nejstarší čítárny jsou šestnáctileté

A+ A A-

Rowlingová nedočetla ani Tolkiena, tak vo co go, smál se jí Terry Pratchett

rowling portrait

Timesy v rozhovoru s J. K. Rowling už v roce 2005 přiznávají autorce znovuobjevení a přepracování žánru fantasy. Což je ovšem velmi zavádějí informace, neboť sama autorka se nechala slyšet, že není velkým fanouškem fantasy literatury a že například nikdy nedočetla ani Tolkienovu trilogii Pán Prstenů. Koneckonců prý ani netušila, že půjde o fantasy román, když začala Pottera v roce 1990 psát. V rozhovoru pro Times mimo jiné řekla:

"Snažila jsem tento žánr (fantasy) podkopat. Harry sice odchází do magického světa, ale je takový svět vůbec lepší než ten, z něhož dochází? Jen to, že v něm potkává milejší lidi, neznamená, že je takový svět výrazně lepší."

Vtipně kdysi na prohlášení Rowlingové reagoval spisovatel Terry Pratchett, úspěšný autor knih o Zeměploše, který si nemyslí, že fantasy je brakem, jehož autor by se měl označení fantastická literatura vyhýbat.

"Nejsem největší světový expert, ale býval bych si myslel, že kouzelníci a čarodějnice, trollové, jednorožci, skrytý svět, skákající čokoládové žabky, soví pošta, magické potraviny, duchové, košťata a zaklínadla jí mohly něco napovědět."

Tolik Pratchet, kterému vadí, jak se Rowling vymezuje proti žánru fantasy a jak čas od času mění svoje názory.

A tak se nám naskýtá otázka, co vlastně Rowling přinesla do světa fantasy literatury, než jen nepopíratelný úspěch v oblasti marketingu.
Fantasy totiž byla vždy literaturou vynalézavou a vždy souvisela s temnou stránkou reálného světa. A to se o Harry Potterovi říct nedá ani náhodou. Fantasy příběhy se vyskytovaly v celé historii lidstva a o úspěch v literární podobě se nejvíc zasloužil Tolkien, kterého údajně Rowling ani nedočetla. A právě od Tolkienova díla se odvíjejí autoři, kteří si s jeho tématem jen hrají a upravují ho. Je jich víc než dost a jsou velmi často lepší spisovatelé než Rowling. Přesto je jich většina nedoceněna, ale je docela možné, že v budoucnu se znovuobjeví některá jejich díla poté, co marketing Pottermanie vystřílí všechne svůj prach. Svět objeví novou a možná lepší Rowling a historie se bude opakovat.

Nedá se proto říct, že Harry Potter je fenomén v oblasti fantasy. Čím dál víc lidí chápe, že se jedná o obyčejnou průměrnou knihu, která má nadprůměrnou reklamu. Nic víc, bohužel.
Možná i proto vyšel poslední díl ve dvou různých obalech. Jeden bude určený dětem a druhý dospělým. Možná proto, aby se "dospělí" nestyděli za to, že čtou blábol malých dětí.

Komentáře  

# Robin via 2017-07-19
"Chesterton kdysi řekl, že fantastika spočívá v tom, že vezmete náš současný svět, převrátíte ho naruby a ukážete jej z jiné perspektivy, takže nakonec zjistíme, že je vlastně báječný," řekl Pratchett v jednom rozhovoru. Přiznává mnoho literárních vzorů, vedle Chestertona a tvůrců fantastiky a sci-fi právě humoristy Jeroma K. Jeroma, P. G. Wodehouse, Marka Twaina. "Někdo říká, že fantastika je útěk před realitou. Ale co by na tom mělo být špatného? Odkud ve skutečnosti utíkáte nebo kam utíkáte? Je fantastický příběh otevíráním nových bran, nebo uzavíráním se před světem?"
Citovat
# Milena 2017-07-19
Pratchettovi nesahá Rowlingová ani po kotníky. Čas ukázal zřetelně jaká je skutečně spisovatelka. Všechno ostatní co vydala po Potterovi bylo už podprůměrné.
Citovat
# Mirek 2013-07-20
Klasická ukázka jak se píší PR články, které lidi považují za nějakou pravdu, či co. Každý rozumný člověk ví, že Rowlingová je jen průměrná spisovatelka, jakých je na světě tisíce. Bez reklamy by o ni vědělo pár stovek lidí. Její úspěch nezávisí na jejím psaním, ale na hysterické reklamě, blbosti lidí a týmu,který knížky upravuje.
Citovat
# John 2013-07-20
Terry Pratchett to řekl přesně a navíc on na psaní má mandát, protože je skutečný spisovatel. Rowlingová nemít za sebou reklamu by se skoro neprodávala.
Citovat