klasické literatury. Goldoniho či Pirandellovy hry, Celliniho paměti, ale itaké legendární knížku pro děti Pinocchio. Navíc je tady víc jak 1700 audio soborů (mp3) Můžete stahovat celé komplety oper italských mistrů ve slušné kvalitě i kvalitní interpretaci, ale třeba i Bacha,
Link: www.liberliber.it

Euroepana

Na portálu je možné hledat obrazy, fotografie, objekty, knihy, noviny, archivní záznamy, filmy a zvukové dokumenty, které byly digitalizovány organizacemi a institucemi, jež se zabývají ochranou kulturního dědictví v Evropě. Europeana umožní lidem zkoumat, jak se myšlenky přenášely z jedné země do druhé, jak se vyvíjely politické i společenské trendy a jak umělecká hnutí a tendence ovlivňovaly celý kontinent.
Link: http://www.europeana.eu/portal/

ManyBooks
Velmi rozsáhlý zdroj literatury v angličtině. Přes 30.000 knih.
Link: http://manybooks.net/

Gutenberg Australia
Projekt je plně nezávislý na verzi Gutenberg.org. a nabízí tisíce titulů zdarma.
Link: http://www.gutenberg.net.au/


ĆESKÁ REPUBLIKA

Databáze Česká elektronická knihovna – Poezie 19. a počátku 20. století
Základním záměrem bylo shromáždit a zpřístupnit ve formě elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a tak uchovat a v elektronické podobě konzervovat celek české básnické produkce 19. století. Finální počet dokumentů zařazených do databáze je 1700.
Link: http://www.ceska-poezie.cz/cek/

Manuscriptorium
Manuscriptorium je katalog historických fondů českých knihoven, který obsahuje digitalizované dokumenty tisků a rukopisů vzniklých do roku 1800. Nejkvalitnější snímky jsou dostupné ve studovně.
Link: http://www.manuscriptorium.com

Kramerius
Kramerius je katalog historických fondů českých knihoven, který obsahuje digitalizované dokumenty tisků a rukopisů vzniklých po roce 1800.
Link: http://kramerius.nkp.cz

Literatura zdarma ke stažení
Edice Literatura ke stažení je určena všem zájemcům o českou literaturu. Obrací se zejména ke školám, knihovnám a muzeím. Zaměřuje se především na literární výstavy, antologie primárních textů, didaktické materiály, testy a kvízy, korespondující s rámcovými vzdělávacími programy jednotlivých typů škol.
Link: http://www.ucl.cas.cz


DALŠÍ EKNIHY ZDARMA >>>

Sešity.net
http://www.sesity.net/elektronicka-knihovna.php

Robova stránka o knihách
http://www.robov.knihy.szm.com/

Romány zdarma
http://www.romanyzdarma.cz/

Městská knihovna v Praze
http://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/
Zdarma e-knihy od Karla Čapka, Boženy Němcové, o Praze, o Sherlocku Holmesovi nebo o Máji a vybrané pohádkové knihy.

Zlatý fond denníku SME
http://zlatyfond.sme.sk/index.php


OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... knihovny eknihy knihy zdarma

Komentáře  

# Matěj Novobilský 2017-05-19
Já jsem odešel od vydavatele Mafra a začal prodávat své e-knihy za dobrovolnou cenu. Zaplatit čtenář může jen pokud se mu četba líbila

www.matson2.webnode.cz
Citovat
# ml 2017-04-19
E-knihovna Městské knihovny v Praze nabízí mnohem více knih než jen klasiku:
www.e-knihovna.cz
Citovat
# jf 2016-09-08
Knihy ve zjednodušené angličtině (od elementary do advanced) jsou zdarma ke stažení na http://english-e-books.net/
Citovat
# XYZ 2015-03-10
Francie a Lucembursko prohrály boj o nižší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na elektronické knihy. Březen 2015. Soudní dvůr EU totiž rozhodl, že nižší DPH se vztahuje pouze na papírové knihy. Dal tak za pravdu Evropské komisi. Unijní pravidla umožňují členským zemím stanovit nižší sazbu DPH na tištěné knihy. Před dvěma lety EK rozhodla, že nižší daň zavedená Francií a Lucemburskem na elektronické knihy, v případě Francie 5,5 procenta a Lucemburska tři procenta, je nelegální.
To je přece jasné! Důležitý není obsah, ale forma. Takže nižší DPH se logicky nevztahuje na knihy jako takové, ale na papír. Kupodivu ne na veškerý…Kdo by ovšem hledal logiku v bolševických myslích eurofunkcionářů.
Citovat
# Rudolf 2014-08-23
Největší problém není vyrobit dostatečně komfortní čtečku o dostatečné kapacitě, ale donutit autory přistoupit na jiný model zpoplatnění autorských práv a donutit vědeckou komunitu ke zrovnoprávnění elektronické publikace s papírovou. Donutit veškeré školy zveřejnit veškeré učebnice. To bude úkolem pro velké hráče na globálním informačním trhu - velké univerzity, knihovny a velká vydavatelství - za podpory OSN a institucí jako je EU. Projekt Gutenberg či Google Books jsou prvními vlaštovkami tohoto prostředí globálního sdílení znalostí. Informace se musí nejdříve stát veřejným statkem a až pak mohou sloužit všem. Prozatím slouží pouze tomu, kdo zaplatí. Neudržitelnost tohoto business modelu je vidět na distribuci hudby a videoobsahu. Přes drakonické snahy lokálních monopolů probíhá globální sdílení bez ohledu na platné zákony. Kdekdo vypaluje a nikdo se neptá vydavatelství. Veškeré technologické snahy tomu zamezit byly vždy obratem překonány. DRM (Digital right management) se neujal. Je načase vymyslet model, který by autorům umožňoval žít z publikací, aniž by bylo nutno likvidovat svobodný, neautorizovaný pohyb na síti (nutnost autorizace ke koupenému obsahu, zákaz kupovat anonymně, zákaz půjčovat či jinak sdíelt koupené), zpoplatňovat přečtení každé e-stránky či nákup e-knih na jedno přečtení. - See more at: http://www.blisty.cz/art/46711.html#sthash.yXuZhDRI.dpuf
Citovat
# Garry 2013-11-17
Nějaké e knihy jsem našel také na Čtenářský deník.com zde www.ctenarsky-denik.com/e-knihy-e-book/e-knihy-ke-stazeni-zdarma/
Citovat
# Pavol 2013-10-01
A nejlepsia je aj tak www.eknizky.sk
Citovat