Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Podfuk poslanců kolem novely autorského zákona z roku 2013 umožňující vybírání "výpalného"

  • Kategorie: Souvislosti

copyright symbol

Nyní existuje v ČR 7 kolektivních správců (OSA, Integram, OASA, Dilia, atd.). Za každou z nich chodí zvlášť do hospod a hotelů a dokonce i nemocnic !!! „agent výběrčí“ a vymáhá autorské poplatky.


Loni před vánocemi 2012, zákon prošel ve Sněmovně 1. čtením, kde byl přikázán k projednání http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4500&o=6 Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (tzv. „školský výbor“). A tam se začali dít hotové divy. Příběh vývoje tohoto zákona připomíná staré sněmovní pořekadlo, podle něhož telegrafní sloup je dřívější smrk, který prošel Parlamentem. Tedy spíše toto pořekadlo dalece překonává. Poslanec Polčák na výbor přinesl zajímavý pozměňovací návrh, který zákon zcela obrátil naruby. Napsal jej společně s ministerstvem kultury a kolektivními správci.

Při jeho předkládání a hlasování jaksi zapomněl dodat, že je ve střetu zájmů, protože jako advokát zastupuje kolektivní správce. Což je jen tak mimochodem porušením hned dvou zákonů – zákona o střetu zájmů a zákona o Jednacím řádu Sněmovny.

Podle tohoto pozměňovacího návrhu by sice hospoda nebo hotel mohly požádat, aby k nim z řad kolektivních správců na jednání o poplatcích chodil pouze jeden kolektivní správce, kterého si kolektivní správci zvolí mezi sebou. Jeho pozměňovací návrh však zároveň obsahoval ustanovení, kterým by se zavedlo pověření pro tzv. pověřené osoby. A navíc i tzv. „podlicence“. To znamený, že pověřená osoba může pověřit další osobu. A třeba jen částečně. V praxi by to umožňovalo, aby si OSA pověřila nějakou advokátní kancelář a tak pak pověřila exekutora.

„Výsledek by byl přesně opačný než slibovali předkladatelé původního zákona. Kolektivní správce by sice do hospody mohl chodit jen jeden, ale pověřených osob dalších 7 a k tomu sedm dalších pověřených osob pověřených osob. Nebo by to také mohlo být tak, že kolektivní správce by do hospody nepřišel ŽÁDNÝ ale místo něj by přišlo 7 anebo 20 advokátů jako pověřených osob – jejich počet by nebyl omezen- a dalších 7 nebo taky 30 exekutorů jako držitelů podlicence.

Poslancům školského výboru při projednávání tohoto návrhu vůbec nebylo divné, že jim k těmto návrhům podávali vysvětlení zástupci kolektivních správců. Konkrétně JUDr. Srstka z Dilia, který autorské právo přednáší na DAMU. Že se vlastně kolektivní správce přimlouvá za schválení něčeho, co by mělo ulehčit situaci protistraně – tedy hospodským a hoteliérům.

Takže členové školského výboru „sežrali i s navijákem“ podfuk předložený poslancem Polčákem za vydatné asistence zástupců Ministerstva kultury. Které má mimochodem dohlížet na činnost kolektivních správců a pozměňovacím návrhem schváleným na výboru by jeho kontrolní pravomoc přestala efektivně existovat.

DOPORUČUJEME přečíst celou kauzu, zde:

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... autorské právo OSA copyright Dilia

Komentáře  

# Osák 2016-11-06
jak obejit OSU?
Běžte na stránku www.ismedia.cz/webradio
Klikněte na odkaz „Vyzkoušejte na 14 zní zdarma“.
Vyberte délku předplatného 1 měsíc a zadejte kód “Yx2B43″. Dostanete hudbu zdarma na celý měsíc.
Můžete si nastavit co chcete hrát. Stylů je tam hodně.
Další měsíce jsou již zpoplatněny, pořád to ale stojí o dost méně, než byste museli platit OSU.
Pokud k vam přijde kontrolor z OSY, jednoduše mu ukážete vygenerovaný certifikát a on s poklonou zmizí. Vyzkoušeno, jednoduché.
Citovat
# Pavel 2013-02-17
Za posledních 300 let, co existují copyright, autorské právo a vůbec koncept duševního vlastnictví, se tyto instituty neuvěřitelně roztahují a bují. Kousek po kousku omezují pomocí podivných zákonů a ještě podivnějších soudních precedentů přicházíme o svobodu sdílet s ostatními lidmi informace. Je nejvyšší čas to zastavit neboť jak aitoři děl nebo obyčejní lidé podporující tyto zákony většinou vúbec neví o co jde.
Citovat
# Milošek 2013-02-16
Provozovat muziku je horší jak za bolševika. OSA vám vysvětlí, že bez jejich registrace nesmíte zpívat. Pokud si zazpíváte, zaplatíte pokutu. Takový trest za to že jste si dovolili zpívat a nenechali to vyvoleným. Samozřejmě ta pokuta putuje jako odškodnění těm, kteří můžou. Kteří to jsou? Kdo si to rozdělil svobodu v této zemi? Kdo má právo rozhodovat o tom, kdo může zpívat, kdo si může své písně nahrávat a šířit a kdo ne? Tak to je fakt bordel a ne právo.
Citovat
# je to zlodejina 2013-02-16
www.psp.cz/docs/laws/listina.html

Předsednictvo České národní rady vyhlašuje LISTINU ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD jako součást ústavního pořádku České republiky.

Článek 15
(2) Svoboda vědeckého bádání a umělecké tvorby je zaručena.
Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
Článek 19
(1) Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno.
Článek 34
(1) Práva k výsledkům tvůrčí duševní činnosti jsou chráněna zákonem.

Vyzadovani "poplatku" za vlastni autorska dila (Článek 34,1. veta) ktera jsou vysledkem vědeckého bádání a umělecké tvorby (Článek 15,2. veta) vyjadrene jakymkoliv zpusobem (Článek 17, 2.veta) proti vuli autora je omezenim zakladnich prav a svobod, v pripade vyzadovani poplatku za autorska dila nezavislych autoru kteri nechteji odmenu pripadne dalsich vykonu zakladnich prav a svobod (jako treba dan ze sexu :) muze byt i formou cenzury (Článek 17, 3. veta) nebo skryteho potlacovani techto svobod.
Citovat
# KarelK 2013-02-16
v praxi to bude tak, že OSA pověří nějakou advokátní kancelář a tak pak pověří exekutora. Výsledek bude takový, že místo dosavadních 7 kolektivních správců bude do každé hospody chodit ŽÁDNÝ kolektivní správce, ale třeba 20 advokátů a 35 exekutorů. Navíc to nebude pod dohledem Ministerstva kultury, nebudou platit žádná omezení (maximální stropy plateb) jako je to dnes v zákoně. Prostě Divoký východ.
Chápu, že to pánům umělcům – respektive jejich pasákům předložil poslanec Polčák z TOP 09. TOPka musí nějak odpracovat extrémní angažmá kulturní fronty v kampani pana Schwarzenberga. Nechápu však proč pro to hlasují poslanci z ostatních stran. Na výboru to Polčákovi prošlo, protože mu v tom vydatně pomáhal zpravodaj – bývalý ministr kultury Besseč (také TOP 09).
Citovat
# John 2013-02-14
Celá OSA a spol mi připadá jako parazit ve společnosti. Je rozhodně nemorální oškubávat nemocnice a lázně, které jsou na tom v důsledku tzv. úsporné politiky vlády. Za co mají lidé platit peníze, když poslouchají hudbu, kterou si sami koupili, to je opravdu postavené na hlavu. Jinými slovy si stát hraje na výběrčího daní jako za středověku a argumentuje něčím tak neuchopitelným jako jsou autorská práva zpěváků. Už aby jim to zákon definitivně zatrhl. Je to státní zlodějina na kterém se aktivně podílí MK.
Citovat