Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Ničení knih a šlapání po nich jako stupidní umění kanadských umělců


toronto-stupidita-kniha-umeni

Skupina mladých umělců v kanadském Torontu tzv. Luzinterruptus sesbírala tisíce knih a rozložila je na ulici Hagerman Street. Akce Literature vs. Traffic in Toronto měla být formou protestu. Co tím chtěli mladí sdělit?


Že hluk a provoz ve měste se změnil v bitvu mezi auty a chodci, kteří v takovém prostředí nemohou dýchat? Chcete bojovat za město bez aut? OK, to beru, ale jaké máte řešení? Aha, žádné a proto proti hlouposti kolektivní stavíte svou vlastní hloupost? Nejsou náhodou ti "iphonoví umělci" mimo realitu?

Nikdo z nich si asi neuvědomil, že napsat knihu je dar, kniha není kus plastu a papíru, nese poselství a podle toho by s ní mělo být zacházeno. Nikdo z organizátorů nesdělil, že na ulici rozhodili tisíce knih, patřící do kategorie literárního škváru. To snad by nějaký smysl mělo. Ve špíně ulice se ale válely jakékoliv knihy, po kterých lidé navíc šlapali.

Jestli ničením knih upozorňujeme na jiný vážný problém, aniž bychom nabízeli jakékoliv řešení, pak to není umění, ale projev stupidity.
Bude dobré si na tomto místě připomenout, co to je:
"Katastrofa této společnosti je důsledkem stupidity. Stupidita není hloupost, stupidita není nevědomost, stupidita není omyl ani nedostatek informací. Stupidita je rozpad zpětné vazby mezi chováním a prostředím, podmíněná rozpadem takzvaných schémat. Schémata jsou poznávací programy určené k řešení problémů."
Definici zveřejnil MUDr. František Koukolík. A je k dané situaci víc než přesná.
http://www.luzinterruptus.com

Komentáře  

# Irena 2017-03-06
Tam, kde se pálí knihy, se posléze upalují lidé.
Heine Heinrich
Citovat
# Majka 2016-11-30
Výsledek vzdělání, Kanada na tom není asi moc dobře, když takovou hovadinu nikdo nekritizuje.
Citovat
# Vilém 2016-11-30
Cituji Karel Kopečný:
U nás tyhle sračky zastane Černý a jeho skvadra.

Přesně!!!!!!!
Citovat
# Karel Kopečný 2016-11-27
U nás tyhle sračky zastane Černý a jeho skvadra.
Citovat
# Maria 2016-11-23
V konceptuálním umění, kterým se mnozí umělci určitě zaštitují je stupidita až na prvním místě. Jeden z důkazů kam směřuje současné školství a umělecké školy.
Citovat
# Rudolf 2016-11-23
U nás podobných stupidit je taky hodně. Stačí se podívat na program některýcj pražských galerrí jako např. DOX nebo na tzv. umění Černého.
Citovat