Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-

Úpadek a zánik Římské říše podle Gibbona. Velká shoda se současným stavem civilizace

upadek rimske rise gibbon
Edward Gibbon (1737 – 1794) byl jeden z nejvýznamnějších britských historiků. Zabýval se hlavně dějinami Římské říše a jeho hlavní dílo Úpadek a pád Římské říše patří dodnes ke klasickým. Předkládáme názory z jeho díla, ve které jsou shrnuty základní principy chování společnosti, které Gibson považoval za příčinu úpadku Římského společesntví.

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.
2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.
3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečuji o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.
4. Literatura a umění se stávají bezduchým. vytváří se planá zábava za každou cenu. Úroveň vzdělání rapidně klesá.
5. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.
6. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldneři.
7. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.
8. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.
9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.
10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.
11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.
12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.
13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.
14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.
15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.
16. Šíří se cynismus.
17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.
18. Do země přichází velké množství cizinců.
19. Politikové nadbíhají lůze, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry).
20. Občané stále na všechno nadávají.

Edward Gibbon (1737 – 1794)
Od roku 1752 studoval v Oxfordu. Dlouho experimentoval s náboženstvím, jak katolicismem, tak protestanstvím, ale nakonec se s křesťanstvím úplně rozešel a patřil pak k jeho velkým kritikům. V Lausanne opět hojně četl, hlavně antické a francouzské autory, a setkal se také s francouzským racionalismem.

Roku 1763 cestoval do Paříže, kde se setkal s Denis Diderotem a d´Alembertem a pak odjel do Říma, který na něho udělal nesmírný dojem. Tam se také konečně rozhodl, že napíše dějiny úpadku Římské říše. Po smrti svého otce 1770 se odstěhoval do Londýna a jako šlechtic se zúčastnil několika zasedání parlamentu, věnoval se však stále Starověkému Římu. 1776 vyšel první díl Úpadku a pádu Římské říše, který vyvolal senzaci a silné polemiky. Do roku 1788 vyšlo všech šest svazků a Gibbon se stal slavným mužem. Od roku 1783 žil opět v Lausanne a po návratu do Anglie 1793 brzy zemřel.
Kromě toho napsal také několik studií ke starším dějinám, shromáždil množství materiálu k politickým dějinám švýcarské republiky, k dějinám Medicejů, zanechal po sobě bohatou korespondenci a velmi rozsáhlé deníky.
(Wiki)

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... gibbon, civilizace zánik civilizace

Komentáře  

# Kamil.J 2016-11-04
Ano dějiny se opakují, ale hlavně nic by nemělo být zadarmo. Pokud imigrant dostane zadarmo azyl, potraviny a sociální zabezpečení a nic za to nedá,napriklad práci, je to počátek budoucího kolapsu celého systému.
Citovat
# Bukaj 2015-11-30
Velmi zajímavé výsledky přináší dílo RnDr. Emila Páleše Angeologie dějin - periodicita a synchronicita v dějinách. V rámci jím zkoumaných cyklů, které vychází mj. ze starobabylonského kalendáře, porovnává současný stav se stavem Římské říše přibližně v prvním století po Kristu. Kdy fakticky končí vláda Římské republiky (senátu) a přichází císařství. Srovnatelným novodobým Římem je přitom v současnosti USA. Doporučuji vážným zájemcům k serióznímu studiu. Na rovině předpokladů je práce (jak je z nadpisu patrné) založena idealisticky, nikoliv meterialisticky, jak je stále ještě v dnešní době běžné... Nicméně sofiologické zkoumání, které harmonicky snoubí poznání z rozumu, ze smyslů a z intuice má dle mého názoru velmi slibnou budoucnost.
Zdravím J. Lustig
Citovat
# František 2014-11-14
Těchto zmíněných 20.bodů mnoho z nás nečte jistě poprvé ,ale skutečně závisí na úhlu pohledu. Můžeme
to chápat tak ,že lidstvo je stále stejné se stejnými chybami a nemáme se tedy v nejbližší době čeho obávat a nebo také ,že každý bod je totožný se současným stavem naší civilizace a tato je tedy před zánikem.
Citovat
# Maja 2014-10-20
Civilizované národy – Řeky, Římany, Angličany – vyživovaly pralesy, které v dávných dobách zetlely v místech, kde stojí jejich sídla. Přežijí tak dlouho, dokud se nevyčerpá půda. Totéž platí o lidské kultuře! Když dojde k vyčerpání humusu a národ je nucen vytvořit hnůj z kostí svých otců, lze od něho očekávat jen málo.
Citovat
# Michal 2014-03-11
Každý má úhel vidění a existuje z toho úhlu.Úpadek morálky-školství,a zase školy.Každý chce mít titul bez morálky.Požaduje se všude je dosažený titul.Co je pod ním nikdo se nedoví.Výpis z rejstříku to není spása.Pokřivený pohled na svoji moc ,že kdo má titul si může dělat co chce.Zná další co se připojí,za nic neodpovídají a je to tu.U nás je chyba přerozdělování "dotací".Nikdo pořádně nevysvětlil jak se tyto dotace vkládají,co přinesou ,je to investice na co se použijí?,nebo jen možnost něco odepsat a odklonit.Co je důležitější? Shoda občanů a možnost se zaměstnat-když je to tak nastaveno?Z čeho žít ?Nebo jen peníze tlačit do mrtvého díla/to ještě nemáme tak ať to stojí co to stojí/.Dotace do zakázky kdy nic se zpět nedává ?!Vše rychle jsou termíny atd.Jinak nic se nečerpá.Kde jsou dotace na soulad ve společenství.Kde to vše mizí.Proč majorita nemá pomoc -když je v unii.Proč mají výhody jen menšiny.Je tady zlý úmysl.Taky výhody mají jen ti tzv. inženýři,advokáti a pod.Na vše musí být drahý "scénař"-soupis k vypracování něčeho.Kdo tady kontroluje jak se nakládá s těmito prostředky?Kdy většina se dělá na ve státním resortu.Stačí se podívat co všechno musí projít přes tyto kapitoly dění.Je to všude rozlezlé /obce města okrasy kraje a další.Taky prolezlé tzv.korupcí,oblastní mafii a pod..Tito co se tam dostali tak vlastně parazitují na těch co tu možnost nemají,nedostali.Jejich výklad práva a nesrozumitelnost k občanům a zákazníkům a pod.je jejich hlavní náplní práce.Chyba je ve vedení tudíž vnitřní organizace práce.Přechod k novému je taky tak .Chcete radu ?kde?,u advokáta ?,nic Vám neřekne od čeho se odrazit a plat i za 10 minut mluvy tzv.mezi dveřmi.Co na to říci?Chybí tu spojovací článek jako třeba ombucman.Ale když už na občanovi parazituje samotné město,zpoplatní důležité parkoviště vstupu na úřady,do nemocnice a pod.Tak změna nenastane.Nyní bude vše jen za peníze jak je nastaveno.Tak nevím pro koho vlastně budou tyto úřady. a další a další.Pokud bude správa pracovat pro sebe a ne pro lidi,bude hůř,Je tu nezměrná arogance moci a jejich zlé úmysly matení.
Citovat
# fous 2014-03-09
Otázka je zda bychom vůbec dokázali žít v nějakém "lepším" světě, jestli to v čem žijeme není prostě lidské maximum této dimenze. Nebo se někdy někde v žilo lépe než teď? Historie se nezmiňuje, ovšem záleží na úhlu pohledu.
Citovat
# Milena 2013-09-04
Opakování dějin mě děsí!
Citovat
# JAn 2013-05-28
ne jednou, kazde stoleti se to opakuje a lidi neustale sami sobe dokazuji, ze jsou jen tupe stado, ktere nema kolektivni pamet
Citovat
# Jan Cidrych 2013-05-27
To všechno tady už jednou bylo a národ se nepoučil. Ne národ ale ty politické rychlokašky
Citovat