Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Nobelova cena přerůstá v šaškárnu a střelný prach lidské tuposti

nobel albert prize

Byl geniální, velmi umanutý a uznával ho celý svět. Jmenoval se Alfred Bernhard Nobel (1833 - 1896). Za svůj život zrealizoval 355 patentů převážně v oboru chemie. Podmanil si  energii nitroglycerinu a objevil dynamit. A aby obě válčící strany viděly koho vraždí, vynalezl bezdýmový střelný prach i výbušnou želatinu. (1876 výbušná želatina, 1887 ballistite, výbušný prach) Neobyčejný finační zisk z těchto objevů dal základ rozvoji nadnárodních společností. Nobel sám založil na sto podniků ve dvaceti státech světa.

Byl zřejmě první člověk, který vyslovil názor, že války přestanou kvůli vynálezům zbraní hromadného ničení, než ze snah mírových aktivistů.
Velké zlo by mělo vykonat velké dobro. A začal vymýšlet zbraň, která by vyděsila lidstvo tak, že by dobrovolně odstoupili od válek. Jeho poslední patent byla raketa, která ulétla tři kilometry.

Ale jako každý člověk, jednoho dne zemřel a zanechal po sobě třicet miliónů švédských korun, které se staly základem Nobelovy nadace.
Zcela jistě tato finanční odměna pomohla mnoha nositelům dokončit vědeckou práci, dopsat knihu nebo aspoň nežít v nouzi. Snad můžeme věřit tomu, že své dílo nesměřovali ke zkáze, ale k dobru, stejně jak tomu věřil Nobel. A přesto nikdy nevíme, zda další generace jejich dílo nezneužije ve jménu posedlosti a touhy po moci, které zpětně nazýváme zlem.

A tak se mi zdá, že i Nobelova cena míru je cítit nejen střelným prachem, ale i věčnou touhou vyzkoušet nejdřív tu horší stránku každého nápadu a teprve potom si říct: Tudy cesta nevede. Jako bych slyšel Cimrmana. Co je na světě zneužitelné, se nejdřív zneužije. Existuje větší důkaz lidské tuposti?

Proč si rozumný člověk přestává ceny vážit?
Původní záměr ocenit vědecké objevy znamenající přínos pro lidstvo se postupně degradovalo nesmyslným přidáním ceny za ekonomii (udělována Švédskou říšskou bankou od roku 1968) a často kontroverzní Nobelovou cenou míru, udělována komisí norského parlamentu. Ta je dnes příčinou velmi hlasitého smíchu nad lidskou hloupostí a nad lobbismem, který v kruzích Švédské akademie bezesporu panuje a která velmi často rozhoduje na základě politické poptávky.

Připomeňme jen ty nejkřiklavější rozhodnutí:
Udělení ceny Míru americkému ministrovi Henrymu Kissingerovi za údajné diplomatické jednání ve válce ve Vietnamu, kterou rozpoutaly samy Spojené státy. Přiznání ceny v roce 1994 kontroverznímu politikovi Jásiru Arafatovi nebo dokonce už naprosto nepochopitelná cena (2009) velmi kontroverznímu Baracku Obamovi, za nulový přínos světovému míru po několika měsících jeho vlády v době, kdy USA vedla několik útočných válek ve světě.
Směšné je i udělení Nobelovy ceny úřednické a ve své podstatě nedemokratické Evropské unii a jejich nevoleným představitelům.
Výrazem neúcty k opravdovým mistrům literatury je udělení nobelovky zpěvákovi Bobu Dylanovi v roce 2016 za jeho literárně-průměrné texty.

