Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Katolický biskup Williamson odmítL uznat svědectví 52.000 lidí o holocaustu

holocaust-terezin-koncentrak-nacismus

Existují lidé, jako je třeba katolický biskup Richard Williamson, který přímo odmítl, že by za nacismu Židé umírali v plynových komorách a že jich zemřelo tak mnoho. Tento biskup byl v roce 1988 vyloučen z církve, ale papež Benedikt ho znovu rehabilitoval a to i přes jeho názory, které biskup opakovaně odmítnul popřít.

Protože zřejmě v Římě neexistuje jednotný názor na holocaust je třeba, aby si nejen katoličtí představitelé uvědomili, co se tenkrát opravdu stalo a co se, v jinych formách, děje dodnes na různých místech světa.

Unikátní databáze o holocaustu pro arogantní katolické biskupy
Po dokončení filmu Schindlerův seznam Spielbergem, inicioval tento režisér vznik nadace Shoah a unikátní databáze, která je přístupná také z Prahy. V databázi nalezneme vzpomínky 52 000 lidí z 56 zemí, v Česku se natočilo přes 500 rozhovorů. Každé interview zachycuje vzpomínky na události před před 2. světovou válkou, během ní a po ní a v průměru trvá dvě hodiny.
https://sfi.usc.edu/

Holocaust cz
Portál představuje obsáhlý a unikátní zdroj informací k tématu skutečného holocaustu, rasismu a antisemitismu.

http://www.holocaust.cz/Jedinečný dokument Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla
Tento dokumentární cyklus vznikl během deseti let práce ze 400 hodin filmového záznamu, pořízeného ve dvaceti zemích světa pěti kontinentů, skládá ze soukromých zážitků a dojmů nový, překvapivý obraz holokaustu a umožňuje porovnávat jednotlivé strategie přežití a složité volby lidí vystavených maximálnímu násilí.
Projekt na www:  http://www.forgottentransports.com/cz/

Doporučujeme knihy:
Ota Kraus, Erich Schön: Továrna na smrt, Čin, Praha 1946.
Erich Kulka: Soudcové, žalobci, obhájci. Proces s osvětimskými zločinci , Svoboda, Praha 1966.
Franciszek Piper (ed.), Teresa Świebocka (ed.): Auschwitz. Nazi Death Camp, The Auschwitz-Birkenau State Museum, Oświęcim 1996.
Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi , Sefer, Praha 1998.
Toman Brod, Miroslav Kárný, Margita Kárná: Terezínský rodinný tábor v Osvětimi-Birkenau , Terezínská iniciativa - Melantrich, Praha 1994.
Danuta Czech: Kalendarium der Ereignisse im Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau 1939-1945 , Rowohlt, Reinbek 1989.

