Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Tvrdá daň na knihy, tzv. Stamp Tax měla už před 150 lety omezit přístup chudších lidí ke vzdělávání

hetherington stamp tax

V Británii existovala do roku 1855 velmi tvrdá daň na knihy a tisk vůbec, tzv. "Stamp Tax". Tím se knihy staly nedostupnými pro nižší vrstvy, což byl ten pravý důvod. Vládnoucí třída obávala, že by mohlo vést k revoluci, kdyby prostí lidé měli přístup k informacím.


Proti této dani se jako první otevřeně postavil editor a tiskař Henry Hetherington,
který ve třicátých letech devatenáctého století vydával tisk, který ignoroval zákon o zdaňování informací. Jeho Poor Man's Guardian (1831-1835) dosáhl r. 1833 nákladu 220 000 výtisků. Britské úřady Hetheringtona několikrát za vzdorné ignorování zákona o zdaňování tisku věznily a v roce 1835 mu rozbily tiskárnu. Zasloužil se však o to, že zrůdná daň byla od r. 1855 radikálně snížena a dodnes je v Británii považováno zvýšení daní na knihy za za naprosto nemožné.

V EU pohybuje průměrná daň na papírové knihy kolem 7,5% (2014)
Například 0% daň je ve Velké Británii, Irsku, Norsku, Chorvatsku. V Lucembursku je 3% daň i na eknihy,  Itálie a Španělsko 4%. Francie má stejnou daň pro normální i eknihy, 5,5%. Nejvyšší 20% daň na knihy má Bulharsko, Albánie, Ukrajina a Dánsko, které má 25%. Více o daních v Evropě.

V ČR (2014) je základní sazba na papírové knihy 15% a na eknihy neuvěřitelých 21%, které přes velký protest veřejnosti zavedla ODS a TOP09.
Zvýšení DPH na eknihy (21%) způsobilo, že jeden z největších českých distributorů elektronických knih Palmknihy.cz oznámil, že začíná prodávat e-knihy přes nově založenou firmu Palmbooks se sídlem v Lucembursku. (zde je DPH 3%)
Zvýšení daně na knihy v ČR tak paradoxně vede k ještě větším daňovým únikům. A rozhodně na tom nic nemění fakt, že se ve sněmovně 24.9. 2014 rozhodli snížit DPH pro papírové knihy. Sazba bude od roku 2015 "jen" 10 procent. Tím jsme se konečně přiblížili i Slovensku.

Ale cena knih se na českém trhu z největší pravděpodobnosti nezmění, když se obchod s papírovými knihami pomalu hroutí a neexistuje ani zajímavý obchodní model na prodej eknih.

Vaše názory  

# Kamil
Nutnost chránit a podporovat vydávání knih formou nižší sazby DPH, anebo do­konce formou speciální výjimky, je v Evropě všeobecně sdílená.
Průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5-6 %. Ve čtyřiadvaceti zemích ze sedmadvaceti zemí EU není DPH na knihy vyšší než 10 % a vyšší sazba než 12 % se naopak uplatňuje pouze v Dánsku a Bulharsku. Nulové DPH se na knihy uplatňuje ve Velké Británii, Irsku, Norsku a Chorvatsku. V osmi zemích EU (jedná se vesměs o menší země, vědomé si nutnosti podpory národní kultury - Maďarsko, Švédsko, Řecko, Estonsko, Finsko, Litva, Rumunsko a Lotyšsko) se na knihy uplatňuje nižší DPH než na potraviny!
| Quote
# Vašek
Výrok nezvoleného senátora Škromacha, který potvrzuje, že se nic nemění:
"Myslím, že základní jsou potraviny, protože člověku, který trpí hladem, se taky blbě čte.“
| Quote
# Jaromir
„Pokuta je daň za to, že člověk udělal něco špatného. Daň je naopak pokuta za to, že člověk udělal něco dobrého.“ (Johan Norberg)
| Quote
# Vajda
Takže Čecháčkům se podařilo to, co v Británii by bylo skoro nemožné.
| Quote
# MilanL
V Čechách se daří mimořádně událostem, které v minulosti byly skoro nemožné. Vracíme nakradený majetek církvím, která ani žádný majetek nikdy neměla. Ve školách se bude učit naboženství, aby Češi byli ještě více poslušni vrchnosti. Vrací se středověk.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit