Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Otřesná úroveň znalostí českého jazyka úředníků je obrazem upadající společnosti

cestina-jazyk

Obecná pokleslost úrovně znalosti českého jazyka mluveného či psaného ve státní správě je do očí bijící. Hrubky, neobratné a komolené obraty v psané češtině začínají být v celé společnosti velkým problémem.  Sám jsem musel před dvěma lety po "velmi svědomité" úřednici opravovat oficiální dokument, kde ve dvou větách byly dvě hrubky.

Nepřekvapuje proto, že i prezident Zeman veřejně upozorňuje premiéra České republiky Sobotku, že v jeho návrzích na jmenování ministrů bylo šest chyb. Ve skutečnosti jich tam bylo devět, včetně nesprávných jmen ministrů. A pokud občas čtete noviny nebo sledujete televizi a v ní vystoupení moderátorů, poltiků či úředníků, obraz si můžete velmi snadno udělat sami.

Jak by asi dopadl test, který by museli podstoupit všichni úředníci státní správy, aby prokázali znalost českého jazyka?
Pravděpodobně by víc jak polovina nebyla připuštěna ani k maturitě. Zdá se však, že brzo bude nutností takové testy zadávat pravidelně. Komolené výrazy v úřednických dokumentech se velmi snadno stávají předmětem mnoha dalších vážných pochybení. Menší vzdělanost totiž přináší další problém, kterým je porozumění psanému textu.
Co si máme například myslet o stránkách http://obcanstvi.cestina-pro-cizince.cz, kde autoři testů češtiny pro cizince sami bojují s mateřským jazykem víc než zkoušení cizinci.

A kde je základní problém?
Nic nového, nic tajného. Samozřejmě chyba je v prvé řadě u rodičů. Bohužel většina z nich má ještě větší problémy s češtinou než jejich děti. Škola má zase prioritní problém nastavit vyšší požadavky, protože ze škol se stávají firmy, kde hospodaření závisí na počtu žáků. Navíc nikdo ze zodpovědných už léta nechce odpovědět na otázku, kterou mnozí učitelé opakovaně kladou, jak nastavit systém, aby pro středoškoláky nebyla maturita tak směšně jednoduchá. To platí pro výstupy u všech typů škol.

Je tedy zřejmé, že podstatné snížení znalostních požadavků u studentů souvisí se všeobecně chybným nastavením celého vzdělávacího systému, kde víc jak na vzdělání záleží na ekonomických výsledcích a teď už dokonce na inkluzi, která je zcela evidentním nástrojem na snižování úrovně vzdělávání. Viz: Zkušená kantorka Lubomíra Moudrá o nesmyslnosti současné inkluze v českém školství
Důsledky takové nezodpovědné politiky se nám projevují degradaci základního vzdělání na znalost kupeckých počtů, obecné komunikace při nákupech a čtení titulků, nadpisů a cenovek, ovšem bez větší schopnosti porozumět psanému textu. Stáváme se tak dobrovolně oblastí levné pracovní síly. Koneckonců společnost, která nedbá na kvalitní vzdělávání, si nic jiného nezaslouží.