Komentáře  

# Vostok 2017-05-09
A nepredlozil biskup williamson nahodou svoje argumenty? Predlozil! Toz tak
Citovat
# JAn 2017-01-29
Holocaust je psychopatické zvěrstvo lidí, kteří mají moc a pocit té jediné pravdy.
Citovat
# John 2013-11-18
Katolická cirkev měla za fašismu vždy přátelský vztah s nacisty. Nejen v Německu, ale v podstatě všude, včetně nasilné katolizace v bývalé Jugoslávii a na mnoha dalších místech. Google je plný informací. Zvláštní, že komunistické zločiny zvedají ze židle skoro každého, ale zločiny katolické církve jakoby by nebyly.
Citovat
# Komarovský Michal 2013-09-26
Civilní odvolací soud v německém Řezně dnes potvrdil peněžní trest uložený v lednu nižší soudní instancí britskému popírači holokaustu Richardu Williamsonovi. Za výroky zpochybňující existenci plynových komor a vyvraždění více než šesti milionů Židů nacisty musí kontroverzní katolický duchovní Williamson zaplatit pokutu ve výši 1800 eur (zhruba 47.000 korun), oznámila agentura DPA září 2013
Jak vidět církvi je to zatím jedno.
Citovat
# Joshua 2010-06-19
Osvětim začíná tam, kde člověk stojí na jatkách a pomyslí si - vždyť jsou to jen zvířata, napsal Theodor Wiesengrund Adorno. To je také důvod, proč dodnes existujéí lidé jako katolický kněz a ochránce papeže Williamson
Citovat
# Zdenina 2010-05-21
Ano a existují také další, především mladí lidé, kteří odmítají skutečnost, že se tyto hrůzy zvané HOLOCAUST odehrávali a nepoučeni z historie se snaží opět vzkřísit zrůdné myšlenky této ideologie pod hlavičkou neonacismu.
Naštěstí však ještě také existují lidé, z nich někteří ještě mají tu sílu, vyprávět svůj životní příběh, aby otřásli těmito neomalenými názory nevěřících Tomášů a lidí vytvářející nové zlo.
Spousta z nás jsme měli 9.4.2010 tu čest potkat a naslouchat člověku, který tyto hrůzy prožil na vlastní kůži. Sešli jsme se ve škole v malé vesničce Klopina, abychom si mohli vyslechnout životní příběh Tomáše Graumanna, který měl to štěstí, že byl stejně jako 669 židovských dětí zachráněn sirem Nicholasem Wintonem.
Válka a genocida s ní spojená jej jako osmiletého zastihla s bratrem a matkou na zámku v Těšanech u Brna. Na vlastní kůži zažil ponižování a bití nacistickými vojáky. Jeho matka tedy při možnosti poslat své syny za nadějí do Anglie, kterou jí nabídl prostřednictvím evangelického faráře Odstrčila Nicholas Winton, neváhala a vypravila své syny na cestu. Bohužel, mladší syn Tony onemocněl, a tak bylo rozhodnuto, že odjede za bratrem následujícím vlakem 1.září 1939. Jak už však víme, tento den začala druhá světová válka. Tento vlak nikdy neodjel. Bratr Tomase Graumanna, stejně tak celá jeho nejbližší rodina zemřeli v koncentračních táborech.
Ve Skotsku se jej ujala náhradní rodina a on si začal zvykat na nový život, nový jazyk. Ztrácela však svůj rodný jazyk a neustále jej pronásledovala vzpomínka na Wilsonovo nádraží, kde se s velkým číslem na krku navždy rozloučil se svou maminkou a babičkou, kde byl svědkem jiných nepředstavitelných loučení rodičů a jejich dětí, kdy matky v posledních vteřinách své děti z vlaku odebíraly a zase je tam vracely, neboť ta nejistota a zároveň strach z budoucnosti byly obrovské! Zachránily jim tak však jejich životy, které ve většině případů sami ztratili v koncentračních táborech.
Přesněji řečeno, ten, který jejich životy skutečně zachránil byl sir Nicholas Winton. Ten měl v roce 1938 se svým přítelem Martinem Blakem odcestovat na dovolenou. Blake mu však volal, že musí zachránit politiky a umělce do Anglie před hrozbou Hitlera. Winton za ním odcestoval do Prahy, ale stále si uvědomoval, že nevyřešenou otázkou jsou židovské děti. Začal na svém obtížném plánu pracovat, nebyl to jednoduchý úkol, naopak velmi riskantní, ale přinášel ovoce. Jeho rodina a přátelé si mysleli, že je na dovolené a on využil situace a zavolal šéfovi o prodloužení dovolené. Winton pracoval na vízech pro děti, pro náhradní pěstounskou péči, potvrzení od lékaře a to vše dělal na vlastní pěst. Vyplatilo se, Nicholas Winton ač měl jet pouze na dovolenou, udělal něco nad čím zůstává rozum stát, zachránil 669 životů.
Winton se poté vrátil ke své úřednické práci a na jeho skutečně obrovský čin by se zapomnělo nebýt jeho ženy Grete, která v roce 1988 našla patřičné dokumenty. Jeho manželka předala dokumenty historičce Elizabeth Maxwelové a zorganizovali setkání Wintona se zachráněnými dětmi. Kouzlo bylo v tom, že v publiku, které zahrnovaly zachráněné děti seděl i Winton, který ovšem o ničem nevěděl. Když nastala chvíle zvratu a Winton se dozvěděl o co jde napětí, slzy a dojmy byly upřímné. Nejen tuto srdceryvnou scénu jsme mohli shlédnout při projekci filmu Matěje Mináče „Síla lidskosti“, který nám Tomas Graumann se svou kouzelnou ženou Caroline přivezl pro dokreslení svého životního příběhu.
Sir Nicholas Winton není jediným hrdinou té doby. Připomeňme si další jména záchranců, jejichž životním motem je rovněž moto Elie Wiesela: „...zůstat němý a netečný je hřích největší...“. Jsou to Oskar Schindler či Irena Sendlerowa.
Po zveřejnění příběhu Nicholase Wintona se ztrhla vlna nejen v médiích, ale taky v literatuře a čin se stal předlohou pro knihy a filmy. Sir Nicholas Winton vždy byl a taky zůstal skromným člověkem „Ty děti potřebovaly pomoc a já byl schopen jim ji poskytnout“.
Měli jsme skutečně jedinečnou příležitost zažít toto osobní setkání, které se pro stáří svědků možná již nebude opakovat. Nejsilnějším momentem byla výpověď pana Graumanna: „Modlím se k Bohu, aby Hitlerovi a nacistům odpustil.“ Co ještě dodat? Snad jen vzkaz pro biskupa Williamsona a všechny nesmyslné a ubohé popírače: „ Kéž by i Vám bylo odpuštěno a vy jste prozřeli!“

Děkujeme Luďkovi Štiplovi ze společnosti Respekt a tolerance za zprostředkování tohoto jedinečného setkání.
Děkujeme také Kamile Hýžové ze ZUŠ Rýmařov, která nám poskytla úžasné výtvarné práce, jež se svými studenty vytvořila loni v létě v Úsově, a které nám příjemně dokreslily prostředí tohoto tématického odpoledne.


Za KLOVEL Zdeňka Míčová
Citovat
# KarelOpavský 2010-04-14
Když někdo nápíše, že mrtvých tolik nebylo, ale že jich bylo JEN pár set tisíc, pak nevím, co s takovým člověkem dělat. Když je to navíc katolický biskup, pak si myslím svoje o celé katolické církvi. Za tu dobu, co existují, iniciovali vraždění více lidí, jak všichni nacisti za 2. světové války.
Citovat
# radimm 2010-04-14
Nedavno jsem si cetl z pisma svateho, knihu z roku 1939 z poznamkama papeze Pia XII. a muzu rict ze prvnich devet stranek je opravdu silny dogmaticky kafe, zvlaste kdyz jsem si uvedomil, ze ten papeženec, coby namestek Jezise nechtel za pár let odsoudit vrazdeni Zidu v Nemecku a cirkev se za to dodnes ani neomluvila (pokud vim)
Citovat
# Lukáš 2010-04-13
Režisér Lukáš Přibyl představil svůj dokument Zapomenuté transporty v New Yorku pod záštitou Václava Havla, Karla Schwarzenberga a Miloše Formana.Lu
Citovat
# Jan 2010-04-12
Tomu se snad ani nedá věřit. Hyenismus s lidskou tváří.
Citovat