Sympatická videopoznámka k Nobelově cenu Míru ve zpravodajstvi Bulva

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Nobelova cena, Nobel Afred

Komentáře  

# Irena 2017-02-04
Nápis a reliéf na medaile Nobelovej ceny za literatúru: InventaS vItam Iuvat exCOLuISSe Per arteS ObJavy ObOHaCuJú žIvOt a umenIe HO SKrᚼuJe Očarený muž, sediaci pod vavrínovým stromom, načúvajúc zapisuje spev Múzy.
Čo viac,..
Citovat
# irena 2015-05-30
28.5.15 Uniklý dopis datovaný 19. května a poslaný předsedou ukrajinského parlamentu Vladimirem Grojsmanem chargé d’affaires US ambasády v norském Oslu jí děkuje za „úsilí, které vynaložila, aby byl Petro Oleksijovič Porošenko nominován na Nobelovu cenu míru,“ ale pokračuje, „pořád ale považujeme vaše ujištění o podpoře dvou členů Nobelovské komise za nedostatečné,“ protože v Komisi je pět členů a je třeba podpory 3 z nich
Citovat
# Michal 2014-01-31
Vláda nositele ceny míru Obamy válčí v roce 2014 ve 134 zemích po celé planetě, jejíž rozsah se od podzimu roku 2001, kdy americká vláda zahájila globální tažení proti terorismu, znatelně zvýšil. od Obamova nastěhování do Bílého domu před pěti lety (zatím) usmrceno více než 2400 Pákistánců, Jemenců a Somálců. Noam Chomsky označil Obamovu válku bezpilotních letadel za „zdaleka největší teroristickou kampaň ve světě“ a též je toto tažení podle jeho slov „kampaní, jež terorismus generuje“.
Citovat
# Mirek 2015-03-06
Šéf komise udílející Nobelovu cenu míru byl poprvé v historii vyhozen. Došlo k tomu v úterý 3. března 2015. Thorbjorn Jagland, předseda Komise pro udílení Nobelových cen míru a bývalý norský ministerský předseda cestou ke dveřím ještě řekl, že by bylo „opravdu pěkné“, kdyby president Barack Obama tu cenu vrátil. Bílý dům k tomu neměl žádný okamžitý komentář.
Citovat
# Martin 2013-11-18
Nacistický diktátor Adolf Hitler nominován na Nobelovu cenu za mír v roce 1939. V té době byl nominován pak britský ministerský předseda Neville Chamberlin na Nobelovu cenu za mír. Cena byla navržena Brandtem, ale údajně zrušena v dopise ze dne 01.02.1939.
Citovat
# John 2013-10-17
Nobelovu cenu za mír by měla být přejmenována na Nobelovu cenu propagandy. To je přesný termín poslání podivné ceny.
Citovat
# Pajik 2013-10-11
Nobelovu cenu za mír pro rok 2013 překvapivě získala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Nobelův výbor v norském Oslu sice ukončil týdny spekulací, ale jeho předseda Thorbjørn Jagland musel vzápětí klidnit zjitřené emoce.
Odmítl, že by důvodem ocenění bylo momentální působení inspektorů OPCW v Sýrii, kde dohlížejí na likvidaci chemických zbraní. "Získala ji za dlouhodobou práci," prohlásil.
Citovat
# JosefK 2012-12-11
Představitelé výboru pro udělování Nobelovy ceny míru čelí formálnímu vyšetřování na základě obvinění, že opustili původní výběrová kritéria, když vybrali takové laureáty jako prezident Barack Obama. Vyšetřování začalo na základě trvajících stížností norského výzkumníka, že původním smyslem ceny bylo snížit význam vojenské síly v mezinárodních vztazích. Pokud správní orgán dohlížející na stockholmské nadace dojde k závěru, že vůle Alfreda Nobela nebyla ctěna, může zrušit rozhodnutí o udělení cen až tři roky nazpět - i když něco takového se zatím ještě nestalo.
Citovat
# Paolo 2012-01-09
Kdyby cena byly udělována s rozumem a ne jako české literární ceny, pak by měla smysl. Tak je to šaškárna, která znehodnotí i udělení ceny skutečným lidem, kteří si ji zaslouží. Jako třeba letošní čínský desodent Liou Siao-po.
Citovat
# Guest 2011-10-04
Cena za mír je stejně zkorumpovaná jako Nobelova cena za ekonomii. Když jsou někde peníze a ješitnost ve spoojení s hloupostí, pak se nesmíme divit, co všechno z toho vyroste a jak pokřivená je pak myšlenka, která byla na počátku.
Citovat
# JAn 2015-03-06
Stále více lidí se přiklánělo k názoru, že udělali nenapravitelnou chybu, už tehdy, když slezli ze stromů. Někteří dokonce tvrdili, že chybou bylo vůbec na ty stromy lézt, že měli všichni pěkně zůstat v oceánech.
Napsal velmi vtipně Douglas Adams ve své knize Stopařův průvodce po Galaxii
Citovat
# Mirek Nekuda 2011-01-14
Trefné vytažení podstaty problému a Bulva to ironicky doplňuje.
Citovat