Vaše názory  

# Ivka
Titul není zárukou vzdělanosti, ale schopnost sebevzdělávání po celý život, přesně vyjadřuje lidskou největší neschopnost. Učíme se do 25 let a pak pomalu zapomínáme a za 30 let jsme na úrovni základní školy. A to ještěš v lepším případě. Schopnosti pracovat s mozkem (pamatovat si, analyzovat) ztrácíme stejně rychle jako když nám ochabuje svalstvo, které nepoužíváme. Dospělost u mnoha lidí znamená demence myšlení, kterou si záměrně vyvolávají svojí nečinností, konzumním způsobem života a stereotypem v práci, doma a tak podobně. Včera na úřadě mě zamrazilo, když jsem viděl zdravou, dospělou úřednici, která nebyla schopna pochopit moji kombinaci dvou otázek. Kdyby měla 8 let, chápal bych to. Měla však přes 40 a byla na místě, kde člověk musí nejen mít kvantum znalostí, ale musí i umět hledat souvislosti. Ona však měla dojem, že všechny odpovědi najde v PC. Když se tak nestalo, vytiskla mi 56 papírů ať si to najdu. Její mozek byl už tak degenerovaný (měla titul Mgr), že zvládla asi bez problémnu cestu domů, do obchodu a do kuchyně.
| Quote
# Hana
Posilame pred zahajenim oprav fasad tzv. Stratigraficky pruzkum fasady na Magistrat hl. m. Prahy. Je to zprava o stavu barevnosti, sondy do fasady, plan na barevnost atd. ... je to plne fotek, samozrejme barevnych. Posilame to datovou schrankou. Asi po 14 dnech nam prisla zadost o doplneni "barevneho" pruzkumu. Nechapala jsem. Scanujeme to a posilame datovkou samozrejme barevne, je to preci zprava o odstinech barev!
A hle... mela jsem pravdu! Nejenze to vytiskli kreteni na cernobile tiskarne a ofiko cestou nas pozadali o doplneni "neuplneho" ohlaseni, cimz se to cele opozdi a nam stoji terminy zahajeni, ale! jeste nejakej ing.arch. rika do telefonu "no jo, to vite, my jsme chudej urad, my to nemuzeme vsechno tisknout barevne, mate s tim prijit osobne" ... ?!!!!!!!!!
Takze to neni jen gramatice, to je o celkove hlouposti uredniku.
| Quote
# soufal
Poise teoreticky. A propo, připomnělo mi to teoretické milionáře...
Ptá se synek otce: Co znamená "teoretický"?
Otec na manželku: Šla bys s cizím chlapem za milión?
Manželka: Nejspíš ano, měli bychom po starostech...
Otec na dceru: Šla bys s cizím chlapem za milión?
Dcera: Ano, měla bych po starostech...
Otec na syna: Tak podívej, teoreticky jsme bohatá rodina, máme dva miliony, ale prakticky máme doma jen dvě kurvy...
| Quote
# Pavel
Proč chceme mít každého mladého člověka s diplomem, a tím pádem snižujeme kvalitu vzdělání, že už to skoro nemá žádný smysl.
| Quote
# JAn
čeština je jazyk pro někoho velmi náročný. Viz např. nová vyhláška o přijímacím řízení na střední školy 353/2016, § 8: (4) Informací veřejně nepřístupnou může být prohlášena dokumentace obsahující informace o opatřeních přijatých k zajištění ochrany informací veřejně nepřístupných a o dalších skutečnostech, jejichž zveřejnění by
ochranu informací veřejně nepřístupných podle odstavce 2 učinilo neúčinnou.
| Quote
# Majka
Pravda, nkluze je strašný nástoj na deklasování vzdělanosti. Paní Moudrá to řekla obsáhle i za mě.
| Quote
# Macek
Úředníků v Česku v roce 2016 oproti roku 2012 přibylo o 23 tisíc na letošních 437 tisíc, náklady na jejich odměňování stouply o 16,6 miliardy na letošních 149 miliard korun. Příští rok by přitom měly výdaje státního rozpočtu na platy dále stoupnout na 162 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.
Doufám, že si nestěžujete, neboť na každém kroku vidíte, kterak vám usnadňují a zpříjemňují život…
| Quote
# John
Pravda, není nic strašnějšího než hloupý a nevzdělaný úředník, který z pozice sve fuknce se tváří jako wikipedie v lidske kúži. A je jich vetsina.
| Quote
# Majka
Nelze nesouhlasit. Pracuji už dvacet let na radnici a vím velmi dobře, že písmené vyjadřování u mladých úředníků je čím dál horší. Nejen, že neumí dobře česky, ale velmi často se neumí jasně a stručně vyjádřit, nehledě k času, který jim musíte věnovat, aby pochopili o čem je vůbec řeč. Existují samozřejmě světlé výjimky, ale v obecné rovině má autor článku naprostou pravdu.
| Quote
# ouřada
proboha, kdo psal takový článek, není vůbec o pravopisu úředníků, ale o kecech rádoby o kvalitě vzdělání o maturitě vč. cizinců, který tady chtěj mít občasntví, to ale nesouvisí s úředníky. Ty budeš asi taky tak nak mimo ne? nedelej chytryho a makej
| Quote
# Milan
Dotace na žáka pro danou školu ze strany ministerstva znamená, že daný ředitel má eminentní zájem na tom, aby každý žák či student tzv. prošel pokud možno hladce všemi ročníky, teď je zcela jedno, o jaký typ školy se jedná. Navíc učitelé mají silně vyvinutý pud sebezáchovy, a raději limitují své požadavky na znalosti žáků jen pro to, aby oni sami neměli problém.
| Quote
# Majka
Všimněte si snah neustále tlačit na učitele , aby se vzdělávali, aby se učili novým metodám práce, aby byli kreativní.

Proč to samé nechceme po dětech? Vždyť co je to – děti budou mít jednodušší písmo, děti nebudou muset psát úkoly, děti se nebudou muset doma vůbec připravovat, nebudou muset… Když takové dítě vyroste, bude mít dojem, že kdykoli mu něco nepůjde, pak se nároky na něj prostě sníží a to bude stačit.
blisty.cz/art/72033.html#sthash.oxODOI8j.yLXharv2.dpuf
| Quote
# Ladislav
Pravda, každá společnost, která podcení vzdělávání, půjde do háje!
| Quote
# Ludmila
Bohužel pravda pravdoucí, osobně mohu potvrdit. Můj manžel dostal poštou soudní rozhodnutí ve které bylo 12 hrubek. Kamarádka učitelka by to hodnotila na základní škole známkou pět. Takové nedostatky v soudních rozhodnutích jsou velmi často na pováženou a kladou nám otázky o skutečné vzdělanosti všech úředníků, včetně soudců.
| Quote
# sofie
Souhlasím úplně se vším a je to smutné, zvlášť poslední odstavec.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit