Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Martin Patřičný. Trampská písnička aneb proč hraji stromům

patricny kytara 1
Kdo jiný hraje stromům? Kdybyste se stromů ptali, zjistíte, že jiné než trampské písničky skoro neznají. Nějakou tu lidovku, sem tam trochu popu…
Tak proto.
Kdyby se vám snad zdálo, že ta či ona píseň zní v mém podání originálně, tak opravdu je to tak.

Znám několik muzikantů a oni, profíci, když se mnou hrají, se musí soustředit na to, co já jsem si v té písni upravil a podobně.
Víte, já hraju na kytaru asi od třinácti let, a tehdy, v těch dávných časech se lidi učili písničky tak, že je od někoho slyšeli zpívat a hrát. U ohně třeba, nebo na mejdanech a tak.
Dnes někdo píseň nahraje, dá na nosiče nebo mp nebo you tube a všichni to potom hrají stejně.

A to já nedělám. Já si při těch písničkách myslím i na ty starý časy, na řeku, u který jsme nocovali, na lidi co ty písničky zpívali pro mě poprvé, na holky, kterým jsem je poprvé zpíval já.
A jak se tak někdy dojmu, ujede mi hlas, nebo spletu akord, takže nevím, čeho spíš byste se měli držet. No, tóninu snad udržím. A mám jednu omluvu – zpívám a hraju moc rád!
V době dnešní je tohle moje upravování písní velikou, velikou výhodou. Někdy jde totiž moje umělecké arrangement tak daleko, že někdo ani neví, jaká píseň se pěje.
A v čem je ta výhoda? Inu, protože se jedná nepochybně o moje vlastní aranžmá staré písně, nemusím tudíž nic ohlašovat, ani platit poplatky.
To jen tak na vysvětlenou, kdyby tu snad náhodou byli nějací kontroloři, převlečení za diváky.

patricny kytara 2

Ještě se musím zmínit o fenomenu broken heart, zlomené srdce.
To je v mnoha písních cizích i našich. No, dovedu si představit zlomenou ruku, nebo prst. Prý někteří primáti mají dole mezi nohama takovou kůstku, aby se mohli se samičkou spojit i bez viagry, tak taková kůstka se může zlomit při nějaké činnosti podle Kámasútry, jen nevím, jak by se to sádrovalo…no, zlomené srdce asi sádrovat nejde. Napadlo mě, že v našich starých trampských písničkách je možná víc ohně, než brokenhartů. Myslím ohně skutečného, s plameny, kouřem a tak, víte? A tím bych ohledně trampských písniček skončil.

Kterou si dáme? Přijď jen na malou chvíli? Tak jo. V Déčku.
Před chajdou až oheň bude plát…

Poprvě prosloveno na literárním večeru Literárek
při příležitosti oslavy Knihy měsíce což bylo Tajemství dřeva.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Patřičný Martin

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit