Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Mezinárodní den žen. Překvapivá data o volebním právu žen ve světě

volebni pravo zen ve svete

Osmý březen je každoročně oslava rovnoprávnosti žen v jakékoliv společnosti. Proto si společně připomínáte odvahu patnácti tisíc amerických švadlen, které 8. března 1908 v New Yorku vyšly do ulic v průvodu městem, aby demonstrovaly za volební právo žen, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí.

Demonstrace  8. března 1908 je také známá pod heslem "chléb a růže", kdy chléb symbolizoval ekonomické jistoty a růže lepší kvalitu života.
8. 3. 1917 pak v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Na památku 2 milionů ruských vojáků, padlých v 1. světové válce. Zhruba týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda poprvé schválila i volební právo ruským ženám. OSN uznala MDŽ až v roce 1975!

Jak dlouho trvalo, než si ženy uzákonily volební právo je velmi poučné.
Dodnes existují země, zvláště muslimské, jako třeba Saudská Arábie, kde žena nemá práva skoro žádná a je zcela závislá na rozhodování mužů. Tato země paradoxně vede od roku 2015 Radu pro lidská práva. Právě tito ochránci mají informovat OSN a veřejnost o případném porušování lidských práv v dané zemi. To prostě nevymslíš.

    1893 Nový Zéland
    1902 Austrálie
    1906 Finsko
    1913 Norsko
    1915 Dánsko, Island
    1917 Rusko
    1918 Německo, Polsko, Velká Británie
    1919 Československo, Nizozemsko
    1920 USA (19. dodatkem ústavy), Kanada, Maďarsko
    1921 Lotyšsko, Švédsko
    1926 Turecko
    1927 Uruguay
    1929 Ekvádor
    1931 Španělsko
    1932 Brazílie
    1934 Turecko
    1941 Jugoslávie
    1942 Dominikánská republika
    1945 Francie, Japonsko, Itálie, Slovinsko
    1946 Argentina, Rumunsko
    1948 Belgie
    1949 Čína, Indie, Chile
    1952 Mexiko, Řecko
    1956 Egypt
    1958 Maďarsko
    1960 Kypr
    1971 Švýcarsko (na federální úrovni; jednotlivé kantony tak učinily v letech 1958–1990)
    1976 Portugalsko
    1984 Lichtenštejnsko
    1999 Katar
    2005 Kuvajt
    2011 Saúdská Arábie (pouze na místní úrovni, poprvé mohly ženy volit a být voleny až v roce 2015

Datový zdroj: Wikipedia

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Mezinárodní den žen volební právo

Vaše názory  

# Michala
Žena má menší plat také proto, že jí zákon neukládá, aby byla živitelem rodiny. A také proto, že žije levněji. A proč žije levněji? Protože všechny její zábavy platí muž. Při subskribovaném plese se vydávají pánské a dámské vstupenky, ale obojí platí muž. Muž musí všude ženu zvát. Žena je lakomá. Nechává si všechno zaplatit, od své společnosti až po svou zvláštní přízeň. Ale kdy byl nějaký bratr někam pozván sestrou? To je taky Strindberg, jen aby bylo jasno, kdo to byl.
| Quote
# Lenka
Já se spíš obávám, aby 8. březen, který připomíná stávku newyorských švadlen z roku 1908, kdy více než 15 tisíc žen požadovalo zkrácení pracovní doby, lepší platové podmínky, hlasovací práva a ukončení zaměstnávání dětí, nahodou nepokračovalo i letos. Stávka se tenkrát nesla pod heslem "chléb a růže", kdy chléb symbolizoval ekonomické jistoty a růže lepší kvalitu života. Zdá se, že k tomu bodu opět spějeme...
| Quote
# Dana
Bylo by na čase. Organizace Social Watch vydala u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen aktuální výpočty indexu genderové spravedlnosti. Ten porovnává relativní postavení žen v oblastech vzdělání, socioekonomických podmínek i podílu na moci ve 154 zemích světa. I když se Česko pohybuje v evropském průměru, s hodnotou indexu 73 bodů dosahuje podobné úrovně jako Botswana, Kyrgyzstán nebo Mongolsko.
| Quote
# Jana a Petra
moc děkujeme, milé !!!!
| Quote
# martas
Asi nejsem dospely muz nove doby, protoze moc nerozumim, proc bych se mel zenam omlouvat za nejakou historii plnou utlaku.
To mi pripomina podobny, podle meho nazoru, hloupy napad, proc by se mela cirkev omlouvat za upalovani carodejnic. Jsme novi jedinci a nic jsme neprovedli.
Podle me jde ciste o umelou diskusi, kdy zeny trpely atp. Podle meho nazoru, zena vzdy vladla kazde zdrave domacnosti:-)
| Quote
# Kamila
Sundej si brýle a podívej se pozorně kolem sebe. Není tak. Existuje většina mužů, kteří používají vůči ženám různou formu násilí. Od fyzického násilí po degradaci společenské prestiže. To je velmi hloupý názor.
| Quote
# Mirek
Omluva katolické cirkve je o tom, že jsou v ní jiní lidé a organizace se neztotožňuje s násilím, vraždamni a mocenskými manipulacemi, které katolická církev páachala. Omluva je počátek nového myšlení v organizaci nebo společenství, které přetrvává. Pokud to neudělají, pak souhlasí s tím, co jejich předci dělali a jsou tudíž stejní parchanti. Na to snad stačí slepičí mozek.
| Quote
# Andrea
Martas ty si pichol do osiheo hniezda, kluku. Neblbni, samozrejme, ze by sa cirkev mala omluvit za palenie carodejnic, za okradanie ludu, za kriziacke vypravy a vojny. V pripade carodejnic predsa cirkev zabijala ludi-vrazda, za ktoru sa normalne sedi. Ponizovanie zien je stale normal vacsiny kultur na svete, to nie je minulost, to je realita.

Mala som chlapa, ktory ma na zeny strasny nazor. Situacia: pred nami v aute soferuje zena "No jasne, zena, to by clovek neurobil" Clovek=muz, zena=len zena. Alebo, zacnem vetu: "Rozmyslam..." a on "Prosim ta, to sa neda!"

Takychto blbov je na svete vela, a ta omluva je skor v prenesnom vyzname - vela ludi by sa mali nad sebou zamysliet. Pretoze toto je cista diskriminacia, a ta tu uz davno nema co robit.
| Quote
# Guest
asi zijete ve skleniku pane to je jedna vec, druha je o tom, ze jste vubec nepochopil o cem je clanek
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit